• Lifestyle  • #martyisdead: První český seriál, který vyhrál Emmy

#martyisdead: První český seriál, který vyhrál Emmy

Internetový seriál #martyisdead získal mezinárodní cenu Emmy v kategorii krátké tvorby, a zapsal se tak do historie jako první český počin, který na „televizního Oscara“ dosáhl.

Čeští filmaři a seriáloví nadšenci se mohou radovat. Mezinárodní akademie televizních umění a věd vyhlásila osmidílnou sérii vítězem kategorie krátkých seriálů. Galavečer letos kvůli pandemii covidu-19 probíhal online – diváci ho mohli sledovat mimo jiné ve vysílání internetové televize Mall.tv, která je se společností Bionaut a sdružením cz.nic spolutvůrcem oceněného českého díla.

„Historicky první Emmy pro seriál #martyisdead vnímáme jako úspěch pro české filmové tvůrce a celou Českou republiku. Také nás těší, že česká žánrová produkce uspěla v tak velké celosvětové konkurenci,“ shodují se producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer.

Internetový thriller se zaměřuje na velmi aktuální téma – kyberšikanu. Zachycuje odvrácenou stranu sociálních sítí a jejich fatální zásah do života patnáctiletého Martina. Marty je mrtvý a zbyla po něm jen série mrazivých videí, které natáčel krátce před svou smrtí.

Režie se ujal Pavel Soukup. Scénář vytvořili Jaroslav T. Miška a Jan Stehlík. Hlavní roli ztvárnil Jakub Nemčok. Na seriálu spolupracovali i odborníci na internetovou bezpečnost, konkrétně autoři projektu Bezpečně na netu.

V kategorii krátký seriál porazili čeští tvůrci komediální internetový seriál Content, argentinskou sérii Mil Manos por Argentina (Tisíc rukou pro Argentinu), která vypráví o vynálezci 3D protéz, a singapurský snímek People Like Us – Season 2, jenž přibližuje život gayů.

Cena Emmy není pro #martyisdead prvním úspěchem. Ocenění za nejlepší webový seriál získal na texaském Austin Film Festivalu a na Marseille Web Fest a zazářil také na domácích festivalech Finále Plzeň a Serial Killer.

Tvůrci připravují pokračování pod názvem #annaismissing, jehož ústředním motivem bude vyšetřování únosu dítěte za účelem natáčení a prodeje nelegálních videí. Vedle seriálu na webu Mall.tv najdete i řadu bonusových a vzdělávacích videí.

Zdroj fotografií: ČSFD