• Events  • MBPFW FW20 + SS21: Střípky z přehlídkového mola 2

MBPFW FW20 + SS21: Střípky z přehlídkového mola 2

Největší módní událost roku je za námi. Kdo nás mile překvapil? Co nás zaujalo a co naopak zklamalo? Přečtěte si shrnutí z posledního přehlídkového dne z populárního svátku módy MBPFW, který probíhal v areálu kláštera sv. Gabriela v Holečkově ulici na pražském Smíchově.

Jiří Kalf

Přehlídka Jiřího Kalfaře patřila mezi ty nejlepší, které jsme během čtvrtého dne na MBPFW mohli vidět. U návrháře jsou na první pohled patrné zkušenosti ze zahraničních Fashion Weeků, dokázal tedy rozvířit klidné vody českého fashion rybníčku a přenést kousek světové atmosféry i na pražský Smíchov. Vítala nás opulentní květinová výzdoba, která prostor proměnila v rajskou zahradu, květiny, piano a zurčící vodopád, to vše bralo dech. Kalfař nezapře, že byl dříve tanečníkem klasického baletu. Noblesnost a preciznost baletu byla cítit nejen z vyšperkovaného prostředí, ale i z jeho romanticky pojaté kolekce. Návrhář vyslal na molo třicet sedm modelů, od čistě bílých, po temně černé. Zdobné krajky, fiží a zlaté knoflíky i jemné minimalistické modely. Návrhářem často proklamovaná diverzita byla splněna na jedničku jak ve volbě outfitů, tak ve výběru modelů a modelek. Jednotlivé kousky jsou vytvořeny použitím organických a veganských materiálů a jsou vyráběny lokálně a eticky, s politikou nulového odpadu. I když se vám třeba Kalfař nemusel trefit do vašeho vkusu, zanechal v nás všech chuť objevovat, zajímat se o původ oblečení, přemýšlet nad jeho etickou stránkou a podařilo se mu rozvířit diskusi nad pojetím krásy. Krása má mnoho podob a v dnešní civilizované společnosti, která je součástí Evropské unie, by měl mít člověk otevřenou mysl i srdce.  

Vanda Janda

Úspěšná influencerka, full time diva, Vanda Janda předvedla show sobě vlastní. Vanda na sebe dokáže vždy strhnout pozornost, ať už na Opening párty, kam vyrazila ve svém modelu, tak jako mladá návrhářka, která udává trendy. Plný sál sledoval, jak vypadá skutečná diva, v pojetí moderní a emancipované ženy. Pokud si přejete být, stejně jako Vanda, ženou ve středu pozornosti, návrhářka vám dala touto přehlídkou zaručený návod. Na molo tak napochodovala armáda modelek v pastelových sakách s výraznými vycpávkami v ramenou a zvonových kalhotách i v šatech zdobených peříčky s velkou kolovou sukní. Prim hrály outfity, které dodají dokonalé ženské křivky a požadovaný tvar přesýpacích hodin i chlapecké postavě. Vanda nám tak poodhalila kousek svého tajemství full time divy, za kterým stojí dokonalý a nepřehlédnutelný outfit. Modelům v sytých veselých barvách a extravagantním pojetí, vládla dokonalá ženskost, která je po staletí tou nejlepší zbraní každé ambiciózní mladé dámy.  

TIQE by Petra Balvínová

Petra Balvínová svojí přehlídkou oslavila patnáctileté výročí existence značky. Na mole se tak předvedly modelky v šatech s květinovými detaily, které jsou typické pro značku TIQE. Některé modelky nesly košíčky s květinami či květináče se zelenými rostlinami. Návrhářka se ve své tvorbě vrátila do minulosti, kdy vytvářela volánky na hedvábných teplácích a přepracovala populární květinové koláže. Modely s květinovými prvky doplňovaly kostkované kousky i výrazné zlaté flitrované modely. Květinové koláže jsou originální a jednotlivé modely jsou vytvářeny jako solitérní kousky. Některé outfity doplňovaly i limitované série tištěných šátků, které podle návrhářky rozkreslila ilustrátorka Janka Letková. Přehlídce bohužel ublížila nevhodně zvolená choreografie, modelky se totiž převážně pohybovaly po vnitřní části mola, takže někteří návštěvníci nemohli dostatečně ocenit propracované detaily.

AiM by Michaela Hriňová

Silná žena, osobnost, čarodějka, byla inspirací pro kolekci AiM Michaely Hriňové. Nespoutanost a rebelství je typické pro všechny její kolekce, v této však sází na ženu femme fatale, čarodějku dnešní doby. V klášteře sv. Gabriela jsme tedy mohli obdivovat modelky v outfitech, které podtrhovaly jejich ženskou sílu. Precizně propracované modely, asymetrické střihy, dekonstrukce a zdobení v podobě půlměsíců, odkazujících k magii, očarovaly i nás. Ucelená kolekce s originálními saky, sexy šaty a hřejivými bundami s výraznými klopami, přepásanými černými lesklými opasky, naplnila naše wishlisty na následující sezónu. I v chladném počasí může zůstat žena kouzelně krásná, vezměte si příklad z moderní čarodějky oblečené do modelů z nové kolekce Michaely Hriňové.    

ODIVI

Po předešlém ročníku, kdy Iva Burkertová způsobila poprask, když na molo poslala nahé modely a modelky, rozšiřuje téma upcyclingu tím, že tentokrát jsme mohli se zaujetím sledovat jak ze starého dělat moderní, nositelné kousky. Stali jsme se bedlivými pozorovateli stylového večírku, který probíhal uprostřed sálu. Návrhářka použila stará secondhandová saka, která přepracovala na slušivé a nové modely. Kolekci kromě modelek předváděli influenceři a známé osobnosti jako herečka Beáta Kaňoková či krásná Karolína Wernerová z online redakce Elle. Modely, ve kterých se můžete vydat do práce i na večírek u nás mají vždy velké plus. Jediná výtka by mohla opět směřovat vůči choreografii, protože většinu návštěvníků mohlo po dlouhém posledním přehlídkovém dnu bolet za krkem.

Foto: archiv MBPFW, Gayoun Ji