• Fashion News  • Vans x MoMA: Ikonická díla Dalího, Kandinského, Moneta ve speciální kolekci

Vans x MoMA: Ikonická díla Dalího, Kandinského, Moneta ve speciální kolekci

Exkluzivní kolaborace s jedním z nejvýznamnějších světových muzeí moderního a současného umění MoMA ve spojení s streetwearovou značkou Vans přináší ojedinělou dvoudílnou podzimní kolekci s ikonickým díly. V odtajněné první sérii si můžete obléknout díla umělců Salvadora Dalího, Vasilije Kandinského a Clauda Moneta.

První vydání obuvi, oděvů a doplňků odstartovalo po celém světě 30. září 2020. Druhá vlna bude následovat v listopadu, kde se v kolekci objeví díla umělců Edvarda Muncha, Jacksona Pollocka, Ljubov Popovy a Faith Ringgoldové. V obou případech budou využita díla ze sbírek muzea, která si společnost Vans vybrala ve spolupráci s MoMA. Každý výrobek byl navržen po pečlivém uvážení a s hlubokým citem pro umělecká díla, která byla přetvořena na klasické styly Vans.

„MoMA s nadšením očekává představení spolupráce se společností Vans, která vždy podporovala umělecké vyjádření,“ uvedl Robin Sayetta, Associate Director of Licensing and Partnerships v MoMA. „Spolupracujeme na vytvoření omezené kolekce produktů a naším cílem je vždy přiblížit moderní umění co nejširší veřejnosti. Jsme rádi, že můžeme oslovit milovníky umění po celém světě prostřednictvím globální sítě Vans.“

Počáteční vydání obsahuje také 10dílný sortiment obuvi, oděvů a doplňků se značkou MoMA. Základem je ikonický šachovnicový vzor checkerboard Vans v jasných, výrazných barvách přímo inspirovaných nově rozšířenou a přepracovanou značkovou identitou muzea. Loga Vans a MoMA najdete na nejnovějších modelech ComfyCush Old Skool a Era. Kolekci doplňují oděvy a doplňky se značkou Vans a MoMA včetně triček s krátkým a dlouhým rukávem pro děti i dospělé a lehký batůžek se stahovací šňůrkou.

Salvador Dalí

Salvador Dalí se při tvorbě surrealisticích obrazů, ve kterých se prolíná realita s fantazií, nechal inspirovat podvědomím, sny a představivostí. Jeden z jeho nejznámějších obrazů, „Persistence paměti“ z roku 1931, byl převeden na střední a boční díly obuvi Vans Old Skool Twist. Konstrukce modelu byla přetvořena tak, aby překročila vnímání reality, a je zakončena gumovou podešví a deformovanou páskou obsádky. Stejný motiv najdeme i na stylových mikinách a tričkách Vans s dlouhým rukávem.

Kandinskij

Kandinskij, průkopník abstraktního umění, věřil, že barva i forma působí vlastní sílou a vyvolávají emoce nezávisle na tvarech a objektech. Boty Vans Classic Slip-On jsou opatřeny potiskem na motivy obrazu „Orange“ z roku 1923, který Kandinskij vytvořil v době, kdy vyučoval na německé umělecké a designérské škole Bauhaus. Oslavuje zkoumání abstraktních forem a symbolů a pečlivě pokrývá plátěný svršek. Tento potisk má i tričko s krátkým rukávem, mikina s kulatým výstřihem a kšiltovka.

Claude Monet

Řadu završuje Claude Monet, jedna z vůdčích osobností impresionistického hnutí, který zachytil proměnlivost francouzské krajiny při pozorování přírody a malování v plenéru. Pro spolupráci mezi Vans a MoMA byl zvolen obraz ze série „Lekníny“, z let 1914–1926, kterou Monet vytvořil v posledních letech svého života na zahradě svého domu v Giverny. Kolekci tvoří kromě bot Vans Authentic také flísová mikina, kšiltovka a batoh.

Na podporu kreativního vyjadřování a zájmu o umění u dětí zahrnuje spolupráce mezi Vans a MoMa také řadu produktů pro děti a batolata. Řada pro děti je zaměřená na barvy a interaktivitu. Společnost Vans spolupracovala s pedagogickými pracovníky MoMA na vývoji obuvi Classic Slip-On s tvarovými doplňky na suchý zip, kterými si děti mohou své boty přizpůsobit a dát tak průchod vlastní kreativitě. Styl Old Skool nabízí jedinečnou příležitost učit děti teorii barev a míchání barev prostřednictvím výrazného rozdílu mezi primárními a sekundárními barvami, který je základem jeho estetiky. Vans a MoMA Old Skool a Old Skool V budou mít speciální poutko s originálním barevným kruhem, na kterém se děti mohou učit teorii barev.

První vlna stylů Vans a MoMA je v prodeji od 30. září 2020 na Vans.com, v maloobchodních prodejnách Vans, v prodejnách MoMA Design Store, na store.moma.org a ve vybraných maloobchodních prodejnách, kde se prodávají produkty Vans. Sledujte další informace o druhém díle série Vans s umělci MoMA. Další informace o kolekci najdete na vans.com/moma. V České republice je k dostání v obchodech FOOTSHOP, Vans Store Palladium, Urban Store, Sneaker Barber, FRESHLABELS, QUEENS.

Zdroj fotografií: archiv značky Vans a MoMA

Marketing manager