• Lifestyle  • Duna: Vizionářský snímek, který začíná novou éru

Duna: Vizionářský snímek, který začíná novou éru

Film Duna natočený podle kultovní a dosud úspěšně nezfilmovatelné knižní předlohy vás přenese do nového světa plného intrik, ve kterém se neprahne jen po vodě, ale hlavně po vzácném koření. Dlouho očekávané písečné sci-fi Denise Villeneuva stojí za zhlédnutí.

S filmy natočenými podle známých a úspěšných knih se pojí velké očekávání i obavy. Co teprv když se jedná o kultovní sci-fi dílo Franka Herberta, které bylo kvůli své epické šíři a komplikovanému světu dlouho považováno za nevhodné pro stříbrné plátno. V 70. letech se román pokusil, neúspěšně, zfilmovat režisér Alejandro Jodorowsky. Někteří z vás možná znají snímek Davida Lynche z roku 1984 – ten se ale také nesetkal s úspěchem. Pro Denise Villeneuva (Příchozí, Blade Runner 2049) to tedy musela být výzva, ale podle mého názoru se jí uznávaný kanadský režisér zhostil asi nejlépe, jak mohl. Po čekání, které u někoho trvalo poslední dva roky, kdy byl snímek neustále odkládán, a u jiného možná desítky let, od doby, co četl knižní předlohu, jsme se dočkali. Duna je v českých kinech k vidění od 21. října.

Duna vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření, které je esencí života, drahocenným palivem potřebným pro cestování vesmírem, ale i návykovou drogou. Píše se rok 10191, když imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů (Oscar Isaac). Brzy ale zjistí, že se jednalo o danajský dar, vše je součástí spiknutí. Z masakru, kterého se účastní také krutí Harkonneni, v jejichž správě byla planeta předtím, se podaří uniknout jen vévodovu dospívajícímu synovi Paulovi (Timothée Chalamet) a jeho matce Jessice (Rebecca Ferguson). Uprchnou do pouště, ve které dlouhodobě přežívají jen domorodí fremeni. Ti jsou jejich jedinou nadějí. Pomoc ale nemusí být jednostranná – Paul by mohl být spasitelem, na kterého dlouho čekali.

Herbert vybudoval nový svět, který má vlastní terminologii, jazyk a náboženství. Právě ohromná mytologie fikčního světa je největším úskalím filmu. Diváci neznalí předlohy se po několika desítkách minut nutně spokojí s binárním rozdělením na dobré a špatné a místy budou klást otázky, na které ne vždy dostanou uspokojivou odpověď. Kritika se objevuje např. v souvislosti s Jessicou, její mocí a vlivem, které se občas ztrácejí v překladu. Zendaya, jakožto fremenka Chani, se neustále objevuje v Paulových snech, ale prostoru k aktivnímu hraní moc nedostala. Na to si budeme muset počkat v pokračování – které zatím nebylo oznámeno.

Herecké obsazení je skvělé. Talent mladé generace herců Timothée Chalamet, jakožto křehký hrdina s probouzející se silou, nezklamal. Jason Momoa se v roli bojovníka a mistra meče Duncana Idaha projevuje jako velmi sympatická postava a předvádí, jak to umí se zbraní. Co se posouvání v ději týče, je tempo snímku pomalejší. Ale i přesto se v něm pořád něco děje. Až skončí v tom nejlepším. A jak říká Chani, „tohle je teprve začátek“.

Troufám si tvrdit, že se jedná o vizionářský snímek. Od prvních minut máte pocit, jako byste byli u něčeho velkého. Přikláním se k názoru, že tato galaktická Hra o trůny by se mohla stát filmovou klasikou, podobně jako třeba Star Wars, a má velký potenciál k tomu značně ovlivnit žánr a kinematografii jako takovou. Za zmínku rozhodně stojí soundtrack od Hanse Zimmera, při němž vám pravděpodobně naskočí husí kůže.

Mohlo by se natáčet v druhé polovině příštího roku, v případě, že první část bude mít úspěch – a to prostě musí! Aktuální snímek se se svými 155 minutami dějově dostal sotva za expozici. A co bychom si počali beze zbytku, bez završení… a dalšího pohledu na písečné červy? Je ale naprosto pochopitelné, proč Denis Villeneuve zfilmoval jen část knihy. Doufám, že film takové velikosti, jakým Duna je, do kin nažene co nejvíce lidí. Podotýkám, že si tento snímek zaslouží co největší plátno. Byl i přímo natočený tak, aby si ho diváci užili v IMAXu. Jedná se o audiovizuální podívanou, vychutnáváte si každé zrníčko písku. Snímek zároveň vstupuje i na HBO Max. Jak už jsem ale psala, na obrazovce doma nebude fungovat tak dobře. Takže pokud jste letos v kině ještě nebyli, Duna je k jeho návštěvě ideální volbou.

Zdroj: Vertical Entertainment