• Lifestyle  • Nejvlivnější ženy světa 2013 podle časopisu Forbes
main

Nejvlivnější ženy světa 2013 podle časopisu Forbes

Každý rok časopis Forbes přináší žebříček nejvlivnějších žen světa za uplynulý rok, a ani letos tomu nebylo jinak. Na předních příčkách se objevují zejména ženy angažované v politice. První nejvlivnější ženou světa je již třetím rokem němka Angela Merkel.

Angela Dorothea Merkel se narodila 17. Července 1954 v Hamburku, je současnou kancléřkou Spolkové republiky Německo. V současné době je Angela Merkelová jako kancléřka ekonomicky nejsilnějšího státu EU velmi angažovaná při snahách o vyřešení krize vzniklé kvůli velkému zadlužení některých členských států Eurozóny. V červnu 2011 jí bylo prezidentem USA Barackem Obamou uděleno nejvyšší americké civilní vyznamenání Prezidentská medaile svobody. V roce 2012 ji dokonce Frobes vyhodnotil jako druhého nejmocnějšího člověka planety, což znamenalo historicky nejvyšší postavení ženy.

Angela Merkel

Jako druhá v pořadí se umístila brazilská prezidentka Dilma Rousseff (66 let). Která je oblíbená především kvůli své vytrvalé snaze o zlepšení životních a pracovních podmínek v Brazílii. Za své priority označila podporu demokracie, svobodu tisku, náboženskou svobodu, reálnou rovnoprávnost žen, udržení inflace pod kontrolou, zlepšení veřejných služeb a zpřehlednění daňového systému.

Dilma rousseff

Na třetí příčce se nachází manželka amerického miliardáře Billa Gatese, Melinda Gates (49). Ta si polepšila o jedno místo oproti loňskému roku, zřejmě díky nadaci Billa a Melindy Gates, která rozděluje peníze na boj s chudobou, prevenci AIDS, boj s nemocemi, které ohrožují hlavně země třetího světa, a další účely. Melinda je také jednou z nejštědřejších světových podnikatelek – neváhala věnovat téměř půl miliardy amerických dolarů ženám z chudých zemí!

Melinda Gates

Čtvrté místo patří manželce amerického prezidenta, první dámě Michelle Obama (50). Michelle velmi tvrdě pracuje v boji proti dětské obezitě a podporuje zdravější stravování a zdravý životní styl. Společenské magazíny jako Vogue či Vanity Fair ji řadí na seznam nejlépe oblékaných lidí a na popularitě má více hlasů než její manžel.

Michelle Obama

V závěsu za současnou první dámou je bývala první dáma Hillary Clinton (66). Bývalá ministryně zahraničních věcí Spojených států amerických, povoláním právnička. Na postu ministra zahraničí byla 67. osobností a třetí ženou. Hillary se nebojí dát najevo svůj nesouhlas s autoritativními režimy a s politikou některých východních zemí.

Hillary Clinton

Na šesté příčce je Sheryl Sandberg, provozní ředitelka Facebooku. Sedmé místo patří francouzské pravicové političce Christine Legarde, která je od roku 2011 generální ředitelkou Mezinárodního měnového fondu. Jako osmá je Janet Napolitano, současná ministryně vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických. Devátou nejvlivnější ženou světa je Sonia Gandhi, prezidentka celonárodního indického kongresu a na desátém místě je Indra Nooyi, generální ředitelka PepsiCo.

V žebříčku se také umístily hvězdy showbyznysu, například na 17. místě je Beyoncé Knowles, na 37. místě Angelina Jolie, 41. je například určitě všem známá šéfredaktorka americké Vogue, Anna Wintour a 45. místo patří  Lady Gaga.

Zdroje obrázků: www.forbes.com