• Events  • Svátek designu je tady! 25. ročník Designbloku startuje již tento týden

Svátek designu je tady! 25. ročník Designbloku startuje již tento týden

Tento týden startuje jedna z hlavních kulturních akcí podzimní sezóny – Designblok. Populární festival, který je určen pro širokou i odbornou veřejnost se letos odehraje na třech výjimečných lokacích. 25. Designblok proběhne od 4. do 8. října 2023 ve Veletržním paláci Národní galerie Praha, v Uměleckoprůmyslovém museu, v Míčovně a Královské zahradě Pražského hradu a na dalších lokacích po Praze. Tématem letošního festivalu je cesta za poznáním. Představí se jak etablovaní designéři, tak začínající autoři i celá řada zahraničních hostů.

Na co se můžete těšit

Celkem bude k vidění tvorba 227 vystavujících autorů a značek. Festival přinese i tvůrčí workshopy, edukační přednášky, módní přehlídky, tematické výstavy a experimentální i udržitelné projekty. Nově se festivalové brány otevřou ve středu 4. října i žákům a studentům. Přichystán je pro ně speciální vzdělávací program v podobě volně přístupných přednášek a diskuzí. Pro odbornou veřejnost, architekty a designéry je určen Dne profesionálů v úterý 3. října, kterým festival startuje. Ve Velké dvoraně u Respekt Stage bude otevřena retrospektivní výstava Česká cena za architekturu, kterou pořádá Česká komora architektů. Kromě tří hlavních lokací pozve Designblok návštěvníky i na dalších 20 míst po celé Praze – do showroomů, concept storů a galerií, které připravují speciální program či výhodné nabídky po dobu konání festivalu.

Veletržní palác Národní galerie Praha

Ve Veletržním paláci Národní galerie Praha se můžete těšit na novinky českého i mezinárodního designu v tradičních formátech Superstudia prezentujícího firmy i značky a Openstudia určeného pro designéry, studenty a nezávislé tvůrce. Ve Velké dvoraně bude Respekt Stage, kde se budou odehrávat přednášky, mezioborové diskuze i doprovodný program. Malá dvorana nabídne tematicky laděnou Designerii, která bude středobodem festivalu, místem setkávání, konferencí, módních přehlídek i dětských her. Toto místo navrhla scénografka Národního divadla v Praze Lucia Škandíková, ústředním objektem bude Srdce a skákací hrad Říp od Maxima Velčovského. V sobotu 7. října v prostoru Malé dvorany proběhne hned 16 módních přehlídek designérů z celé Evropy, kteří se probojovali do finále soutěže Designblok Diploma Selection. V pátek 6. října bude molo patřit české módní designérce Haně Zárubové a její nové kolekci INFINITIVE.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

V prvním patře bude stejně jako loni výstava rodinných firem a tradičních výrobců Rodinné stříbro, pořádaná ve spolupráci s magazínem Forbes. Výstava nabídne kromě nábytku a interiérového vybavení také kosmetiku, textilie nebo karbonová zavazadla. Výstava finálových projektů mezinárodní soutěže diplomových prací produktového a módního designu Designblok Diploma Selection v kategorii produktový design bude k vidění také v prvním patře. Samostatnou výstavu věnuje Designblok hvězdě současného nizozemského designu Ineke Hans. Ve třetím patře bude Openstudio a v něm výstavní projekt High Craft, který vznikl spoluprací Uměleckoprůmyslového musea v Praze a časopisu Vogue CS. Uvidíte zde kurátorský výběr prací předních českých designérů, kteří ve své tvorbě kombinují tradiční řemesla, inovativní přístupy i nejvyšší estetické standardy. Jako vždy bude jednotlivé kousky možné zakoupit na místě přímo od autorů. Práce talentovaných studentů si pak prohlédnete v zahradě musea v rámci výstavy Designblok Talent Cards.

„Designblok oslaví své 25. narozeniny a cestu, kterou ušel, skutečně velkolepě. Přípravy na tento mimořádný ročník začaly již před dvěma lety, kdy se zrodil nápad hlavní výstavy a pojízdné galerie současného českého designu Designblok Cosmos. Její premiéra proběhne na prestižní výstavní lokaci, a sice přímo na Pražském hradě. Letos jsme zaznamenali rekordní počet přihlášek z České republiky i ze zahraničí, program se tak neobešel bez přísného kurátorského výběru. Největší počet instalací návštěvníci letos uvidí vůbec poprvé ve Veletržním paláci Národní galerie Praha a jsem velmi ráda, že se další důležitá část programu odehraje opět i v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Díky vystavovatelům, z nichž někteří jsou s námi celé čtvrtstoletí, partnerům a institucím, které nás podporují a díky všem spolupracovníkům,“ sdělila ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Pražský hrad

To nejlepší ze současného českého designu bude k vidění v Královské zahradě. Největší putovní výstava za celou historii festivalu Designblok Cosmos s podtitulem Intergalaktická krása českého designu se bude nacházet v prostorách před Míčovnou Pražského hradu a otevře mikrokosmos deseti špičkových českých designérů a jejich unikátních autorských děl pojatých jako osobní manifest. Nová díla ve skle, vytvořená speciálně pro tento projekt, vystaví Jakub Berdych Karpelis, DECHEM,  Lucie Koldová, Václav Mlynář, Lukáš Novák, Jiří Pelcl, Jan Plecháč, Rony Plesl, Tadeáš Podracký a Maxim Velčovský. Expozice Designblok Cosmos vznikla za podpory Nadace PPF a v dubnu 2024 bude představena i na Milano Design Week. V areálu prezidentského sídla, v Míčovně Pražského hradu, se návštěvníkům představí úspěšná výstava Moravské galerie v Brně a Designbloku – Made di Fire, která na jaře debutovala na prestižním Milano Design Weeku. Made di Fire čítá téměř 100 exponátů od 40 českých tvůrců z oblasti skla, porcelánu a keramiky. Obě výstavy na Pražském hradě bude možné zhlédnout od 3. do 15. října 2023.

Do 4. října jsou vstupenky k dostání za zvýhodněnou cenu. Ve spolupráci s Národní galerií Praha je pro návštěvníky připraven kombinovaný festivalový pas, který opravňuje kromě expozic Designbloku navštívit také výstavy a stálé sbírky Národní galerie Praha ve Veletržním paláci. Uměleckoprůmyslové museum v Praze zároveň nabídne návštěvníkům Designbloku možnost zakoupit zvýhodněné vstupné na výstavu ART, LIFE. Umění pro život. Výstavy Designblok Cosmos a Made by Fire v areálu Pražského hradu bude možné zhlédnout od 3. do 15. října 2023 s festivalovým pasem či po zakoupení samostatné vstupenky.

Foto: Designblok