• Lifestyle  • Jaká rizika jsou spojená s používáním telefonu a touhou být stále online?

Jaká rizika jsou spojená s používáním telefonu a touhou být stále online?

Za volantem, v práci, ve volném čase, v kavárně, s přáteli, v koupelně… a společnost nám dělá i v posteli. Aktivitu být stále online máme v sobě zakódovanou a nedokážeme si přestavit nebýt součastí světa ve kterém všichni žijí. Stala se z toho povinnost a my ji přijali do svých životů a bereme ji jako přirozenou součást, která nás doprovází na každém kroku.

Sociální média a komunikační technologie nám umožňují být v propojení s našimi blízkými, ať jsou kdekoliv na světě, dokážou nás bavit a také informovat. Otázkou je, jestli stále máme svůj život pod kontrolou. Mezi běžným životem, kdy dokážeme nebýt stále online, a mezi životem online by měla existovat rovnováha. Zamysleli jste se někdy nad tím, jaká rizika jsou spojená s používání mobilního telefonu a aktivitou být stále online?

„Každodenně vídáme řidiče, kteří při řízení vozidla drží mobilní telefon a telefonují nebo píší zprávy, čímž se nesoustředí na dění v silničním provozu,“ komentuje aktuální situaci na silnicích plk. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

Na českých silnících zemře za rok přes 500 lidí

Řidiči na českých silnicích způsobí ročně až deset tisíc škod z povinného ručení, jejichž příčinou je používání mobilního telefonu za volantem. Takový počet je opravdu alarmující číslo, protože škody se vyšplhají až do výše 550 milionů korun. Počty dopravních nehod a jejich následků v důsledku nevěnování se řízení v posledních letech stoupají z nepozornosti za volantem. Z pohledu bezpečnosti během telefonování za volantem je řidič ovlivněn zhruba stejným způsobem, jako kdyby měl 0,8 promile alkoholu v krvi.

Na tento problém upozorňuje kampaň #nepozornostzabíjí. Kampaň České asociace pojišťoven je plná emocí. Na ní je stavěný příběh, který ukazuje děti, jichž se případné zranění či smrt rodičů dotýkají nejvíce. Chování řidičů nezmírní nebezpečí, které hrozí jim, ale to, které ohrožuje jejich blízké.

„Dokonce i v momentě, kdy již k nehodě dojde, se člověk snadněji dokáže vyrovnat s újmou, která se stala jemu. Obtížněji se ovšem vyrovnáváme s tím, že jsme svým chováním ublížili lidem, na kterých nám záleží. A právě toho chceme využít,“ říká ke kampani výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Není potřeba se od komunikačního světa plného technologií úplně odříznout a neexistovat. Na každém z nás je najít si to, co si z této možnosti, kterou máme k dispozici, vezmeme, aby nás naplňovala ve vlastní prospěch.  Nejdůležitější je myslet na bezpečnost a jaké fatální následky může mít používání telefonu za volantem.

Woman driver sending text reading message on phone while driving

Ilustrační fotografie: Pexels, 2

Marketing manager