• Lifestyle  • Objevte umění v humpolecké 8smičce

Objevte umění v humpolecké 8smičce

Hledáte umění? Odstěhovalo se do Humpolce, konkrétně do zóny 8smička. Co skrývá tento industriální areál nacházející se na půli cesty mezi Prahou a Brnem?

Pokud máte cestu do Brna, zastavte se v Humpolci. Nebo si tam zajeďte přímo. Možná by vás na první pohled nenapadlo navštívit komplex bývalého soukenického areálu. Ale stojí to za to. Revitalizovaná textilní továrna se v roce 2018 proměnila na umělecké centrum. Hlavními iniciátory projektu byli Barbora a Zdeněk Rýznerovi.

Zóna pro umění 8smička je impulzem pro vznik lokální komunity, která je přístupná návštěvníkům ze širokého okolí. V Humpolci, rodném městě výtvarníků Zorky a Jana Ságlových, spisovatele Jana Zábrany či básníka Ivana Magora Jirouse, se otevírá platforma pro diskuzi o výtvarném umění, architektuře, designu a také o komunitě a veřejném prostoru.

Aktuálně (pokud zrovna nejsou covidové prázdniny) zde můžete navštívit výstavu s názvem Nejedna rodina: Jirousovi, Padrtovi, Ságlovi, která je prodloužena do 25. dubna 2021. Výstava propojuje výtvarné, teoretické a básnické dílo sedmi osobností „jedné rodiny“, jejíž kořeny sahají částečně na Českomoravskou vrchovinu, ale také do jižních Čech. Soustředí se zejména na období od poloviny 50. do konce 70. let minulého století, kdy se zúčastnění nejintenzivněji setkávali a navzájem se inspirovali. K vidění je nejen malba a fotografie, ale také samizdatové texty. Vše je doplněno o poslech archivních audionahrávek. Vstupné je symbolických 8 Kč. K výstavě vydalo nakladatelství 8smička stejnojmennou knihu, která je sedmým titulem 8smičkové edice výstavních katalogů.

Když je řeč o knihách, neměli bychom opomenout zdejší knihkupectví, ve kterém si můžete prohlédnout a zakoupit knihy o umění a architektuře, ale také ty pro děti. Nechybí originální dárkové předměty.

Ve výstavních prostorech v prvním patře se nachází sbírková expozice 7+1: Byt sběratele. V architektuře sedmipokojového bytu postupně představují na 100 děl ze soukromé sbírky. Tento koncept běží od ledna 2020, aktuálně (do dubna 2021) můžete zhlédnout sbírku děl Petra Vaněčka. Návštěvy se přijímají na základě předchozí rezervace, neboť je počet osob ve skupině omezen.

V budově se dále nachází kavárna a multifunkční sál s autorskou stavebnicí Špulka. 8smička nabízí také vzdělávací programy a workshopy. A mají dokonce i svůj podcast.

V době covidové byla 8smička ve spojení se zájemci např. v rámci online projektu 7+1: Čtení s 8smičkou. Vznikla tak videa, na kterých osm členů týmu čte na různých místech umělecké zóny.

Na závěr bychom vás chtěli poprosit, ať podporujete umění a kulturu, pokud je to ve vašich možnostech. Doufáme, že galerie a další kulturní prostory se brzy opět otevřou. Protože co si budeme povídat, taková výstava v online podobě nepřináší plnohodnotný zážitek.

Zdroj: 8smička