• Nezařazené  • Odstartoval Designblok 2019. Co stojí za to vidět?

Odstartoval Designblok 2019. Co stojí za to vidět?

Roboti, kosmický modul, umělecké instalace, bludiště, ale hlavně expozice 348 designérů, módní přehlídky, přednášky, konference a doprovodný program. Jednadvacátý ročník pražského mezinárodní festival designu Designblok se letos nese v duchu tématu Budoucnost, a probíhá od 17. do 21. října 2019. Design opět naplní prostor Průmyslového paláce a Lapidária Národního muzea na holešovickém Výstavišti. Přinášíme vám kompletní souhrn, co stojí za to vidět!

Designblok každý rok představuje několik novinek ve výstavě i v doprovodném programu. Letos organizátoři lákají na dvě mezinárodní konference na téma Budoucnost, během níž vystoupí opinion leadeři z České republiky i ze zahraničí. V rámci konference Vitra: Desk is Dead vystoupí jeden ze dvou hlavních zahraničních hostů Jay Osgerby spolu s CEO švýcarské značky Vitra Norou Fehlbaum a ředitelem jejího českého zastoupení Jiřím Zavadilem. Diskuzi na téma Budoucnost lidské práce bude moderovat kurátor Adam Štěch.

Pro jednadvacátý ročník rovněž vznikla unikátní architektura hlavní výstavy Designerie ve střední hale Průmyslového paláce, kde návštěvníci mohou objevovat interaktivní instalace, zhlédnout módní přehlídky a doprovodný program, ztratit se v bludišti, vyzkoušet závodní dráhu UNICEF nebo si odpočinout v kavárně. Letos je autorkou návrhu designérka Lucie Koldová.

Tři hlavní prostory Designbloku – Superstudio, Openstudio a Art House – nabídnou návštěvníkům instalace firem, designérů a umělců. Za designem letos díky podpoře CzechTourism mohou zájemci vyrazit i do regionů; speciální autobusy Designbloku budou vypraveny v průběhu festivalu do galerie 8smička v Humpolci, industriálního prostoru Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou a do tradičních skláren Rückl a Bomma. Jako vždy se připojují i showroomy a koncept story po Praze.

Zahraniční hosté

Na Designblok každoročně zavítají zahraniční hosté. Ani v letošním roce tomu nebude jinak – pozvání přijali hned dva věhlasní tvůrci. Britský designér Jay Osgerby ze studia Barber & Osgerby přijíždí osobně uvést českou premiéru modulárního systému SoftWork značky Vitra. Instalaci zaměřenou na pohled do budoucnosti lidské práce a podoby pracovních prostor navrhla Lucie Koldová a najdete ji v Designerii. Minout byste určitě neměli ani instalaci Konsepti v Superstudiu, kde dánský vizionář Johannes Torpe představí novou kolekci nábytku pro značku Moroso. Oba designéři vystoupí i v rámci přednáškových bloků pro veřejnost.

Superstudio

Pokud plánujete zařizovat byt nebo vás zajímají novinky českých i zahraničních firem v oblasti nábytku, svítidel a doplňků, inspiraci najdete v Superstudiu v pravém křídle Průmyslového paláce. Výstava jako každým rokem nabídne nové kolekce nábytku, ale také nové pohledy na minimalistické bydlení, samostatný houseboat, pracovní roboty, elektrokola i virtuální realitu. Z tradičních českých výrobců se představí TON, Brokis, Master&Master, Jelínek, Ravak a řada dalších. Premiéru v pravém křídle letos bude mít nová platforma Hospodářské noviny Stage Supported by CzechTrade, na níž se odehrají diskuze a přednášky zaměřené na propojení designu a byznysu.

Openstudio

Fanouškům zavedených českých designérů, ale i nezávislé tvorby bez komerčního výrobce doporučíme návštěvu Openstudia v levém křídle Paláce. Na místě bude zastoupena široká škála produktů od porcelánových objektů a váz, nábytku, doplňků a svítidel až po ptačí budky, oděvy, boty a šperky, které si na místě můžete rovnou zakoupit. Nebude chybět výběr nejlepších evropských diplomových prací Diploma Selection a platforma Reflex Stage nabídne každý den doprovodný program diskuzí a přednášek.

ArtHouse

Všem, kdo rádi objevují a nahlížejí pod povrch, doporučujeme návštěvu Art House, letos s podtitulem Odyssea pod kurátorským vedením Danici Kovářové a dvojice Zielinski–Macek. Zatemněný prostor Lapidária Národního muzea nechá vyniknout devatenácti vybraným objektům. Mimořádné zastoupení mají holandští designéři; Pieke Bergmans uvede instalaci z neonových výbojů, studio Formafantasma vystaví světelný objekt WireRing a studio Kranen/Gille v instalaci Party nabídne návštěvníkům objekt ze svítících hlav. Z českých autorů se představí Jakub Berdych Karpelis, studio Dechem ve spolupráci s Karin Zadrick, Sebastian Kitzberger, Dominika Petrtýlová, Jan Kaláb a další. Zážitek v prostoru umocní uměle generovaný vítr a hypnotická videosmyčka rozbouřeného moře. Art House v Lapidáriu si bude veřejnost moci prohlédnout zdarma.

Módní přehlídky a věhlasná jména

Pro milovníky módy a šperku od českých značek bude připravena celá řada instalací v Openstudiu, kde nebude chybět ani česká špička v oboru – Nastassia Aleinikava, Janja Prokič, BOLD by Markéta Kratochvílová nebo studio ZORYA. Na přehlídkovém mole se můžete těšit na hlavní zahraniční hosty módní sekce – značku DZHUS a Tomasze Armadu. Z českých tvůrců se představí Tereza Rosalie Kladošová s novou kolekcí, a to rovnou během slavnostního zahájení Designbloku, nebo aspirující designérky Agáta Seeháková, Natálie Nepovímová a Karolína Čechová.

Mezinárodní soutěž Diploma Selection

Již pošesté se uskuteční mezinárodní soutěž diplomových prací Diploma Selection, kam se letos přihlásila více než stovka tvůrců z prestižních evropských univerzit, z nichž má šanci také osm designérů z České republiky. Do finálového výběru se probojovalo 15 produktových designérů a 15 módních návrhářů. Vítězové získají 1000 EUR a možnost samostatné prezentace na příštím ročníku Designbloku. V porotě zasednou čeští i zahraniční kurátoři, galeristé a tvůrci, kteří vyberou vítěze.

Nabitý doprovodný program

K Designbloku kromě výstav toho nejlepšího, co česká designérská obec nabízí, neodmyslitelně patří také tematicky zaměřený doprovodný program. Novinkou je letos diskuzní platforma Hospodářské noviny Stage orientovaná na propojení designu a byznysu, tedy jeho obchodní stránky. V průběhu týdne nabídne zajímavé hosty a témata z oblasti architektury a nových trendů, ale i program zaměřený na budoucnost české politiky nebo společenského dění.

Garden Stage v srdci Designerie bude prostorem pro hlavní program Designbloku. Těšit se můžete kromě módních přehlídek a konferencí také na divadelní představení Největší přání Jany Burkiewiczové nebo koncert kapely Mutanti hledaj východisko. Na samý závěr Designbloku na Garden Stage odehraje také speciální tanečně-oděvní performance NADOTEK by Liběna Rochová a Lukáš Musil.

Zdroj fotografií: archiv Designblok

Marketing manager