• Gastro  • Palírna Prádlo – místo, kde se rodí legendární Fernet Stock

Palírna Prádlo – místo, kde se rodí legendární Fernet Stock

Roku 1927, tedy téměř před 100 lety, spatřil světlo světa legendární alkoholový bylinný likér Fernet Stock Originál. Vyrábět ho začal Lionelo Stock a dle tajného receptu se v palírně Prádlo vyrábí dodnes. Kolik obsahuje bylinek? Jak vzniká? Jak vypadá palírna Prádlo? Naše redakce sem vyrazila na exkurzi!

Ruku na srdce, jen málokdo by tento bitter neznal. I když v dnešní době roste především obliba ginu a rumových destilátů, legendární Fernet Stock si stále drží své místo a ne jedna rodina či parta přátel jej má na stole při příležitosti různých oslav a party. I přes jeho notoricky známou chuť a oblibu je však od počátku opředen řadou tajemství. Bezpochyby největší tajemstvím je utajovaná receptura. Fernet Stock obsahuje 14 bylin z celého světa. Jejich přesné znění znají ale jen dva lidé na světě. Jedním z nich je, lépe řečeno jednou z nich je, lety zkušená a znalá Master Distiller Kristina Demelová.

Právě Kristina na jeho výrobu dohlíží v palírně Prádlo zhruba 30 kilometrů od Plzně. Jak sama dodává:  „Já jsem v palírně vyrůstala, a kromě krátkých dob mých studií jsem se sem zpátky vrátila. Můj vztah k Prádlu i Fernetu je pro mě zkrátka srdeční záležitost, 37 let nádherné práce. Zažila jsem tu již mnohé a doufám, že tu ještě nějakou dobu vydržím.“

Kromě charakteristické chuti si na Fernetu jeho konzumenti rovněž cení i velkého podílu ruční práce, nezměněné receptury a stejného výrobního procesu, jaký byl už v roce 1927, takže si můžou pochutnat na stejné chuti jako lidé před 100 lety. Klasikou je Fernet Stock Original, který si vychutnají milovníci plné hořké bylinkové chuti. Velké oblibě se těší i Fernet Stock Citrus, který je nasládlejší s dotykem svěžích citrusů a na trhu je letos přesně 25 let. Fernet ovšem přichází i s limitkami jako byla například hruška nebo třeba brusinka.

Většina lidí si myslí, že Fernet Stock se vyrábí v Plzni. Ale tak to není. Nejdůležitější fáze výroby totiž probíhají právě v Prádle u Nepomuku. Tam to všechno začíná. A my jsme navlékli obleky, čepice a podívali se do palírny na vlastní oči.

Palírna není nijak monstrózně velká, ale je útulná, precizně čistá a voňavá. Nachází se zde sklad bylin i samotná továrna na výrobu bitteru. Jak už bylo napsáno, receptura je přísně tajná. Ze 14 bylin bylo odtajněno pouze šest z nich, a to heřmánek římský, chininová kůra, citronová kůra, zeměžluč, čubet benedikt a hořec. S ohledem na tajemství výroby nejsou ani pytle s bylinkami nacházející se ve skladu popsány.

Během skladování se přísně hlídá vlhkost i teplota, aby měly bylinky ideální prostředí, a neztratily tak své chuťové vlastnosti a vůni. Přes rok se tu naskladní kolem 80–100 tun bylin z celého světa. Míra hořkosti se samozřejmě u bylinek proměňuje, je tedy potřeba jejich výsledný poměr ve Fernet Stock upravovat, aby chutnal stále stejně, jak ho máme rádi.

Samotná výroba je následovná: Bylinky se ručně svážou, nadrtí a nasypou do macerační nádoby, kde se minimálně 2 měsíce macerují v 60% lihu (macerát jsme ochutnali a stáhly se nám pusy). Když vznikne nasycený roztok, jsou bylinky scezeny a filtrovány. Poté se sjednocují šarže a tekutina odpočívá 4 měsíce v nerezovém tanku. Teprve pak je převezena do božkovské továrny v Plzni. Tady se smíchá s melasovým lihem, vodou, cukrem a karamelem. Zraje další 4 měsíce. V Plzni se tedy Fernet Stock finalizuje.

Po téměř roční práci, rok trvajícím procesu, komise určí, zda je Fernet Stock možné stáčet do lahví a distribuovat ke spotřebitelům. Malé cestovní lahvičky se ale plní v Prádle. ;-).

Pokud vás zajímá, jak Fernet Stock v palírně Prádlo vzniká, podívejte se na video na následujícím odkazu, kde objevíte jedno z tajemství výroby.

Ideálně si u toho vychutnejte panáka právě Fernet Stocku, oblíbený drink Bavorák (Fernet Stock s tonikem) nebo Fernet Spritz (Fernet s Vineou – ten nám namíchal v Prádle barman Peter Bobula a rozhodně ho vyzkoušejte, ten není možné si nezamilovat).

Na zdraví!

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5