• Lifestyle  • Pražské Quadriennale 2019 představí v krátkých filmech výjimečné divadelní prostory z celého světa

Pražské Quadriennale 2019 představí v krátkých filmech výjimečné divadelní prostory z celého světa

Šestý až šestnáctý červen bude patřit největšímu divadelnímu festivalu Pražské Quadriennale 2019, které proběhne na pražském Výstavišti. Jedná se o největší mezinárodní přehlídku divadla a scénografie, během které se představí 79 zemí světa, přes 800 umělců a přes 600 performací, přednášek a workshopů.  V rámci této události se v programové části Výstava divadelního prostoru můžete těšit na 41 projektů, které budou reprezentovat obsáhlé spektrum divadelní architektury.  O co se vlastně jedná?

V centrální hale přímo v Průmyslovém paláci budete moci navštívit několik přistavených dodávek, které se na tu dobu promění v projekční sály. Zde se budete moci podívat na krátké filmy z různých koutů světa, které ukáží jednotlivé projekty – od multifunkčních sálů, přes vodní divadla, až venkovní instalace.

Vrcholem akce pak bude představení čtyř vítězných divadelních prostorů vybraných mezinárodní porotou složenou z porotců: Andrew Filmear, Dorita Hannah a Monica Raya. Slavnostní akt proběhne 10. června v 19:00 hod v Křižíkově pavilonu E. Vítěznými projekty jsou:

Theatre in Wild

Autorem je Hour25 Production. Jedná se o projekt takového udržitelného festivalu, který nenaruší okolní krajinu. Poprvé byl takovýto projekt využit v honkongské vesnici Ping Che na opuštěném poli v kontrastu s mrakodrapy vytyčenými v pozadí. Theatre in Wild má za cíl ukázat, jaký dopad má místo konání na uměleckou akci a obráceně.

Soundforms autorů

Jak název napovídá, jedná se o projekt zaměřený na zvuk od autora Flanagana Lawrence. Konkrétně je soundforms mobilní akustickástavba ve tvaru lastury, která má za cíl přenést kvalitu koncertního sálu pod širé nebe. Využita byla např.: na LOH 2012. Nyní ji využívá Symfonický orchestr v San Diegu.

Multifunkční sál DOX+

Tento prostor od autorů Petr Hájek architeti je zatím posledním rozšířením stávajícího pražského Centra současného umění DOX. Sál je prostorově i akusticky variabilní, čímž podporuje možnosti multižánrové dramaturgie, především pak na rozvoj nových forem představení. Obě budovy jsou propojeny za vzniku ojedinělého komplexu. Není tak divu, že v roce 2018 byl tento prostor nominován na evropskou architektonickou cenu Miese van der Rohe.

Levitating Theatre

V tomto případě se jedná o vskutku velmi zajímavé spojení divadla a gastra od autora UNISM Studio. Levitating Theatre totiž zkoumá umělecké vyjádření nejen po umělecké, ale i po chuťové stránce. Architekt spojil umění scénografa a šéfkuchaře tak, že diváky posadil kolem jídelního stolu, které slouží současně jako jeviště.

Pražské Quadriennale je výjimečná akce a pokud budete mít v době konání alespoň jeden den, kdy jej budete moci navštívit, udělejte to. Nebudete litovat. Čeká vás nespočetně překvapujících zážitků v podobě emocí, které ve vás zůstanou.

Zdroje: archiv Pražského Qadriennale