• Events  • Premiéra dokumentu The First Monday in May otevřela Tribeca Film Festival

Premiéra dokumentu The First Monday in May otevřela Tribeca Film Festival

Každý, kdo se o módu jen trochu zajímá, ví, jak důležitou událostí je pro módní svět prestižní Met Gala show. Jak ale tak velkolepý večer úspěšně zorganizovat? Této otázky, na kterou se doposud veřejnosti nedostávalo odpovědi, se ujal filmový režisér Andrew Rossi a skrze dokument The First Monday in May odhalil světu tajemství pečlivých příprav na tento výjimečný okamžik.

Met Gala, známo také jako Met Ball, je každoročně pořádaná slavnost ve spolupráci s Metropolitním Muzeem Umění v New Yorku. Událost doprovází slavnostní otevření modní výstavy v Costume Institutu, jednom z křídel muzea, jejíž téma pravidelně ovlivňuje průběh celého večera. Diktuje totiž dress-code pozvaných.

Tradice Met Gala sahá až do roku 1946, kdy byl uspořádán první slavnostní večer. Dokumentární film The First Monday in May je zaměřen na přípravy a celkový průběh loňského Met Ballu 2015, jehož inspirací byla historicky nejnavštěvovanější výstava Costume Institutu, China: Through The Looking Glass. Modely inspirované západní Čínou obstaral kurátor Costume Institutu Andrew Bolton.

first-monday-in-may-02

“I’ve always wanted to work on a project that explains the brilliance of all the work that Andrew [Bolton] does,” said Anna Wintour at the premiere of The First Monday in May.

“Vždy jsem toužila pracovat na projektu, který by vystihl brilanci veškeré práce, kterou Andrew [Bolton] dělá,” sdělila Anna Wintour na premiéře The First Monday in May.

first-monday-in-may-01

Dokument, jehož premiéra proběhla minulý týden ve středu na Tribeca Film Festivalu, přibližuje celý proces od příprav, po průběh samotného Met Ball večera. Vystihuje napjatou atmosféru týmu Anny Wintour, šefredaktorky amerického Vogue a předsedající Met Gala, při snaze o dodržení časového plánu a zároveň se věnuje otázce, zda by mělo být na módu nahlíženo jako na umění.

V dokumentu mimo jiné vystupují i proslulí umělci z mnoha oborů. Můžete se těšit například na filmaře Wong Kar Waie, módní návrháře Karla Lagerfelda, Jean Paul Gaultiera nebo Johna Galliano a samozřejmě nechybí ani přítomnost současných popových ikon, jakou jsou například Justin Bieber nebo Rihanna, která na loňském ročníku Met Gala zazářila v okázalé kanárkově žluté róbě od čínského návrháře Guo Peie.

Zde se podívejte na trailer The First Monday in May:

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7