• Lifestyle  • Prodloužený víkend na chatě: Nejkrásnější místa napříč Českem

Prodloužený víkend na chatě: Nejkrásnější místa napříč Českem

Cestování patří bezesporu mezi jeden z nejoblíbenějších koníčků mnoha lidí. Poznávat nové krajiny, ochutnávat cizí kuchyni, seznamovat se se zvyky tamních obyvatel, je zkrátka něco, co nás láká. Občas ale zapomínáme na to, jak krásná je naše země a kolik nádherných míst tu máme, stejně tak i na to, jak se liší jídla podle krajů. Pojďte si tedy udělat prodloužený víkend na chatě napříč Českem. Teď se to hodí úplně nejvíc a není nad to dát si hezky ranní kávu a nějakou dobrotu na zápraží chaty a pak se vydat na výlet. Vypsat všechna místa, která byste měli navštívit, by vydalo na hodiny a hodiny psaní a čtení – Pravčická brána, Adršpašsko teplické skály, Macocha, Sněžka, Tišské skály, Mumlavský vodopád, vyhlídka Máj a další. A co tato místa? Inspirujte se.

Hospital Kuks

Pokud máte rádi historii, lékárenství a sochy, pak by vaše cesta měla zamířit do Královehradeckého kraje. Poblíž Trutnova se totiž nachází město Kuks se stejnojmenným hospitalem. Této památce se také říká perla českého baroka, a to díky Františku Antonínu Šporkovi, který z Kuksu udělal takový skvost. Jedná se o místo s neskutečnou energií. Na první pohled vás zaujme už cesta k hospitalu, dále plastiky alegorií Ctností a Neřestí od sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Pro milovníky bylinek je úplnou slastí bylinková zahrada a také historie lékárenství, která je součástí prohlídkového okruhu. Kromě Hospitalu si můžete prohlédnout celou obec, navštívit Braunův betlém nebo se projít jen tak do lesa.

Karpaty

Karpaty jsou rozsáhlé pohoří zasahující na území Rakouska, Česka, Slovenska, Maďarska, Polska, Ukrajiny, Rumunska a Srbska. Je to krajina plná panoramat, památek, pestrých živočišných i rostlinných druhů a kouzelných zákoutí. Kromě toho patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy. Kromě procházek, třeba po Javořinské naučné stezce, můžete navštívit Moravské sklárny Květná a podívat se, jak se rodí sklenička, v Blatnici pod sv.Antonínkem ochutnat skvělá vína se sklepmistrem nebo navštívit unikátní muzeum takzvaných zvěrokleštičů.

Ratibořice

Kdo by neznal Babičku od Boženy Němcové. Děj této knihy je zasazen na Starém bělidle u zámku Ratibořice severně od České skalice. Kdo zde nebyl, zaváhal. V okolí je toho mnoho k vidění, že by na to ani prodloužený víkend nestačilo. Vynechat byste rozhodně neměli samotný zámek Ratibořice i se zámeckým parkem. Dále Babiččino údolí se sochami ze slavného románu, s Viktorčiným splavem. Nedaleko je pak vodní nádrž Rozkoš a za návštěvu určitě stojí i zámek Nové Město nad Metují nebo rozhledna na Žernově.

Panenský Týnec

Na severozápadě Čech se nachází městys Panenský Týnec, kterému dominuje nedostavěná gotická památka. Její stavbu měl údajně iniciovat rytíř Plichta ze Žerotína. Roku 1382 však tento chrám v průběhu výstavby zachvátil požár a k dalším stavebním pracem a k dokončení stavby tak nedošlo. Místo je vyhlášené svou pozitivní energií, která, jak se říká, lečí a ulevuje lidem s všelijakými nemocemi. Za návštěvu dále stojí bývalý klášter klarisek, kostel sv. Jiří, objekt bývalého pivovaru a samozřejmě krajina.

Svatý Jan pod Skalou

Krásné poutní místo nedaleko Berouna tvořené třemi místními částmi Svatým Janem pod skalou, Selecem a Záhrabskou, nad kterým se ve výšce 210 metrů tyčí Svatojánská skalní stěna, vápencovou skalní stěna Českého krasu. Na vrcholu vápencové erodované vrstvy vede stezka Svatojánský okruh.  Za návštěvu pak dále rozhodně stojí kostel sv.Jana Křtitele, Klášter pod Svatojánskou skalou a výletit se dá i do Berouna.

Šumava

Šumava patří mezi jednu z nevyhledávanějších lokalit. Je zde krásná krajina památky, flora, fauna, jezera a je to neuvěřitelně fotogenické místo. Milovníci chůze si přijdou na své při návštěvě Čertova a Černého jezera nebo Solné i zlaté stezce. Historici pak určitě navštíví hrad Kašperk, Rabí, Švihov. Milovníci přírody jistě nevynechají Bílou strž, Kašperské hory, Horskou Kvildu a takto bychom mohli jmenovat až do nekonečna. Na Šumavě si tu chatu pronajměte možná raději na celý týden.

Lázeňský trojúhelník

Pod tímto pojmem myslíme Karlovy Vary, Františkovy lázně a Mariánské lázně. Všechny najdete v západních Čechách a můžete si díky tomu naplánovat krásný prodloužený víkend a na každý den si dopřát jinu podívanou. V Karlových Varech si pochutnáte na oplatce, projdete kolonádu, ochutnáte místní prameny, dojdete nebo dojedete na rozhlednu Jelení vrch či Diana. Po cestě můžete navštívit město Kyselka s Mattoniho vilou. Františkovy lázně vám rovněž nabídnou procházku po kolonádě, sáhnout na sochu malého Františka, která údajně pomáhá s neplodností, a vynechat byste rozhodně neměli návštěvu přírodní rezervace SOOS, přezdívané český Yellowstone a cestou to rovnou můžete vzít i do Chebu. Mariánské lázně vám pak opět nabídnou procházku po kolonádě, poslechnout si můžete hrající fontánu, navštívit park miniatur Boheminium nebo se jenom procházet. Prodloužený víkend vám uteče jako nic.

Šťastnou cestu.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6