• Lifestyle  • PROMLČENO: Děsivá pravda, která již nic neznamená

PROMLČENO: Děsivá pravda, která již nic neznamená

Nový český thriller Roberta Sedláčka odhaluje pravdu nevyřešené vraždy, která se stala před dávnými lety. Ovšem poněkud jinou metodou, než jsme zvyklí. Film, s Karlem Rodenem v hlavní roli, vtáhne diváky do minulosti a poodhalí úskalí kriminálních příběhů.

Koncem dubna vyšel do kin nový český thriller Promlčeno, kdy hlavním motivem je promlčecí lhůta nevyřešeného případu. Radek (Karel Roden), neznámý IT specialista, jenž jednoho dne zmizel z České republiky a přestěhoval se za oceán, chce netradičním způsobem vypátral a oslovit příběhem jednu mladou ženu Elišku (Denisa Barešová). S tím mu má pomoci rozhlasová moderátorka Eva (Barbora Bočková), která má svoji noční show. Děj se tedy odehrává v živém vysílání a snažíme se přijít na to, proč je pro Radka důležité tento příběh sdělit mladé ženy a proč si vybral právě Evin pořad, kde poodhalí děsivou pravdu. 

Film provází občas lehce konvenční scénář, nicméně samotné záběry tomu dodávají velkou míru napětí. Divák se může těšit na nečekané zvraty, kdy se pomalu do poslední chvíle neví, jak celá scenérie skončí. Důležitá je ale pointa filmu. Vedené dialogy jednotlivých postav přibližují svět kriminalistiky na území České republiky, respektive v tomto případě promlčecí lhůty případů. 

Herecké výkony byly hercům šité na míru. Kromě Rodenovy osobité postavy, jenž má naplánovaný každičký detail celého večera, stojí za zmínku i mladá žena Eliška, kterou ztvárnila Denisa Barešová. Barešovou ve filmu postavili před krutou pravdu a v rukou později měla i náznak nového začátku. Smršť emocí, které jakožto Eliška musela ovládnout, byla úctyhodná. 

Příběh podle skutečné události kvůli koronovirové situaci se rozběhl nejdříve v zahraničí. A slaví velké úspěchy. Na filmových festivalech sklidil pozitivní ohlasy a pyšní se tak ocenění z New Yorku, Los Angeles, Florencie, Barcelony a cenu za nejlepšího evropského režiséra v Londýně. 

Pokud jste fanoušci krimi žánru a thrillerů, film doporučuji. Na závěr však ještě musím doplnit otázku – měly by případy zůstat promlčeny? Nebo je nutno tuto legislativu pozměnit?

Zdroje fotografií a videa: Bontonfilm