• Beauty  • Propocené triko není trendy!

Propocené triko není trendy!

Pocení je naprosto přirozené a tělu prospěšné. V létě se však může stát noční můrou. Poradíme vám, jak předejít nelichotivým koláčům v podpaží.

Jak získat kontrolu nad potem a pachem z podpaží

  • Pravidelné sprchování v letním období podle potřeby i několikrát denně, je nepochybně základ. To je nám všem jasné. Že neoholené podpaží je rájem bakterií způsobujících zápach, již jistě také víte.
  • Používání deodorantu nebo antiperspirantu každé ráno je pro každého z nás samozřejmostí. Znáte rozdíl mezi těmito podpůrnými prostředky? Deodorant působí antibakteriálně a neomezuje tvorbu potu. Antiperspirant zabraňuje pocení. Obsahuje však chlorid hlinitý, o jehož škodlivých účincích se vedou debaty ve vědeckých kruzích. Škodlivost však prozatím nebyla prokázána. Obezřetnější jedinci mohou zakoupit i antiperspiranty s obsahem kamence či s výtažkem zeleného čaje.

c

  • Žádné syntetické materiály oblečení! Noste oblečení z prodyšných, přírodních materiálů. V létě jsou velice příjemné a navíc podporují kožní dýchání. Pro váš maximální komfort se vyhýbejte přiléhavým kouskům z vašeho šatníku.
  • Speciální vložky do podpaží vám mohou být skvělým pomocníkem. Jednoduše se přilepují na vnitřní stranu oblečení a tam zachytávají pot. Zakoupíte je v některých lékárnách, drogeriích či na internetu. Pro ještě větší kontrolu jsou na trhu dostupná i tzv. neviditelná trička a tílka. Jsou vyrobená z jemné bavlny, dobře sají pot a navíc i perfektně kryjí spodní prádlo. Jsou určena k nošení pod košili či halenku.

e

  • Výše uvedené prostředky pocení ani zápachu většinou nedokážou zabránit v případě, že se jedná o tzv. hyperhidrózu – opravdu silnou potivost. Zde je vhodné vyhledat lékařskou pomoc a situaci konzultovat. Lékař může doporučit například antitranspirant, roztok 10 – 30 % chloridu hlinitého, který ucpe potní žlázy a sníží tím transpiraci. Jeho nevýhodou může být nepříjemné podráždění pokožky. Další lékařskou metodou je aplikace botulotoxinu do podkoží problematické oblasti. Účinek nastupuje do 2-5 dnů a trvá zhruba půl roku až rok. Poté je potřeba vše zopakovat. Cena se pohybuje mezi 6-15 000. Nejradikálnějším způsobem řešení silného pocení jsou operační zákroky, jejichž výsledky bývají úspěšné, avšak hojení bývá bolestivé.

f

  • Zdravý jídelníček a dostatečný pitný režim je v boji proti kruhům v podpaží také důležitý. Pokud v letních teplotách doplňujete tekutiny, vaše tělo již pak nemá tak velkou potřebu se ochlazovat pocením. Pijte hlavně neperlivou vodu, jablečný mošt či čaje. Jezte více čerstvého ovoce a omezte kořeněná jídla. Z bylinek doporučujeme šalvěj. Účinně mírní pocení, používá se na potírání těla či koupel. Také si z ní můžete uvařit čaj.

h

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5