• Lifestyle  • Prosincová nadílka knižních tipů

Prosincová nadílka knižních tipů

V tomto období, kdy je čím dál chladněji a stejnak většinu času zůstáváme doma, si čtení užíváme snad nejvíc. Povalujeme se v posteli, čteme jednu knížku za druhou. Při procházce nám dělá společnost audiokniha. Máte to taky tak? Přemýšlíte, jakou knížku si dále pořídit? Přečtěte si naše tipy. Třeba mezi nimi objevíte tu, kterou (si) darujete k Vánocům.

Karamelová džungle (Tereza Salte)

Pokud se aspoň trochu orientujete v blogerském rybníčku, tuto novinku jste pravděpodobně už zaznamenali. Jestli jste četli knihu Šlehačková oblaka a líbila se vám, nejspíše vám tato už leží doma v knihovně nebo na nočním stolku. Tereza Salte, autorka blogu TerezaInOslo, podcastu V oblacích a zakladatelka agentury Elite Bloggers ve své nové knize vypráví o další životní etapě, o životě po tom, co se se svým manželem Johnem Erikem přestěhovala z poklidného Osla zpět do pulzující Prahy. Nahlédněte s jejím vyprávěním pod pokličku českého byznysu a poznejte autorku zase o něco více. Tento příběh ocení nejen Terezini sledující a čtenáři, ale i dívky a ženy, které by se rády vydaly na cestu podnikání, ale mají strach.

Normální lidi (Sally Rooney)

Román irské autorky Sally Rooneyové se stal světovým bestsellerem, dílem v nejužší nominaci na prestižní Booker Prize a vítězem nespočetných anket o knihu roku. Jeho hlavní hrdinové Marianne a Connell vyrůstají na malém městě, ale tím jejich podobnost končí: na střední škole patří Connell ke hvězdám a Marianne je outsider. Když se spolu jednou dají do řeči, změní to jejich život. O rok později už oba studují na vysoké škole v Dublinu. Z Marianny se mezitím stala královna večírků, zatímco nejistý Connell jen velmi těžko nachází své místo ve společnosti. Ačkoliv se oba pohybují v rozdílných kruzích, přitahují se k sobě jako dva magnety. Marianne čím dál víc propadá sebedestrukci a Connell hledá svůj smysl života jinde, oba jsou však konfrontování tím, jak daleko dokáží zajít, aby druhého zachránili. Román Normální lidi je příběh o vzájemné fascinaci, přátelství a lásce. Stejně jako ve své veleúspěšné prvotině Rozhovory s přáteli i zde Sally Rooneyová prokazuje nesmírnou otevřenost, vhled do hloubky a složitosti lidského života, a zároveň břitký vtip a sarkastický nadhled.

Tip redakce: Podle knihy vznikl i stejnojmenný seriál, který stojí za zkouknutí.

Nejez blbě (Karolína Fourová)

Pokud byste si měli pořídit jedinou knihu o výživě, je to tato! Díky internetu a sociálním sítím, kde má možnost sdílet kdokoliv cokoliv, a to hned, se výživové mýty šíří rychlostí blesku. Pro běžného smrtelníka je složité se v džungli protichůdných doporučení orientovat a rozpoznat, co je pravda a co už je za hranicí zdravého rozumu. Detoxikační kúry, drastické diety, extrémní výživové směry, polopravdy ohledně výživy dětí. To vše může ovlivnit lidské zdraví i psychiku na mnohem delší dobu, než si řada z nás vůbec dovede představit. Pod záplavou jednoduchých řešení, které moderní doba přináší, se lidé přestávají spoléhat sami na sebe, vytrácí se selský rozum a kritické myšlení. Kniha Karolíny Fourové, odbornice na výživu a kvalitu potravin a úspěšné blogerky, vám pomůže pochopit základní principy stravování, představí jednotlivé složky výživy a jejich úkol v lidském organismu. Naučíte se správně nakupovat a dostanete odpověď na většinu otázek o jídle a potravinách, které vás kdy napadly. A abyste se v té zdravé stravě neztratili hned na začátku, najdete v knize i 40 autorčiných nejoblíbenějších receptů, které vám cestu usnadní.

Ti druzí (C. J. Tudor)

Uuu, tohle je taky něco. Nový psychothriller od autorky bestsellerů Kříďák a Jáma, s jehož čtením teplota v místnosti klesne. Doporučujeme také v audio podobě – Vasil Fridrich načtení knih této autorky zvládá víc než dobře. Mrazivou atmosféru jen podpoří hudební doprovod. A o čem že to je? O únosu dítěte, o muži, který následující tři roky svou dceru Izzy hledá. Odmítá se vzdát naděje, že ještě žije. I když mu všichni tvrdí opak. Fran a Alice mají za sebou taky spoustu dní a nocí na cestě. Ty dvě ale nikoho nehledají. Ty dvě utíkají. Před někým, kdo jim chce za každou cenu ublížit. Protože Fran zná pravdu. Ví, co se skutečně stalo Izzy. Kdo za to může. A co udělají ti druzí, když ji a Alici dostihnou. Tuto knihu jen tak neodložíte.

Dlouhá trať (Viktorie Hanišová)

Chcete si udělat rok 2020 ještě depresivnější? Sáhněte po této sbírce povídek, které pojí téma sebevraždy. Prozaička Viktorie Hanišová po třech románech ohledává subtilnější a sevřenější prostor povídky. Tematicky propojené svižné texty jsou jako dobře míněné facky: zabolí, ale proberou. Stejně jako protagonisté povídek se i čtenář musí nejednou zastavit a sám sebe se ptát: Jaký má tohle všechno smysl? Možná to není příjemné pomyšlení, ale kdo jednou začne, už nemůže zpět. A to samé se dá říct i o Dlouhé trati. Možná to není nic líbivého — ale číst přestat nelze.

Temný vzorec (Andrew Mayne)

Další thriller od autora bestsellerů Šelma, Hračkář a Teorie vraždy. Doktor Theo Cray je proslulý tím, že za použití matematických metod dokáže vypátrat sériové vrahy. Jenže pak je vystaven působení patogenu ovlivňujícímu mozkovou činnost a vědomí, že má v těle virus, který z něj samotného může udělat zabijáka, mu zničí pověst i vyšetřování a on začne pochybovat o vlastní příčetnosti. Aby zachránil nevinné životy i sám sebe, sleduje Cray každé nové vodítko v případu vyšinuté zdravotní sestry, přestože pomalu ztrácí kontakt s realitou. Pokud má však dopadnout chameleonskou vražedkyni, musí čelit vlastní temné stránce, protože pouze v nebezpečných stínech najde to, co se snaží ulovit. A pro Craye je výprava nezaložená na výpočtech, ale pouze na intuici, tím nejděsivějším podnikem v jeho životě.

Nejkrásnější dárek (kolektiv autorů)

Taková kniha nemůže v prosincových tipech chybět. Zajímalo by nás, kolik lidí ji letos najde pod stromečkem. Jedná se o sbírku dvanácti young adult povídek českých autorů spojených obdobím vánočních svátků. Vedle známých jmen české literatury pro mládež, jakými jsou Theo Addair, Anna Musilová nebo Kateřina Šardická, nabízí kniha i pár překvapivých debutů. S jednotlivými hrdiny se vydáte po stopách vánočního zločinu, uváznete v kavárně za sněhové kalamity nebo podniknete odvážný pokus o záchranu vánočních kaprů. Jenže Vánoce nejsou jen obdobím klidu a pohody. Mnohdy jsou to svátky melancholie a smutku a naši hrdinové tak krom šťastných okamžiků prožijí i nejedno zklamání, bolest a ztrátu. Ale kdy jindy než o Vánocích si můžeme dovolit doufat ve šťastné konce?

Bez vlasů (Tereza Drahoňovská)

Bez vlasů je komiks Terezy Drahoňovské s ilustracemi Štěpánky Jislové a vypráví Terezin příběh o tom, jak se jí projevila alopecie (onemocnění, které se projevuje částečnou nebo úplnou ztrátou vlasů a ochlupení) a jak se s tím vypořádala. Musela se vyrovnat se změnou vzhledu, s pocitem ztráty ženskosti i s nabídkou paruk. Koloběh vyšetření, planých nadějí přinesl spoustu situací, které autorka dokáže nahlédnout s nadhledem a humorem. Svůj první rok bez vlasů líčí ve svěžím díle, které navazuje na bohatou tradici autobiografického komiksu.

Jednou z forem alopecie prošlo nebo prochází 147 milionů lidí po celé planetě. Pro přibližně dvě procenta pacientů je alopecie společníkem na celý život. Komiks kromě osvěty přináší i povzbuzení pro pacienty, kteří se s tímto onemocněním vyrovnávají.

Křehká struna (Filip Staněk)

Sociální sítě, virtuální komunikace, nevěra jako normální součást života a vztah jako samozřejmost, v němž pro romantický ideál není místo. Místy až zoufale současné čtení, ale také povídky s nádechem mystiky a tajemna nebo kafkovské absurdity. Pestrá, nápaditá a návykově čtivá – taková je prvotina talentovaného herce a tanečníka (a nyní tedy i spisovatele) Filipa Staňka. Zapomeňte na telefon a pusťte se do čtení.

Smečka

Kniha vznikla na motivy českého celovečerního filmu Smečka, jehož premiéra se odehrála těsně předtím než se opět zavřela kina. Vypráví příběh šestnáctiletého hokejisty Davida, který právě přešel do nového hokejového týmu ve Zlíně. Pro Davida je sport vším a navzdory svému handicapu, kterým je cukrovka, na sobě tvrdě dře. Jenže v hokejovém klubu Vlci jsou dospívající chlapci vychovávání podle zákona síly. Právo silnějšího dominuje v celém kolektivu a z Davida se velmi rychle stává outsider. Noví spoluhráči mu nehodlají dát nic zadarmo a zpočátku nevinné vtípky nabírají na síle a spouští lavinu šikany. Vhodné čtení pro mládež, a to právě i kluky, což je skvělé, protože podle nás vždy převažovaly knihy pro dívčí čtenáře.

Dům soli a smutku (Erin A. Craigová)

Příběh o dvanácti sesterách, které stíhá kletba. Annaleigh žije se svými sestrami, otcem a nevlastní matkou na panství Highmoor. Dřív bylo sester dvanáct, čtyři z nich však potkal tragický osud. Jedna smrt byla nešťastnější než druhá – smrtelný pád, utonutí, epidemie moru… V okolních vesnicích se vypráví, že rodina je prokletá a smrt mladých dívek mají na svědomí znepřátelení bohové. Annaleigh těmto pomluvám nevěří, stejně tak si ale nemyslí, že by šlo o tragické nehody. K tomu všemu navíc její zbylé sestry každou noc navštěvují tajemný bál, kde tančí až do úsvitu v blyštivých střevíčcích a okouzlujících šatech a Annaleigh si není jistá, zda by je měla zastavit, nebo se k nim naopak přidat. Protože s kým to její sestry vlastně tančí? Nezbývá než přijít na to, co panství Highmoore skrývá, a odvrátit blížící se hrozbu, než dostihne i Annaleigh. Ne náhodou vám to může připomínat pohádku bratří Grimmů.

100 perliček pro (ne)milovníky češtiny (Červená propiska)

Kam se hrabe nezáživné listování v Pravidlech českého pravopisu. Seznamte se jednoduchou a zábavnou formou se stovkou nejčastějších pravopisných a gramatických chyb, které Češi dělají. Tato kniha není žádná výkladová mluvnice ani slovník – je určena všem, ať žákům druhého stupně základních škol, kteří krásy jazyka teprve objevují, nebo těm, kteří nechtějí chybovat a stále hledají lásku k naší mateřštině. Za pomoci příkladů a diktátů, které jsou speciálně vytvořené k jednotlivým perličkám, si osvěžíte znalosti ze školních lavic, které jste třeba i zapomněli. Na své si přijdou nejen milovníci, ale především nemilovníci češtiny, kterým kniha může pomoct v textech méně chybovat. Autorky navíc přidaly k některým výrazům i užitečné pomůcky a tipy.

Zdroje: Pexels, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12