• Styling  • IT kabelky, které v roce 2020 musíte mít: Pytel, polštář jako pro panenky

IT kabelky, které v roce 2020 musíte mít: Pytel, polštář jako pro panenky

Víte jaký je rozdíl mezi kabelkou, které se říká IT a kabelkou ikonickou? V mnoha ohledech velký, ale mají také mnoho společného. Které IT kabelky ovládnou v roce 2020 svět módy?

Trend, kterým oslníte, ale jen na chvíli

Pojem IT BAG se začal používat v 90. letech. Označuje sice také drahé, ale módními trendy ovlivněné kabelky, jejíž hodnota dlouho nevydrží. Jde o takové bestsellery drahých módních značek na jednu sezónu. Zjednodušeně by se dalo říci, že jde o drahé značkové kabelky s omezenou expirací. A to je právě odlišuje od kabelek tak zvaně ikonických. To jsou naopak kabelky, které svoji hodnotu neztratí ani za mnoho let.

To, co mají společného jsou právě světové módní značky. Skoro každá značka každoročně uvádí na trh svůj IT BAG. Nejčastěji se mluví o IT BAGs v souvislosti se značkami jako Chanel, Hermés nebo Fendi.

IT BAGS mají svoji královnu

Málokdo ví, že za fenoménem ikonických statusových kabelek stojí italská designérka Giuliana Camerino. Po druhé světové válce začala pod značkou Roberta Camerino navrhovat kabelky, které vynikaly výraznými tvary, barvami a materiály.

Do té doby bylo nepsaným pravidlem, že taška musí nenápadně splývat s celým outfitem a ideálně by měla ladit k botám. Giuliana se rozhodla vytvářet kabelky, které jsou jiné a porušují zavedená pravidla.

Z jejích geniálních nápadů později těžila řada značek jako Gucci, Bottega Veneta nebo Prada. K přátelům Giuliany Camerino patřili Salvador Dalí, Andy Warhol, Christian Dior nebo Coco Chanel.

Kupte si polštář a budete IT

Ale ne ten pod hlavu. Kabelku v podobě polštáře, protože ta je opravdu trendy. Může být jako psaníčko, ale největší parádu uděláte s větší taškou v podobě prošívaného polštáře. Nejznámějšími kousky tohoto typu je psaníčko značky Bottega Veneta – The Pouch nebo kabelka značky Maison Margiela.

Nekupujte zajíce v pytli, kupte si raději pytel samotný

Trendem číslo jedna bude v roce 2020 kabelka ve tvaru pytle. Zní to sice divně, ale jen když si představíte obyčejný pytel. To, co je pro takovou kabelku charakteristické je, že opravdu není ani trochu obyčejná. Jsou mezi nimi malé, velké, barevné, různých tvarů, a hlavně velmi praktické. Najdete je v kolekcích takových značek, jako jsou Fendi nebo Hermés.

V roce 2020 vládnou extrémy. Malá, velká nebo jednoduše obě

Sezóna maxi a mini kabelek ještě zdaleka neskončila. Tentokrát jde však o opravdové extrémy. Buď musí být velká jako celý svět nebo malinká, jako krabička od cigaret. A pokud jste i vy maximalistka, vezměte si prostě obě najednou a stane se z vás hvězda. Takové kabelky najdete například v kolekcích Maison Margiela, Brandona Maxwella nebo Fendi.

Jak se z IT kabelky stala ikonická

Módních trendů, které brzo pominou, je mnoho. Mají různé podoby, často i velmi překvapivé. Chvilku zazáří, ale pak zase zmizí. IT kabelka má kouzlo v tom, že ji má každý a kdo ne není in. Když ale její hvězdička uhasne, je vám k ničemu. Už není ani trendy a ztratí svou cenu. Ale to je právě kouzlo všech trendů.

Jsou ale trendy, které se tak povedou, že se z nich stanou ikony. Ve světě kabelek jde o kabelku, kterou proslavil seriál Sex ve městě – Fendi Bagette. I letos slaví tato, původně IT kabelka, velký návrat.

 „Módu si můžete koupit, ale styl, ten musíte mít.“

Coco Chanel

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16