Respekt je sexy! Projekt Konsent učí mladé lidi mluvit o sexu, boří mýty a zažitá tabu
Věděli jste, že každá desátá Češka během svého života zažije znásilnění? Konsent chce přispět k tomu, aby se všechny ženy mohly cítit bezpečně. Projekt se proto už od roku 2016 věnuje prevenci znásilnění a sexuálního obtěžování. Cílem není ženám říkat, co mají nebo nemají dělat, aby nebyly znásilněny. Hlavním posláním je vysvětlit všem, co znásilnění a obtěžování a násilí je a jaké důsledky má.
Význam slova konsent pochází z angličtiny a používá se pro vyjádření souhlasu u sexu. Pokud sex neproběhne za souhlasu všech, jedná se o znásilnění. K sexuálnímu obtěžování a k znásilnění bohužel dochází stále velmi často a co hůř, pořád existují názory typu, že obět si za znásilnění může sama. I proto Johanna Nejedlová v roce 2016 založila Konsent – projekt, který upozorňuje na to, že za znásilnění může pouze a jen násilník. Spolek se soustředí především na muže, kterým se snaží vysvětlit důsledky sexuálního obtěžování. A že pro sex je důležité získat jednoznačný souhlas a že flirtování musí být příjemné všem stranám. Konsent se tak věnuje prevenci znásilnění a sexuálního obtěžování.
Znásilnění v číslech
- ročně je na policii nahlášeno okolo 600 případů znásilnění
- reálně se ale stane ročně 12 000 znásilnění
- to je 34 znásilněných za den, na policii ale zajdou jen 1 nebo 2 oběti za den
- znásilnění je přitom jeden z nejzávažnějších zločinů
- 90 % obětí má přetrvávající následky
- 5-8 % Čechů někoho znásilnilo
- 90 % znásilněných jsou ženy
- každá desátá Češka zažije za svůj život znásilnění
- 50 % znásilnění spáchá partner nebo manžel, 40 % někdo, koho oběť zná – kolega, soused, kamarád
zdroj: Konsent
zdroj: Instagramový účet projektu Konsent
Ne znamená ne
„Sexuální obtěžování má různé formy a každý ho vnímá trochu jinak – pro někoho je to jen slovní komentář nebo dlouhé zírání do výstřihu,“ sdělila zakladatelka Konsentu Johanna Nejedlová v rozhovoru pro Aktuálně.cz. „Muži a ženy vnímají sexuální obtěžování trochu jinak a to je podle mě jeden z důvodů, proč k němu dochází,“ dodává. Je důležité vyjádřit svůj nesouhlas a umět říct ne. Projekt Konsent podporuje ženy v tom, aby se nebály ozvat.
Flirtování k věčírkům patří, obtěžování ne! To hlásá projekt Respekt je sexy, který se snaží, aby v barech nedocházelo k sexuálnímu obtěžování.
Na vině je násilník, ne minisukně
V roce 2019 se Konsent začal soustředit zejména na obtěžování v barech a tato iniciativa dostala název Respekt je sexy. Ženy často čelí různým obviněním, že si za sexuální obtěžování můžou samy například svým způsobem oblékání právě v nočních podnicích, jako jsou kluby nebo bary. Muži ale často nechápou, že dotyčná se tak neoblíká kvůli zalíbení, ale například kvůli tomu, že se jí takový styl líbí a cítí se v něm dobře. To, že má žena hluboký výstřih, neznamená, že si říká o flirt či dokonce o znásilnění.
Cílem kampaně Respekt je sexy je vytvořění síťe podniků, které netolerují sexuální obtěžování. Pracovníci z Konsentu tak školí personály barů, klubů a dalších nočních podniků, aby si hosté mohli být jistí, že se budou mít na koho obrátit, pokud se jim stane něco nepříjemného.
Zdroj: Konsent