• ppl talk  • ROZHOVOR S DAVIDEM KOLÁŘEM Z TOP DENT CLINIC

ROZHOVOR S DAVIDEM KOLÁŘEM Z TOP DENT CLINIC

Doba zlatých zubů a vyndavacích protéz již dávno pominula a mít hezký úsměv a perfektní chrup je v dnešní době nutností. A co si budeme povídat pánové, s paradentózou a zápachem z úst rozhodně nebudete mít u krásných dam mnoho šancí. Proto jsme pro Vás vyzpovídali pana doktora Davida Koláře, majitele Top Dent Clinic, který se i letos bude starat o úsměvy finalistek České Miss, jak by měla správná péče o zuby ve 21. století vypadat a co všechno se dá opravit.

Dr_David_Kolar_07
Davide, jistě víte, že se většina lidí zubařů bojí, je pro to důvod?

Vůbec ne. Většina zákroků v moderní stomatologii je naprosto bezbolestných. Nejhorší je, pokud lidé zanedbají prevenci a přijdou k nám do ordinace „za pět minut dvanáct“ s akutním problémem, jako je například zánět zubního nervu. V tomto stavu jde bolest jen těžko ovlivnit. Samozřejmě dostanou účinnou lokální anestezii, ale pokud jsou zánětem infikované i zubní nervy, pak to přece jen trochu bolet bude na začátku výkonu. Ale to bohužel není naše chyba. Zákrok samotný již nebolí.

06JAN_2288

Takže prevence je důležitá?

Rozhodně ano. Stejně jako pravidelné návštěvy dentální hygienistky. Bohužel jí většina lidí zanedbává. Řekl bych, že v dnešní době má problémy s chrupem tak 90 % lidí, co se týče zdravotního stavu a 80% z hlediska estetického. Svým klientům poskytujeme ten nejlepší servis a při pravidelných půlročních prohlídkách jsme schopni podchytit zubní kazy takřka hned „v zárodku.“ Vždy používáme moderní digitální rentgen ať již panoramatický nebo intraorální, při kterém zjistíme postavení zubů, jejich stav, defekty, ale také kazy v mezizubních prostorách, které jsou při kontrole zrakem v podstatě neviditelné. Pak jsme schopni odhalit všechny problémy včas a v mnohých případech jim dokonce předejít. Pokud si někdo myslí, že když si dojde jednou za pár let na dentální hygienu, tak bude všechno v pořádku, pak je na omylu. Odstranění plaku a zubního kamene je třeba provádět pravidelně. Důležitá je samozřejmě také správná technika čištění chrupu. Pokud si lidé zuby čistí správně, mohou se tak vyhnout většině komplikací. Zejména večerní čištění zubů je nesmírně důležité, protože si musíme uvědomit, že za celý den se nám v ústech nasbírá celá řada zbytků potravy, bakterií, nejrůznějších kyselin a podobně, které během noci dokáží nadělat „pěknou paseku“ a pokud k tomu dochází opakovaně, kazy či paradentóza se samozřejmě dostaví velmi rychle.

Já jsem slyšel, že paradentóza je zčásti genetická, je to pravda? Můžeme zdědit problémy se zuby po rodičích?

To je nesmysl. Paradentózu ani zvýšenou kazivost zdědit nelze. Geneticky je určen pouze růst zubů, jejich tvar a postavení v ústech. Za problémy si pak může člověk sám špatnou péčí a zanedbáváním preventivních prohlídek.

A31A5593

Zmínil jste se o estetice chrupu, co všechno jste schopni napravit?

Dnes již v podstatě všechno. Využíváme ty nejmodernější technologie a postupy, běžné v západních zemích. Když se klient dostaví na první konzultaci, tak s ním probereme všechny detaily, možnosti a celý postup rekonstrukce chrupu. Pak teprve přistoupíme k vlastním zákrokům. Klienti si dokonce mohou svůj nový chrup vyzkoušet. Samozřejmě jim ukážeme fotografie s vymodelovanou finální podobou zubů po rekonstrukci. A pak od nás dostanou takzvaný „MOCK-UP,“ tedy jakousi maketu jejich nového chrupu, kterou mohou nosit a vyzkoušet si tak, jak budou vypadat jejich zuby ve finální fázi, reakce okolí a podobně. Tím předejdeme případným neshodám. Pokud nejsou spokojeni, můžeme vše změnit, ještě než přistoupíme k zákrokům a ušetříme jim tak spoustu peněz a času.
Vážně? O tom jsem nevěděl. A jak dlouho přibližně trvá taková korekce chrupu?
Záleží na více faktorech. Přibližně počítejte, že pokud přijdete na první konzultaci, budete se novým chrupem moci pyšnit v horizontu čtrnácti dnů až měsíce. Záleží na tom, zda je nutné dělat nějaké korekce postavení zubů či estetických defektů a tak podobně. A také samozřejmě na rozsahu zákroku. Pořádný zub nelze vymodelovat s pomocí robota za dvě hodiny. Je třeba důkladná manuální práce laboranta. A pak samozřejmě v případě kazů je potřeba nejprve zuby ošetřit, eventuálně vyčistit kanálky od zánětu, pak jej dostavět a to také zabere nějakou dobu. Pokud bychom nedodržovali správný postup, pak klientovi zub velmi rychle opět bude dělat problémy a nová keramická korunka nebo fazeta brzy selže.

A co zuby moudrosti? Vadí?

Ne, pokud nejsou špatně postavené. Na rentgenu v podstatě vidíme všechny zuby ještě dřív, než se prořežou dásní, takže můžeme případným komplikacím velmi dobře předejít.

Dr_Kolar_David

Moc Vám děkujeme za rozhovor a přejeme hodně dalších spokojených zákazníků!

Také děkuji.

Poděkování:

MUDr. et MDDr. David Kolář

TopDentClinic

Classic 7 – budova E
Jankovcova 1037/49
Praha 7 – Holešovice