• ppl talk  • Scott ”The Sartorialist” Schuman
main

Scott ”The Sartorialist” Schuman

Scott Schuman, průkopník fashion blogu je v současné době nejznámějším a nejoriginálnějším módním bloggerem a fotografem módy ulice.

scott 2

Rodák z Indiany vystudoval textilní průmysl s vedlejším zaměřením na konstrukci oděvů a poté ještě před založením svého blogu The Sartorialist byl ředitelem showroomu pro nadějné mladé designéry.

Když ale kvůli narození své dcery v září 2005 opustil svou dosavadní pozici, začal se jeho život ubírat novým směrem. Začal s sebou všude nosit fotoaparát a fotografoval lidi na ulici, které ho zaujaly svým stylem. Své fotografie sdílel na svém blogu, někdy s krátkými komentáři. Jeho blog se stal velmi rychle pravidelně navštěvovaný milovníky módy, obyčejnými lidmi i celebritami, dnes jeho blog navštíví měsíčně kolem 13 milionů lidí. Jeho inspirací k založení módního blogu byl blog interiérové designérky z Brooklynu Grace Bonney.

scott

Cílem jeho blogu je ukázat spojení mezi módním světem a každodenním životem. Nejčastěji vyráží do ulic na svém kole a fotí lidi v ulicích New Yorku, ale také ve světových metropolích, fashion weeky v Londýně, Paříži a Miláně, ikony stylu i pánský módní veletrh Pitti Uomo. Jeho fotografie dnes najdeme v časopisech, jako jsou GQ, Vogue Italia, Vogue Paris či Interview.

Mezi Scottovy klienty patří například i Nespresso, DKNY Jeans, Gant, OVS, Crate & Barrel a Absolut. Svými portréty přispěl i do speciálního projektu značky Burberry „Art of the Trench“.

V roce 2007 byl jmenován jedním z TOP 49 mužů roku na AskMen.com. Instituce jako je Victoria & Albert Museum a Tokyo Metropolitan Museum of Photography vystavuje trvale jeho práce. Svou samostatnou výstavu měl i v newyorské galerii Danziger, kde se všechny jeho fotky prodaly jako umělecká díla v cenovém rozmezí mezi 1500 a 4000 USD. Vyzkoušel si i svět modelingu, když se objevil v podzimní kampani značky GAP. Vydal již tři knihy, které obsahují spoustu jeho fotografií, z nichž některé ani nejsou k vidění na jeho blogu – Closer: women’s cover, Closer: men’s cover a The Sartorialist.

the sartorialist

Svými fotkami nechce dokumentovat pouze boty, kabelku či jinou část oděvu, ale zaznamenávat nadčasovou eleganci a půvab. Typické pro jeho fotky je dokonalé světlo, záběr celé postavy, smysl pro detail a určitá vznešenost. Sám svůj blog označuje za oslavu individuálního stylu a tvrdí, že jeho objekty fotek ho samy přitáhnou svým vyzařováním.

Sami se můžete o jeho umění přesvědčit na blogu www.thesartorialist.com

Zdroje obrázků: 1, 2, 3