• ppl talk  • Second hand 1981: ,,Dobré je, si nákup nových kousků promyslet a vyhnout se impulzivním rozhodnutím.“

Second hand 1981: ,,Dobré je, si nákup nových kousků promyslet a vyhnout se impulzivním rozhodnutím.“

Second hand 1981 je jedním z největších „sekáčů“ v republice. Jeho jedinečnost spočívá v originálních kouscích a pop-upech, které pravidelně pořádá.

Second hand 1981 je známý hlavně svými pop-upy, tedy akcemi, díky kterým se dostane do všech koutů republiky a může tak udělat radost komukoliv. Dalo by se říci, že jezdí on za vámi a ne vy za ním. Pokud zrovna není pop-up ve vašem městě, můžete kousky objednávat přes eshop.

Jaké novinky 1981 plánuje pro nadcházející rok? Přinášíme vám rozhovor, který vás možná namotivuje k tomu, zajímat se více o „slow fashion“ a možná vás přiměje k tomu do second handu také zavítat.

Řekněte nám něco o vašem kolektivu. Jací lidé u vás pracují?

Není nás zatím moc. Každý den se potkáváme ve 4 lidech a k tomu se u nás střídají šikovné brigádnice, které mají na starost přípravu oblečení. Jestli nás ale něco spojuje, tak je to rozhodně smysl pro humor, klid, vytrvalost a soutěživost. Téměř každý den se o něco sázíme a vzájemně se vyzýváme k různým výzvám. (usmívá se)

Jak byste váš obchod popsali jedním slovem?

Sekáč!

V čem pro vás spočívá kouzlo sekáčů?

Kousky ve kterých nikoho nepotkáte a můžete se cítit výjimečně. 

Co vás vedlo k založení? Chyběl vám u nás v republice second hand takových rozměrů?

Dalo by se říct, že ano. My jsme se před 1981 věnovali projektu Win Win Love, což byla taková prémiová selekce vintage kousků. Po nějaké době jsme ale cítili, že potřebujeme oslovit více lidí a posunout to jinam a tak vznikl 1981.

V čem se cítíte výjimeční?
Myslím, že nás všechny naše práce pořád hodně baví a vidíme v tom ještě obrovský potenciál, který hodláme naplnit, takže možná vytrvalost a nadšení?

Pravidelně pořádáte pop-upy. Které místo je vaše nejoblíbenější?

To nejde říct. Opravdu jsme si užili úplně každé místo, kde jsme byli. Skvělá je Industra v Brně, ale skvělý pop up jsme měli i na Střeleckém ostrově v Praze nebo na střeše Radost. 

Neláká vás založit si kamenný obchod? Myslíte, že by to pro vás mohlo být přínosné?

Rozhodně láká a je to jeden z našich největších plánů na tento rok. Aktivně hledáme ideální prostor, tak uvidíme, co nám padne do oka.

Na eshopu máte plno krásného oblečení. Kde berete modelky pro vaše módní focení?

Děkujeme! Spolupracujeme s modelingovou agenturou.

Je pro vás téma rychlé módy zakázaným slovem?

Vůbec ne. Myslím, že u nás všichni zastáváme zlatou střední cestu. Pokud si někdo koupí něco v obchodě s rychlou módou, dobře si to promyslí a kousek pořádně vynosí, tak proč ne. 

Co byste doporučili zákazníkům? Myslíte, že je důležité omezit nákup v řetězcích?

Dobré je si nákup nových kousků promyslet a vyhnout se impulzivním rozhodnutím.

Jaké výhody má „slow fashion“?

Kdybych to měla stáhnout jen na second handy, tak rozhodně kvalitní materiály a střihy za dostupné ceny. Kousky, které vydrží další roky a navíc vypadají skvěle. 

Zdroj fotografií: 1981