• Lifestyle  • Signal Festival po roce opět v Praze představí světelnou instalaci od Evy Jiřičné

Signal Festival po roce opět v Praze představí světelnou instalaci od Evy Jiřičné

Už sedmý ročník Signal Festivalu představí 18 instalací od autorů z České republiky i ze světa. Instalace najdete na třech trasách: Malé Straně, Starým městě a Karlíně. Mezi nejvýraznější česká jména letošního ročníku patří architektka Eva Jiřičná a čechoargentinec Federico Díaz, který spolu s dalšími vybranými umělci tvoří pod záštitou globální iniciativy Big Light. Díky spolupráci ING bankou budete mít možnost si letos poprvé zdarma stáhnout mapu instalcí. Signal Festival se uskuteční od čtvrtka 10. října do neděle 13. října. Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek v 19 hodin na Smetanově nábřeží u nejrozsáhlejší instalace v historii festivalu od audiovizuálního umělce Jakuba Peška.

Na festivalu bude ke zhlédnutí 9 českých a 9 zahraničních instalací. Budou umístěny na dvanácti zcela nových lokacích. Návštěvníci proto budou moct zavítat i do Invalidovny či na Ministerstvo dopravy. Samotný ročník nabídne mnoho novinek, například na Smetanově nábřeží uvidíte neuvěřitelnou podívanou doprovozenou laserami. Na dvé si přijdou i děti, pro které je připraven doprovodný program Signal Playground.

Sedmý ročník festivalu přinese díla významných osobností české umělecké scény, mezi které se řadí světově uznávaná architekta Eva Jiřičná se studiem AI – DESIGN. Tajemný světelný objekt umístěný ve Vojanových sadech přiměje návštěvníky k vlastní sebereflexi a možná i proměně a téma revoluce se v něm odráží na mnohem osobnější rovině. Další výraznou zastávkou letošního Signal Festivalu je prezentace globální iniciativy Big Light, která vyzvala umělce česko-argentinského původu Federica Díaze, aby společně s Janem Hladilem, J. M.  Ledgardem, Dmitrij Nikitinem, skupinou Rafani a dalšími pomohli veřejnosti představit její historii.

„Třicet let od sametové revoluce jsme se rozhodli zamyslet nad tím, co vlastně slovo revoluce dnes znamená. Není to pro nás jenom pohled do minulosti. Vnímáme ji jako výhled do budoucna a jako změnu, zdokonalení a radikální proměnu, ať už celku nebo jednotlivce,“ vysvětluje Matěj Vlašánek, vedoucí programu.

Letošní ročník provází hlavní téma, které stejně jako loni poskytlo historické výročí. S tímto tématem souvisí instalace v Petřínských sadech, která se jmenuje Trabi. Deset trabantů připomíná útěk východoněmeckých Němců na podzim 1989. Videomappingy letos najdete na fasádách budov Malé Strany a karlínské trase.

Samotný Signal Festival od svého počátku prošel také revolucí. Z přehlídky videomappingu a light designu jsme vyrostli v respektovaný festival digitálního umění a kreativní kultury a jednu z největších akcí v České republice, která pravidelně konfrontuje statisíce lidí s uměním ve veřejném prostoru. S každým novým ročníkem představujeme nová místa, postupy a spolupráce. Naším cílem už není jen samotná prezentace instalací, ale hlavně silný umělecký zážitek a představení a podpora současných umělců a společenských témat,“ říká Martin Pošta, ředitel festivalu. 

6 instalací bude už potřetí součástí placené Galerijní zóny Signal Festivalu. Letos zahrnuje Muzeum hudby, kde turecký umělec Memo Akten představí dílo, ve kterém je světlo, obraz i zvuk řízeno stejnými matematickými postupy a algoritmy. Dále Ministerstvo dopravy s instalací od české umělkyně a designérky Kláry Horáčkové a Zrcadlovou kapli Klementina, kterou promění italské studio fuse. Dalšími zastávkami Galerijní zóny je Invalidovna, Main Point Karlin a Vojanovy sady.

Vstupné do všech šesti míst společně se vstupem na 3D videomapping bude letos možné zakoupit jednotně v rámci Signal Passu, který stojí 200 Kč v předprodeji, na místě 300 Kč.

Zdroj fotografií: archiv Signal Festival