• Lifestyle  • Skvělá postava do plavek. Jak se udržet v kondici?

Skvělá postava do plavek. Jak se udržet v kondici?

Léto klepe na dveře a každá žena chce na pláži vypadat skvěle. Nemusíte mít však nutně postavu modelky, abyste v plavkách zazářila. Stačí se o své tělo pravidelně starat a krásnou postavu do plavek může mít opravdu každý, a to bez stresování. Pojďme se společně podívat, jak na to.

Pravidelnost

To je klíčem ke zdravému a krásně vypadajícímu tělu. Největší chyba, kterou můžete hned na začátku udělat, je nejíst. Taková dieta potírá svůj vlastní smysl a tělu vůbec neprospěje. Není nutné se, co se jídla týče, omezovat, pokud jíte pravidelnou a vyváženou stravu. Ideální je jíst často, ale po menších částech. Když tento životní styl okořeníte ještě pravidelným pohybem, máte vyhráno. Nejde však jen o to shodit nadbytečná kila, ale svou postavu zpevnit a štíhlou linii si udržet nejen v plavkové sezoně.

Po stručném úvodu se můžeme vrhnout na jednotlivé rady a tipy!

Snídaně je základ

Ne nadarmo se říká, že pořádná a vyvážená snídaně je každodenním povinným základem. Dodá mozku a celému tělu potřebnou energii do začátku dne. Jedná se o jakýsi pravidelný režim, který slouží jako prevence před onemocněními a tloustnutím.

Večeře by zato měla být lehká a obsahovat pouze 20% veškerého energetického denního příjmu. Vždy je dobré si pamatovat, že sacharidy bychom měli konzumovat spíše dopoledne a večer kombinovat trochu sacharidů s bílkovinami. Poslední jídlo bychom měli mít 3 hodiny před ulehnutím.

Efektivitou k vytoužené postavě

K získání vytoužené postavy však nestačí pouze upravit jídelníček, ale také začít žít aktivně. Je také důležité vědět, že pouze sportem se nehubne. Sport zpevňuje, formuje, ale bez úpravy stravy většinou nedochází k žádoucímu úbytku kilogramů. Obecně platí, že kdo se více hýbe, může si ve stravě více dovolit, než ten který nedělá skoro nic. Pokud chcete sportem především hubnout, nejlepší na spalování tuků je kardiocvičení (běh, rychlá chůze, rotoped).

Je však nutné se připravit na to, že zejména v začátcích budete bojovat s vaší vlastní pohodlností. Pravidelným tréninkem se vůči lákadlům však stanete imunní. Při pohybu se totiž vyplavují endorfiny a odbourává se stres. Velmi snadno se tak může stát, že se i přes stovky vydaných kalorií budete po tréninku cítit odpočatí, šťastní a plní energie.

Jak často a co cvičit?

Na samém začátku postačí dva až tři dny v týdnu. Záleží na individuu, jestli jste zvyklí cvičit či nikoliv. Do cvičebního programu byste měli zařadit protahovací lekci zaměřenou na pružnost a ohebnost svalů. Předejdete tím zkracování svalů a následné cvičení se vám bude provádět mnohem snáz, než kdybyste protahování vynechali.

Pro zpevnění těla a redukci váhy je vhodné aerobní cvičení. Tělo potrápíte i na hodinách zumby, spinningu nebo aerobiku. Pokud vám ani jedno z těchto cvičení nevyhovuje nebo hledáte inspiraci zkoušením něčeho nového, mohl by vám pomoci náš článek o netradičních druzích cvičení.

Cvičení je důležité, pro jeho účinek je však stejně podstatné nezapomínat na dny odpočinku. Rozdělit si týden na dny, kdy cvičíme a kdy relaxujeme, je nejdůležitějším krokem, pokud chceme zlepšit svoji zdravotní kondici a redukovat nadváhu. V době relaxace se tvoří svaly, organismus doplňuje spotřebované živiny a připravuje se na další zátěž.

Nepřehánět to!

Tento bod navazuje na předchozí odstavec- odpočinek je důležitý. Pokud cvičení příliš přepálíte, stane se, že se již tolik nespalují tuky, ale výrazněji cukry, a hubnutí tak není efektivní. Důležité je si hlídat svou tepovou frekvenci. Ne každý si ji ale umí spočítat. Ke snadnému kontrolování tepové frekvence mohou sloužit hodinky určené na sport, které práci udělají za vás.

Ideální je se držet v přibližném rozmezí 65 až 75 % nastavené tzv. maximální tepové frekvence. Pro trénovanější osoby to může být i rozmezí do 85 % teoretické maximální tepové frekvence. Také nezapomínejte, že by se po cvičení nemělo minimálně jednu hodinu jíst, protože tělo stále spaluje energii.

Najděte ideální plavky pro svou postavu:

Pokud jste se drželi předcházejících rad, vaše tělo bude již jistě připravené na plavkovou sezonu. Nicméně netrapte se tím, že máte trochu větší břicho, stehna, boky. Nikdo není dokonalý a klíčem k úspěchu je také správný výběr plavek a jejich střihu, který podtrhne vaše přednosti, případně zakryje nedokonalosti.

Bříšku pomohou pestré barvy

Trápí-li vás bříško a jeho nedostatky, vybírejte u dvojdílných plavek střihy s vyšší kalhotkami či těmi zeštíhlujícími a nebojte se ani barev. Právě jejich správné využití dokáže zázraky. Například geometrické ornamenty na pásku opticky rozbijí malé nedostatky. Vhodný je i tmavší spodní díl, který tyto partie dokáže opticky zúžit. Skvělé jsou i plavky jednodílné, kterou jsou v posledních letech velmi oblíbené.

Široká ramena

Jedná se o typ postavy, kterému se jinak také říká „obrácený trojúhelník“ a vyznačuje se širšími rameny než boky a užším pasem. Pozornost od ramen můžeme odpoutat výrazným spodním dílem plavek. Různé řasení a vrstvení materiálu je dalším plusem. Co se týče tvaru, mohou to v podstatě být všechny typy kalhotek, jak bikinové, tak bokovky, kalhotky s nohavičkou nebo i kraťásky.

Širší boky

Tento typ postavy je v podstatě opakem typu předchozího. V tomto případě doporučujeme opticky odpoutat pozornost zase od spodní části postavy – nosit výrazný nebo materiálově vrstvený vršek a jednobarevný spodní díl.

Atletická postava

Svalnatý trup bez výrazných křivek patří k postavě žen, které milují sportování. V první řadě se tedy budeme snažit ženské křivky podpořit. Ideální jsou bokové kalhotky se zavazováním, více vykrojené bikiny nebo i jednodílné plavky s propracovaným pasem, který se tím zvýrazní. Perfektně vypadají také hodně vyztužené košíčky, které zajistí oslnivý dekolt.

Doufáme, že si toto léto pořádně užijete, a to beze strachu, že vaše postava není dokonalá. Pamatujte, že nejvíce kritická jste k sobě vy sama a okolí vaše „nedostatky“ ani nevidí, neboť jsou kolikrát pouze ve vaší hlavě.

Zdroje: 1, 2