• Lifestyle  • Spokojený život podle Dánů? To je HYGGE!

Spokojený život podle Dánů? To je HYGGE!

Také jste už někdy slyšeli o tom, že jsou Dánové jedním z nejšťastnějších národů na světě? Těžko věřit, vzhledem k tomu, jak nepříznivé počasí tam panuje v podstatě po celý rok, a to včetně léta. Navzdory tomu, nebo možná právě proto, učí tento skandinávský stát zbytek světa, jak nalézt svůj pocit vnitřního klidu a blaženosti. A jejich definicí pro pohodový a pohodlný každodenní život je hygge.

Hygge není receptem na šťastný život, ale spíše uměním dělat si svůj život příjemným a vytvářet kolem sebe útulno. Každý si totiž musí štěstí a životní spokojenost najít sám v sobě.

Život každého z nás je sledem mnoha denních úkonů, které nás ne vždy baví, mnohdy dokonce obtěžují. Hlavní myšlenka tohoto severského fenoménu spočívá v tom, vytvořit i z těchto otravných, nepříjemných a stereotypních situací ono hygge. A nebudete k tomu potřebovat nic mimořádného, protože nejpodstatnější je atmosféra a prožitek. Stačí se na chviličku zastavit a vnímat pro změnu i ony malé a prchavé okamžiky, které běžně přehlížíme pod nánosem běžných starostí denního života.

Vaření, mytí nádobí, uklízení bytu atd., všechny tyto nenáviděné činnosti si můžeme nějakým způsobem zpříjemnit, například oblíbenou hudbou, společností a pomocí partnera a dětí, v třeba Dánsku velice oblíbeným zapálením svíček kdykoliv a kdekoliv. Hygge je nejen o společných chvilkách strávených s lidmi, které máme rádi, ale i o době věnované sami sobě, a to zejména při oněch zvlášť nepříjemných úkonech. Ani v jednom případě nesmí chybět dobré jídlo, pití nebo třeba hudba a samozřejmě svíčky.

Zkuste to, můžete s tím začít třeba hned od rána. Vychutnejte si společnou snídani za poslechu oblíbené hudby při zapálených svíčkách, večer se netrapte vařením, ale objednejte si jídlo, které máte rádi, uvařte si k tomu dobrý čaj, otevřete si víno, oblečte si pyžama, teplé ponožky, schovejte se pod deky a vychutnejte si večeři při sledování oblíbené komedie. Užijte si společné chvilky s partnerem, zvláště pokud na sebe nemáte během týdne tolik času. A nezapomínejte ani na vaše příbuzné, vaši babičku nebo dědečka rozhodně potěší, pokud si na ně vzpomenete a uděláte si čas posedět s nimi nad čajem s domácí bábovkou.

 Zní to jako úplné banality, ale ruku na srdce, kdo z vás něco takového dělá?

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7