• Styling  • Stokrát jinak, ale stále stejně oblečená

Stokrát jinak, ale stále stejně oblečená

Malé černé – šaty, které má snad každá žena ve svém šatníku. Proč? Dají vzít kamkoli, zkombinovat s čímkoli, jsou v módě pořád, bez ohledu na trendy a opravdu každému sluší. Jde o módní fenomén, který pro mnoho žen změnil obsah věty: „Nemám co na sebe.“

Ze smutečních šatu vytvořila fenomén

Byla to královna módy Coco Chanel, která je vymyslela a uvedla do světa. V roce 1926 zveřejnilo americké vydání časopisu Vogue fotku jednoduchých černých šatů rovného střihu, s délkou po lýtka, ozdobené pouze pár šikmými pruhy. V době, kdy se nosily okázalé, bohatě zdobené a nepřehlédnutelné šaty, se jednalo o něco naprosto neobvyklého.

Černé šaty se samozřejmě nosily vždy. Podle tradice však do té doby hlavně symbolizovaly smutek a nosily je především vdovy a další truchlící. Změna nastala právě díky Coco. Ze smutku a askeze se stala elegance, jednoduchost a absolutní univerzálnost. Roli hrála nejen jejich barva, ale i jednoduchý střih.

Časopis Vogue správně předpověděl malým černým šatům zářnou budoucnost. Nazval je „Fordem od Chanel“, protože stejně jako slavný model Fordu T, byly krásné, praktické a dostupné.

Kam si malé černé neobléct?

Ve svém šatníku je musíte mít, a to hlavně proto, že snad neexistuje univerzálnější oblečení. Malé černé šaty se prostě hodí kamkoli.

  • Vezměte si je na koncert, ples či svatbu (tedy pokud nejste nevěsta)

Černé šaty se hodí na koncert vážné hudby, ale s martenskami, síťovým punčochami a křivákem i na ten rockový nebo punkový.

Na ples do Opery bude asi lepší si vzít velké černé. Na vesnický ples si vezmete jejich zkrácenou verzi.

Ve vhodně zkombinovaných malých černých zazáříte i jako host jakékoli svatby.

  • Hodí se do divadla i na muzikál

Přemýšlíte, jak se obléct do divadla, aby to nebylo moc slavnostní a při tom elegantní. Volba je jasná – malé černé. Těmi nikdy nic nezkazíte.

  • Jsou perfektní volbou pro jakoukoli oficiální společenskou událost

Vezměte si je na pracovní večeři, nebo jinou oficiální společenskou událost. Nikdy v nich nebudete „under dress code“.

Je místo, kam se malé černé nehodí? Vlastně není. Když je dobře zkombinujte s doplňky, hodí se všude.

Základ, který nemá limity – Malé černé 5x jinak

Kouzlo malých černých je v tom, že když je vhodně zkombinujete, vznikne nekonečně mnoho outfitů. Tady je pět našich tipů pro ženy, které mají styl:

1. Dáma ve společnosti

Zkombinujte černou s jinou výraznou barvou, která se hodí do společnosti. Například s červenou, zlatou nebo tmavě modrou. K šatům si oblečte lodičky, buď černé, nebo v barvě kterou jste zvolila jako doplňkovou. Do společnosti se hodí malá kabelka nebo psaníčko. Barvu volte černou nebo opět v doplňkové barvě. Nejlépe se budou hodit tělové punčochy. Outfit můžete doplnit barevnými šperky.

2. Dívka na ulici

Malé černé zabodují i jako ležérní varianta. Zkombinujte je s džínovou nebo koženou bundou a vezměte si k nim tenisky. Zbytek doplňků zkombinujte podle barvy tenisek.

3. Formální manažerka

Univerzální černé šaty se skvěle hodí i jako základ pro formální styl. Stačí k nim jen přidat barevné sáčko a lodičky nebo kozačky ve stejné barvě. Pak už jen dotvořte další doplňky, jako je kabelka, šperky nebo šátek. Formální styl v malých černých nenaruší ani džínová bunda.

4. Sportovkyně v elegantním

Malé černé pomůžou i se sportovně elegantním stylem. Oblečte si pod ně pruhované tričko s dlouhým rukávem a do ruky si vezměte sportovní kabelu. Vše barevně propojte například s tmavě červenou nebo růžovou. Stejně dobře vypadá i modrá, zelená či hořčicová.

5. Extravagantní umělkyně

Je vaším životním stylem vypadat úplně jinak než ostatní? I tak univerzální typ oblečení, jako jsou malé černé, vám může tuto vizi splnit. Stačí když si k nim vezmete ty nejšílenější doplňky, které vás napadnou. Punčochy v různých barvách, barevné korále, bláznivé svetry nebo kabátky, čepice, kozačky nebo třeba i žabky.

A nikdy nezapomínejte na to, co říkávala autorka tohoto módního fenoménu:

Vyvarujte se originality. Přílišná originalita v ženské módě může vést k tomu, že budete vypadat jako maškara. – Coco Chanel

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20