• Styling  • Jak malé lehké nic dobylo svět

Jak malé lehké nic dobylo svět

Dříve je nosili muži, dnes jsou symbolem ženskosti. Ve své době rozpoutaly nákupní šílenství. Jak vypadá jejich haute móda dnes?

Mají už sto let, přesto stále určují módní trendy

Již staří Řekové… Ano i v případě punčoch tohle úsloví platí. Už ve starověkém Řecku znali punčochy. Ale nosili je spíš muži a jejich účelem bylo hlavně chránit nohy před chladem.

Římské ženy měly v oblibě krátké ponožky, ale nosily je většinou jen na doma. V Japonsku a Číně se dokonce už před staletími můžeme setkat s hedvábnými nebo bavlněnými ponožkami. Punčochy jako takové se ale z ponožek vyvinuly až ve 12. století v Evropě.

Po roce 1545 přišly do módy ručně pletené punčochy, u kterých asi poprvé v historii začal převládat „okrasný“ účel před praktickou ochranou nohy. Švy pletených punčoch byly totiž často zdobené komplikovaný hedvábnými vzory. Ty pak zůstaly populární až do poloviny minulého století.

Punčochy se pletly především z hedvábí a bavlny. Hedvábí bylo přirozeným výběrem vládnoucí třídy, k tomuto vzácnému a luxusnímu materiálu se totiž otevřely nové obchodní cesty.

Nylon se do výroby dostal v roce 1939 nylonové punčochy se okamžitě staly obrovským hitem. A brzy i nedostatkovým zbožím. Během druhé světové války se totiž nylon využíval zejména na vojenské účely – padáky, lana a podobně.

Tehdejší ženy ale neválčily, vedly dál své běžné životy a čekaly na své manžely. Přesto však byly vystaveny tlaku veřejnosti a své nohy musely zakrývat. Neměly do čeho, a tak si poradily velice originálně. Na nohy si nanesly vrstvu barevného tělového krému a švy si od kotníků po stehno zkrátka namalovaly.

Zájem o nylonové punčochy byl mezi ženami tak obrovský, že si odkázaly vystát obrovské fronty, jen aby se k nim dostaly. Například v Pittsburghu čekalo na nylonové punčochy až 40 000 žen.

Nylonové punčochy byly vyráběny v přesném tvaru, žena si tedy musela najít přímo svou velikost a koupit punčochy na sebe. V této době se nosily hlavně tělové punčochy s černým švem. Pletací stroj vytvořil odpovídající tvar, který bylo potřeba sešít k sobě, tím vznikl ten pověstný černý šev.

Světový hit punčoch s umělých vláken pochází z českých zlatých ručiček

Umělé vlákno silon, které nahradilo do té doby používané luxusní hedvábí a z něhož se dámské punčochy začaly ve velkém tkát, patřilo mezi první velké objevy Otty Wichterleho, jednoho z největších českých vynálezců minulého století.

Wichterle ovšem nebyl první, kdo přišel s výrobou punčoch ze syntetických vláken. V roce 1939, po pěti letech výzkumu, první exempláře z nylonu představila americká společnost DuPont.

Nylonové punčochy zcela nahradily hedvábné punčochy se švy až po roce 1960. Byly stále vyráběny stejným způsobem – naplocho plně tvarované, pletené od lemu ke špičce postupným ubíráním a pak sešity na zadní straně. Nebylo to úplně jednoduché, ale výsledek byl dokonalý.

Tyhle „poctivé“ punčochy byly nakonec nahrazeny moderními bezešvými punčochami se zesílenou patou a špičkou, tvarovanými zahříváním nylonového vlákna.

Punčochy, které hýbou světem módy dnes

Fenomén punčoch nikdy nezmizel, a to i navzdory tomu, že ženy dnes velmi často dávají přednost kalhotám. Každou sezónu světové módní domy navrhují módní varianty punčoch v mnoha různých provedeních. Jaká móda ovládla punčochy letos?

Logo kam se podíváš

Čím jiným podtrhnout význam punčoch světového módního domu, než jeho logem? Punčochy značky Fendi mají na sobě logo FF z dílny samotného Karla Lagerfelda, Gucci je zase ozdobilo svým pověstným GG. Nezaostal za nimi ani Dior se svým originálním luxusním vzorem.

Bez barev a vzorů to letos nepůjde

Chrpa modrá, prášková růžová nebo šarlatová, to jsou barvy, které letí. Dosáhnete s nimi popového outfitu, který je letos prostě ten nejdůležitější, na kterém byste si měli zakládat. Jako třeba z dílny značky Max Mara. Značka Dolce Gabbana zase vsadila na zvířecí vzory.

Romantika je černá, aspoň v punčochovém světě rozhodně

Průsvitné i ty, co připomínají legíny, nohy v černých z vás udělají éterickou bytost i ženu wamp. Ve vašem šatníku prostě nesmí chybět. Sáhněte po těch z dílen světových značek, jako jsou Versace, Givnenchi nebo Calzedonia.

Punčochy zůstávají ve středu zájmu možná i proto, že krásné nohy v krásných punčochách ženám dodávají krásu a sex appeal. Jak už říkala Marlene Dietrich:

„Když si chceš uchovat krásné nohy, musíš dovolit, aby ti je masírovali mužské pohledy.“

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18