• Lifestyle  • Jak na hubnutí chytře – do léta zbývá 6 měsíců

Jak na hubnutí chytře – do léta zbývá 6 měsíců

Vánoční svátky vám nejen hezky provětraly peněženky, ale u velké části z vás přidaly i nějaké to kilo navíc, přece jen bramborový salát, kapr, řízky, cukroví a vánočka si vyberou svou daň. Do léta zbývá ještě 6 měsíců, a pokud se chcete dostat zpět do formy, pak je ideální čas začít s tím něco dělat právě teď. Přece jen hubnout se má s rozumem a pomalu. Co byste měli udělat proto, abyste uhubli rychle a zdravě? Tady je pár tipů.

Stanovte si, kolik kilogramů chcete shodit

Na začátku každého rozhodnutí by měl být nějaký cíl, kterého chcete dosáhnout. V případě hubnutí je proto ideální stanovit si, kolik kilogramů vlastně chcete shodit. Pokud jste hubení a chcete shodit jenom malinko, pro svůj pocit, tak vašim cílem rozhodně nebude dát dolů dvacet kilogramů. Pečlivě tedy zvažte, zda vůbec hubnut potřebujete a určete si rozumný počet kil, o který chcete být lehčí.

Udělejte si hubnoucí plán

Plány jsou obecně skvělým pomocníkem, jak docílit vytyčeného snu. Ne jinak je tomu i u hubnutí. Udělejte si plán, jehož součástí bude nový jídelníček, navýšení pohybu a předpoklad, za jak dlouho byste se mohli dostat na svou vysněnou váhu.

Buďte trpěliví

Hubnutí není proces krátkodobý, ale bude to chtít čas. Počítejte s tím, že ze začátku shodíte rychle, ale pak se hubnutí zpomalí, nevylekejte se, nevzdávejte to.

Přizvěte si odborníka

Hubnutí byste rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Pokud chcete hubnout rozumně, zdravě, vyhnout se jojo efektu a svou váhu si udržet, spolupracujte s odborníkem, který vám vytvoří individuální plán. Každý člověk je totiž jiný a pro každé tělo a metabolismus platí něco jiného.

Informujte o tom své okolí

O svém rozhodnutí informujte okolí a poproste je, aby vaše rozhodnutí respektovali, podpořili vás a zbytečně vás neprovokovali. Upřímně, kdo hned v začátku hubnutí umí odolat nadýchanému dortu s pařížskou šlehačkou, který si objedná vaše kamarádka ke kávě? Málokdo. Poproste tedy lidi kolem vás, ať vás na začátku takovýmto situacím nevystavují. Ideálně si zkuste najít parťáka, který do toho půjde s vámi. Můžete se navzájem podporovat a ve dvou se to vždy lépe táhne.

Pravidelnost

Jezte pravidelně

Pokud jíte nepravidelně, tělo si bude cíleně tvořit tuky do zásoby, protože neví, kdy mu jídlo zase dopřejete. Pokud budete jíst pravidelně, začnete snídaní, pak bude následovat svačina, oběd, svačina, večeře a případně druhá (malá) večeře, tělo bude vědět, že dostává pravidelně jídlo a nebudu mít tendenci si ve velkém tuky ukládat.

Poslouchejte svoje tělo

Každé tělo jiné, proto ho poslouchejte, vnímejte, zda netrpíte hlady, zda nemáte namožené svaly, přizpůsobte se tomu. Vše se má dělat s mírou.

Začněte se hýbat

Nedílnou součástí hubnutí je i sport. Nejen, že díky němu zhubnete, zpevníte se, ale posílíte i smysl. Nemusíte si hned naložit dvě hodiny ve fitku, začněte třeba plavat, běhat, chodit na jógu. Pokud normálně nesportujete, rozhodně nepřepalte start, ale raději začněte pozvolna a postupně přidávejte. Stejně jako u vytvoření jídelníčku, i tady by vám mohl pomoci odborník- trenér .

Nemějte výčitky a věřte si

Pokud se vám stane, že během hubnutí zhřešíte nebo vynecháte trénink, nevyčítejte si to. Stejně tak pokud nezhubnete 10 kilo, ale třeba jen 2 kila, i to je úspěch a i z něj se radujte. 

Nezapomínejte, že každý člověk je individuální (někdo hubne rychle, někdo pomalu), mějte se rády/i, buďte dobře naladěni, vždyť přece psychika je půl zdraví. Nedívejte se na některé lidi jako hubnoucí vzory, buďte vy sami vzorem pro sebe a pro ostatní.

Zdroje: 1,2,3,4,5,6