• Lifestyle  • Švandovo divadlo v době karantény rozhodně nelení

Švandovo divadlo v době karantény rozhodně nelení

Jedním z nejpopulárnějších pražských divadel je Švandovo divadlo na Smíchově. S ohledem na situaci však v současné době nemohou jeho herci obšťastňovat své diváky svými výkony. Přesto však nelení. Zapojili se do hned dvou skvělých aktivit, aby mohli pomoci tam, kde je potřeba? O jaké činnosti se jedná?

Šití roušek

Do šití roušek se pustily nejen krejčové tohoto divadla, ale ve švadlenky se také proměnily některé z rekvizitářek, maskérek, výtvarnic i hereček. Do šití se tak pustila třeba Natálie Řehořová, Kristýna Frejová, Petr Buchta nebo Anna Stropnická s Janem Grundmanem. Skládané bavlněné roušky vznikají v domácích podmínkách. Roušky putovaly třeba do Ústavu pro matku a dítě nebo pro zaměstnance prodejny potravin Tesco v OC Nový Smíchov a nejen tam. Materiál na šití je z části přímo z divadla a z části jej poskytlo samotné Tesco.

Jak na sociálních sítích informoval ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek, na úrovni kulturních příspěvkových organizací nyní funguje pracovní skupina, v níž jsou všichni ředitelé, šéf odboru kultury pražského magistrátu a radní Hana Třeštíková.

V rámci této skupiny koordinujeme i dobrovolné činnosti, jako je například právě šití a distribuce roušek či pomoc v sociálních službách. Děkuji všem zaměstnancům divadla, kteří v danou chvíli nezištně pomáhají bez ohledu na osobní rizika!“ uvedl sám Daniel Hrbek.  

Natáčení povzbudivých videí

Ne každý je však manuálně zručný nebo nemá šicí stroj. Může však pomoci jinak a i toho je si Švandovo divadlo vědomo, proto začali jeho herci a další tvůrci točit videa, jejichž smyslem je povzbudit, zlepšit náladu, zaměřit svoji mysl na hezké a dobré věci v životě, protože těch smutných věcí je teď až moc. Rovněž díky tomu neztrácí kontakt se svými diváky. Videa jsou k vidění online na Facebooku a rovněž na divadelním YouTube kanálu. Do projektu se tak zapojil např.: Robert Jašków, Marie Štípková, Jacob Erftemeijer, Petr Buchta, Natálie Řehořová, Andrea Buršová, Tomáš Červinek, Anna Stropnická, Jan Grundman. Texty umělcům píše umělecký šéf Švandova divadla Martin Františák, spisovatelka Kateřna Tučková, dramaturg a dramatik David Košťák a další tvůrci, kteří jsou spjati se smíchovskou scénou.

,,Krátké povídky, glosy, zamyšlení i jeden experimentální povídkový seriál vytvoří přímo pro náš video kanál zajímaví čeští básníci, autoři a dramatici; ztvární je herečky a herci našeho souboru. Každý přispěje podle svých možností, nápadů, kondice a tak, jak nám situace dovolí,“ uvádí Martin Františák.

Diváci se tak v následujících týdnech mohou těšit na program čtyř video sekcí. Na každý všední den se na Facebooku chystají Perličky na dně, bude se jednat o krátká osobní videa hereček a herců, ve kterých se podělí o svoje zkušenosti a postřehy z posledních dní, kdy se nemohou se svými diváky setkat v divadle. Každou středu se diváci mohou těšit na Písničku v podání Andrey Buršové, rovněž na Facebooku.

Pondělí, středa a pátek pak bude patřit Obrazům dní, v nichž se divadlo přihlásí k dlouhodobé tradici uvádění původních českých dramat. Formát zahájil příspěvek Martina Františáka, na který navážou texty básníka a novináře Ivana Motýla, dramatičky Barbory Hančilové, spisovatelky Kateřiny Tučkové, dramatika a režiséra Doda Gombára, spisovatele a právníka Josefa Holcmana a dalších. Publiku je představí členové Švandova divadla a vidět je můžete na YouTube.

Úterý a čtvrtek bude ve znamení Ligy sirotků, tedy povídkového seriálu vyprávěného pěti hlasy z hereckého souboru. Tento autorský experiment (román na pokračování) píše David Košťák, dramatik a zároveň dramaturg Švandova divadla. „Liga sirotků je příběhem neobyčejně obyčejných lidí, kteří trpí společenskou izolací i mimo dny zmítané epidemií,“ prozrazuje Košťák. Každý týden vzniknou dvě nové epizody a to, kam se budou osudy postav ubírat, tak bude možné sledovat na YouTube téměř v přímém přenosu.

Zdroje: 1,2,3,4,5