• Lifestyle  • The Goop Lab: Jak (ne)být šťastný s Gwyneth Paltrow

The Goop Lab: Jak (ne)být šťastný s Gwyneth Paltrow

Dokumentární seriál The Goop Lab, který můžete zhlédnout na Netflixu, má na svědomí sedmačtyřicetiletá herečka a podnikatelka Gwyneth Paltrow. V šestidílném pořadu představuje různé metody, které by nám měly zlepšit život – včetně požívání houbiček a zkoumání vagíny.

Dokumentární série, která v lednu přibyla mezi pořady streamovací platformy Netflix, odkazuje na server Goop, který založila hollywoodská hvězda Gwyneth Paltrow, když se rozhodla vedle hraní věnovat byznysu. Goop se věnuje tématům jako spiritualita, wellness, duševní a fyzické zdraví či otevřená sexualita. Předkládá nám „nové objevy“ z oblasti zdraví a seberozvoje. Jedná se jen o pseudovědu a velký marketingový tah?

Seriál The Goop Lab byste měli sledovat s jistým nadhledem (pokud se vůbec odvážíte mu věnovat svůj čas). Na jednu stranu je zajímavé pozorovat, co se stane, když se spojí (pseudo)věda se známou osobností. Nepřipomíná vám to něco? Ano, vítejte ve 21. století, v době influencerů a nenásilného přesvědčování. New York Times poznamenaly, že se nejedná o nic chytřejšího než o infomercials – půlhodinové reklamní spoty.

O Goopu se hovoří jako o nejkontroverznější lifestylové značce. Těsně před premiérou seriálu přišla herečka s novým produktem – možná jste zaznamenali svíčku, která má připomínat vůni její vagíny. Netušíme, zda Vagina Scented Candle nevoní třeba po růžích, opravdu jsme si ji ani ze zvědavosti za 75 dolarů nekoupili.  

V první epizodě vyrazíte společně s kolegy známé blondýnky na Jamajku, budete svědky testování psilocybinu a vyslechnete si jejich životní traumata. Další díly nesou názvy jako Mrazivá náruč (Cold Comfort) nebo Kouzla s energií (The Energy Experience). Prostřednictvím zaměstnanců a kolegů Gwyneth dostanete návod, jak milovat své tělo, zjistíte, že psychedelika mohou pomoci při silných depresích a trauma zaženete ledovou vodou. A vyslechnete si společně s tím spoustu bludů a zavádějících informací. Pokud doufáte, že se dozvíte nějaké pikantnosti a důvěrnosti ze života herečky, budete spíše zklamaní.

Podobnost obrázku na plakátu či květinového modelu, před kterým herečka pózovala, s ženským přirozením není náhodná. V epizodě Rozkošnice (The Pleasure Is Ours) nahlédnete spolu s kamerou tam, kam byste možná ani nechtěli. V tomto dílu hostuje Betty Dodgson, devadesátiletá umělkyně a legendární americká sex koučka. Narazíte zde např. na „vaginální vajíčka“ vyrobená z polodrahokamů nefritu a růženínu, která mají mimo jiné příznivě ovlivňovat menstruační cyklus. Goop je prodává za 66 dolarů, ale zdaleka se nejedná o jeho vynález – např. na AliExpressu se prodávají za 6 dolarů za kus.

Vedoucí britské Národní zdravotní služby Simon Stevens oznámil, že výrobky, které Goop nabízí, nemají žádné zdraví prospěšné účinky, jsou jen předraženým placebem, v horším případě mohou být zdraví nebezpečné.

Gwyneth Paltrow údajně podniká proto, že se nenarodila jen pro to, aby se na plátně líbala s Mattem Damonem. Se svou pseudovědeckou laboratoří sklízí spíše kritiku, ale jinak se jí v byznysu daří. Seriál pozornému divákovi připomíná informační pologramotnost dnešního světa.

Zdroj: imdb.com