• Lifestyle  • Tématem letošního Festivalu spisovatelů bude krása

Tématem letošního Festivalu spisovatelů bude krása

29. ročník Prague Writers’ Festivalu, literární události roku, se bude nést v duchu citátu „Krása spasí svět“. Přijedou laureáti Pulitzerovy ceny, pozvání přijali mimo jiné Michael Cunningham, který poprvé přečte ukázku ze svého nového románu, nebo diskutovaná představitelka feministického hnutí Germaine Greer.

Prague Writers’ Festival 2019, jehož hlavní program se odehraje na půdě Senátu PČR, proběhne 16.–20. října. Mottem letošního mezinárodního literárního festivalu je citát francouzské filozofky a sociální reformátorky Simone Weil, která věřila, že krása z dávných věků zachraňuje svět. Při jejím hledání vyhladověla k smrti.

V rámci programu se můžete těšit na autorská čtení a autogramiády autorů, diskuze – z nichž ta na hlavní festivalové téma se koná v sobotu 19.10. a vystoupí na ní Germaine Greer, spisovatelka a novinářka s kontroverzními, ale uznávanými názory, jedna z nejvýznamnějších osobností feministického hnutí 20. století, která je autorkou bestselleru Eunuška. Dále se diskuze zúčastní Nancy Huston, anglofonní Kanaďanka s irskými předky, která za svůj román Rodová znamení získala francouzskou literární cenu Prix Fémina, a Patrizia Cavalli, básnířka, o jejímž díle se v Itálii vyjadřují jako o „nejetičtější poezii italské literatury dvacátého století“.

V neděli budou na téma „Tanec a tonutí“ diskutovat investigativní novinářka Alma Guillermoprieto a Junot Díaz, držitel Pulitzerovy ceny, se kterým se budete moct také setkat nad šálkem kávy v Galerii Černá labuť.

Očekávaným hostem je jeden z nejuznávanějších současných amerických spisovatelů Michael Cunningham, který festival navštíví již potřetí. Kromě jiných děl je autorem románu Hodiny, který mu přinesl světové uznání a Pulitzerovu cenu a který se stal předlohou pro stejnojmenný film, v němž si zahrály Nicole Kidman, Meryl Streep a Julianne Moore. Film se bude během festivalu promítat v kině Světozor, a to za účasti samotného Cunninghama, kterého můžete dále vidět na zahajovacím galavečeru festivalu, během brunche v Galerii Černá labuť a poslechnout si premiérové čtení z jeho nové knihy Glory v rámci závěrečného galavečera.

Mezi další letošní hosty patří filozof François Jullien, James Gabbe, Astrid Myers Rosset, Arnon Grunberg, Sandy Gotham Meehan a za ČR David Zábranský a Jan Němec.

Kompletní program naleznete na stránkách festivalu. Většina akcí je zdarma, popř. můžete zakoupením vstupenky přispět na organizaci dalšího ročníku. Rezervaci je možné uskutečnit zde.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5