• Lifestyle  • V Reknihách dávají knihám druhou šanci

V Reknihách dávají knihám druhou šanci

Hltáte stránku za stránkou a neustále potřebujete další knihy? Chtěli byste se zbavit již přečtených titulů, uchránit je od prachu a zatuchnutí, a navíc podpořit cirkulární ekonomiku a udělat někomu radost? Řešením je udržitelné knihkupectví Reknihy, ve kterém razí heslo, že množství přečtených knih se nerovná množství těch na poličce.

S novým způsobem, jak sdílet již přečtené knihy, přišel Tadeáš Kula. Pro tohoto mladíka, zajímajícího se o webdesign a literaturu, nejsou důležité materiální věci, ale zážitky spojené s cestováním, dobrá káva, super lidé v jeho blízkosti… a samozřejmě kvalitní čtivo. Služba Reknihy, kterou založil v roce 2019, umožňuje lidem výhodně nakupovat i prodávat knihy a učebnice. Společně s týmem literárních a ekologických nadšenců tak Tadeáš dennodenně dává přečteným knihám druhou šanci. S nimi si uvědomíte, že pro novou knihu nemusíte pokaždé hned naběhnout do některého z knihkupeckých řetězců. A vy, v nichž bije srdce bibliofila, díky této platformě ušetříte peníze a uhlíkovou stopu bez toho, že byste si koupili knihu v elektronické podobě, a ochudili se tak o potěchu z té klasické.

„Reknihy vznikly jako spontánní nápad na moje narozeniny, když jsem si chtěl vyměnit knížky s jednou slečnou, ale nevyšlo to,“ vrací se k počátku projektu Tadeáš. „Leželo mi tak na stole spoustu sebevzdělávacích knížek a já začal pátrat, kde bych se jich mohl hezky zbavit. Jak to dopadlo, už tušíme, nic, co by mi vyhovovalo jsem nenašel, a tak vznikly Reknihy. Naše služba pro náročné i běžné knihomoly je stavěná tak, aby čtenáři šetřila čas. Máme rychlý systém přidávání knížek na web s co nejrychlejší komunikací a při objednávce jsou knížky u nových čtenářů již během 24–48 hod. Zakládáme si také na férovém rozdělení provize 50 na 50 s těmi, kteří knížky posílají dál.“

Pokud chcete poslat knihy dál, a tak získat přivýdělek a hlavně dobrý pocit, je to jednoduché. Knížky nafoťte, zašlete ke schválení – v Reknihách dbají na to, aby nabízeli tituly v pěkném stavu a maximálně 20 let staré – a následně je pošlete přes Zásilkovnu nebo odneste na pražskou pobočku na Andělu. Poté už můžete vyčkávat na váš podíl.

A jak je to s knihami, které hned nezmizí? „Knížky, které jsou u nás dlouho, zlevňujeme do bodu, dokud se neprodají. Tato strategie nám funguje velmi dobře a pokud se pro ně ani poté nenajde nový majitel, domluvíme se s tím, kdo je zrovna sdílel, zda je můžeme umístit k odběru zdarma pro naše zákazníky. Díky tomu žádná knížka nepřijde nazmar,“ vysvětluje Tadeáš.

Nejen, že se Reknihy snaží změnit pohled lidí na nákup knih a ukázat jim, že i „bazar“ může fungovat moderně, ale také se soustředí na ochranu deštných pralesů. Část zisku z každé objednávky putuje organizaci Rainforest Trust. Na Conservation Action Fund ke dni 3. 12. 2020 firma přispěla částkou 29 551 Kč, což s cenou dva americké dolary za akr znamená pomoc až v rozsahu 2 596 522 m². Pokud byste chtěli více přispět k záchraně pralesů a podpořit další aktivity Reknih, můžete se rozhodnout, že se v jejich prospěch vzdáte svého podílu.

Od rozjezdu knihkupectví v roce 2019 zaznamenal jeho zakladatel velký posun: „Vyrostli jsme podle mě tak o 1000 %. Vzpomínám na to, jak jsem sám balil tři objednávky denně a teď jsme i na stovkách za den. Mě a později celý tým, teď už o dvaceti členech, nakoplo hlavně přestěhování do větších a hezčích prostorů. Také jsme stihli přebrandovat a vychytat procesy, které jsou s většími objemy objednávek spojené.“

Platforma se za dobu svého působení stala opravdu oblíbenou. „V průběhu těch už dvou let získáváme od čtenářů fantastický feedback, který neustále zpracováváme. Tím službu zkvalitňujeme, abychom šetřili co nejvíce času a přinášeli co nejvyšší hodnotu,“ dodává na závěr Tadeáš. V roce 2020 vyplatili čtenářům za prodané knihy více než 230 tisíc Kč. Také máte chuť jít ihned vyklízet knihovnu a rozšířit kouzlo již přečtených svazků k dalším knihomolským duším?

Zdroj: Reknihy