• Fashion News  • Vasky: Poznejte umění poctivé ševcoviny

Vasky: Poznejte umění poctivé ševcoviny

Vasky zažívají nabitou sezónu. Prodali už přes 100 tis. párů bot, expandovali na Slovensko, uvedli na trh dětskou obuv a s podzimem přicházejí s 360° kampaní, limitovanou kolekcí či kolaborací s Preciosou.

Obuvnické firmě Vasky se stále daří růst. V loňském roce se jejich obrat pohyboval okolo 130 milionů korun, letošní tržby vzrostly za uplynulé období o 218 % a podle odhadů zakladatele Václava Staňka bude letošek ještě úspěšnější – obrat čeká trojnásobný. Vasky letos prodali přes 100 tisíc párů bot a z jejich interních výzkumů vyplývá, že značku zná už třetina české populace. Aby dostali značku do širšího povědomí veřejnosti, rozhodli se do komunikačního mixu zařadit venkovní reklamu v Praze a Brně a také – již podruhé – míří do televize, tentokrát s reklamou „Umění poctivé ševcoviny“.

Podzimní 360° kampaň ukazuje, že Vasky navazují na dlouholetou obuvnickou tradici. Stejně jako má v orchestru každý hudebník nezastupitelnou roli, která spolu s ostatními vytváří symfonii, tak i ve zlínské dílně každý švec a šička svojí úlohou přispívá k poctivým kvalitním botám, u kterých všichni ví, kdo je vyrobil. „Každý krok výroby bot je důležitý, aby mohlo vzniknout umělecké dílo. Protože se nám minulý rok televizní reklama osvědčila, rozhodli jsme se pro ni i letos,“ říká marketingová ředitelka Vasek Kamila Frolíková. Reklama se snaží být co nejvíce autentická – šičky a ševci, kteří v ní vystupují, jsou opravdovými zaměstnanci Vasek.

Limitovaná kolekce a boty na míru

To, že Vasky navazují na Baťovu tradici, už asi ani nemusíme zmiňovat. U příležitosti 88. výročí klubu Absolventů Baťovy školy práce Vasky uvedli na trh limitovanou edici farmářek. Boty, které v sobě propojují to, co je pro všechny generace ševců důležité – ruční výrobu ve Zlíně z pravé kůže, umění 12 ševců a tradiční způsob výroby, kdy se bota prošije pro větší odolnost. Tato unikátní kolekce v modré kůži a se znakem ABŠ je k dostání v omezeném čase – pořídit si ji můžete jen do 26. září.

V létě spustili výrobu tzv. Custom Vasek. S touto službou se můžete stát designérem vlastních unikátních tenisek. Ve spolupráci s hlavním designérem Martinem Brnou získáte individuální přístup, výběr z prémiových materiálů a ve výsledku vaše vysněné boty. „Custom Vasky jsou skvělým dárkem pro někoho, na kom vám záleží. Na tenisku můžete nechat vytisknout vzkaz nebo citát, který je blízký tomu, komu boty darujete,“ říká Martin. Custom Vasky dávají i větší prostor ke spolupráci s influencery – obují je např. Kateřina Kladivová či Petr Mára.

Vasky obuje celá rodina

Do rodiny oblíbených kožených tenisek Teny přibyly dětské Teny Mini. Kůže je prodyšná a přizpůsobí se tvaru nohy. Bota nabízí pohodlí a potřebnou oporu, pryžová podešev tlumí nárazy, když vaše ratolesti skočí do dobrodružství rovnýma nohama. O kvalitě a vhodnosti pro dětské nohy svědčí i certifikát Žirafa.

Vasky přichází také s novou verzí svých bestsellerů – farmářky a dámské Lydie s podzimem získají vyšší podešev, hrubší vzor podrážky, díky kterému budou méně klouzat, a také zapínání na zip. Nové modely jsou odolnější vůči vlhkosti, tudíž se nemusíte bát vyrazit do upršeného dne či v botách se zateplenou stélkou do vánice.

Překračují hranice

V srpnu Vasky překročili hranice, a to do míst, kde je spojení s Českem a obuvnickou tradicí silnější než kdekoliv jinde – Partizanske na Slovensku. Obec totiž založil Jan Antonín Baťa a od začátku byla spojená s obuvnictvím. V budoucnu by rádi expandovali např. do Maďarska nebo Německa.

S novou výrobou a logistickým centrem ve zlínském areálu Svit urychlili odesílání objednávek a stále navyšují kapacity. A už teď jsou víceméně připraveni na vánoční sezónu. Rozšiřují také možnosti v oblasti dopravy – brzy si Vasky budete moct nechat doručit přes Zásilkovnu.

Společně s Preciosou se blýsknou

Firma Vasky se spojila s jabloneckou Preciosou a společně vymyslely, jak se blýsknout. Preciosa přichází s inovativním křišťálem Spike Cone, který je možné aplikovat na různé předměty včetně bot. „Jsme vděční, že si Preciosa pro prezentaci svého nového produktu vybrala právě Vasky a společně můžeme světu ukázat nový křišťál na třech modelech sliponů Leny. Kvalita a řemeslné zpracování jsou základními kameny naší značky, a proto je pro nás spolupráce s Preciosou, která to má stejně, tak atraktivní,“ popisuje Václav Staněk. Ve spolupráci vytvořili také dva páry farmářek, které mají v plánu v tomto roce vydražit a výtěžek věnovat na dobrou věc. První společná kolekce dostupná i pro zákazníky by měla vyjít v první polovině příštího roku.

Brzy se budete moct těšit na další zajímavé kolaborace. Dále Vasky plánují rozšířit sortiment – aktuálně pracují na vývoji barefootů a bot z různých alternativních materiálů, například z veganské kůže.

Boty, ve kterých netlačí svědomí

Značka se snaží co nejvíce dbát na udržitelnost. Z odřezků kůže, který zbydou při výrobě bot, vyrábí klíčenky, obaly na diáře či notebook, ale také obojky a vodítka pro čtyřnohé mazlíčky.

Na pražské prodejně nabízí za nižší cenu unikátní kousky (např. boty s vyraženými iniciály), které se nedostaly k původnímu majiteli nebo byly vráceny.

Na závěr chceme informovat, že Vasky můžete v nejbližší době potkat na Píseckém víkendu módy a designu (25.–26. 9.) a budou součástí také pražského Designbloku (6.–10.10.) – navštivte „malý Zlín“, kde se dozvíte něco o tradici obuvnického řemesla a uvidíte, jak se takové boty vyrábí.

Zdroj: archiv značky Vasky