• Lifestyle  • Vitamíny, které nám v zimě nejvíce chybí

Vitamíny, které nám v zimě nejvíce chybí

Zimní období nám dává zabrat v mnoha ohledech. Všechen ten předvánoční shon, proměnlivé počasí. A tak se není čemu divit, že občas můžeme být podráždění unavení a naše tělesná schránka na tom také není zrovna nejlépe. Důvodem může být především nedostatek vitamínů. A jak je co nejlépe můžeme doplnit?

VITAMÍN A

Začneme hezky podle abecedy. Vitamín A je skvělým pomocníkem při snížené imunitě, což se v zimě může opravdu velmi hodit při nekončících nachlazeních a všemožných rýmičkách poletujících všude kolem. Kromě toho posiluje je i náš zrak. Můžeme ho najít v mrkvi, rakytníku a listech kopřiv. Skvělým doplněním vitamínu A tak může být například kopřivový čaj, který zároveň v zimě i příjemně zahřeje.

VITAMÍN B6

I vitamín B6 působí příznivě na imunitu a také na nervový systém a paměť. Avšak dobrým pomocníkem je i při potížích se zažíváním. Vyskytuje se zejména v sýrech, masu, oříšcích, bezovém květu, bramborách, špenátu, čočce a fazoli.

VITAMÍN C

U toho snad ani nemusíme zmiňovat jak moc je prospěšný pro naši imunitu. Je všeobecně známo, že se vyskytuje v citrusech ale i v paprice, kde je obsah vitamínu C mnohonásobně vyšší než v pomeranči. Doplnit ho můžeme jednoduše například v podobě domácích šťáv z pomeranče nebo grapefruitu. Dalším dobrým způsobem doplnění tohoto vitamínu je vymačkaná citronová šťáva i s dužinou a zalitá horkou vodou.

VITAMÍN D

Vitamín D jak známo nejlépe získáme ze slunečních paprsků, kterých je v zimě nedostatek, tak je logické, že nám v tomto ročním období prostě trocha toho vitamínu D chybí. Avšak najít ho můžeme v rybách, tucích a vajíčkách. Prospěšný je zejména pro správný vývoj zubů a kostí,

Zdroje:1, 2, 3, 4, 5