• Styling  • Vše, co jste chtěli vědět o Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku 2018

Vše, co jste chtěli vědět o Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku 2018

Jarní Mercedes-Benz Prague Fashion Week je za námi a my vám přinášíme shrnutí celé akce. S čím letos designéři přišli? Kdo se módní události roku účastnil a co si o tom všem myslí naše redaktorka, to si můžete přečíst zde…

MBPFW je už po několik let spojen s hlavním partnerem všech světových fashion weeků – automobilkou Mercedes Benz. Díky této podpoře se celá akce stala profesionálnější a kvalitnější, a to jak v samotném provedení, tak v přístupu k designérům. Již několikátou sezónu tedy můžeme vidět přehlídky českých designérů s půlročním předstihem – na jaře se předvádí podzim/zima následující sezóny a na podzim zase jaro/léto. Změna k tomuto systému byla velmi prospěšná a důležitá pro srovnání kroku české módy se světovou. Po stránce kreativní čeští designéři s tímto faktem pracují velmi dobře, bohužel na druhou stranu se mi potvrdilo, že velké procento z nich není schopné dvakrát do roka zafinancovat (zřejmě hlavní problém), připravit a zpropagovat dvě autorské kolekce.

tým MBPFW v čele s Lukášem Loskotem

Co se mi na MBPFW líbilo

  • Každoročně mě MBPFW zaujme výběrem prostor, ve kterých přehlídky probíhají. Letos výběr padnul na barokní Clam-Gallasův palác, který mě uchvátil svojí atmosférou. Přehlídky v něm působily velmi profesionálně a celkový dojem byl velmi příjemný. Jediná škoda byla, že z některých rohových míst byla velmi špatná možnost modely vidět a menší sály měly občas smůlu s tím, že k nim modelky ve své choreografii vůbec nedošly (například při defilé).
  • Také pravidelně zaznamenávám příjezd a hlavně zájem dalších a dalších zahraničních nákupčích, hledačů talentů, street fotografů a lidí, kteří jsou pro takovou módní událost velmi důležití. Letos na pražský fashion week zavítal fotograf Adam Katz Sinding, který uveřejňuje fotky ze světových fashion weeků na svém webu Le 21ème, a který se opakovaně do Prahy vrací (táké zde představil svoji knihu This Is Not a F*cknig Street Style Book). Nebo například Alberto Calabrese z italského Vogue, který publikuje v italských časopisech L’Officiel a L’Officiel Homme, je hledačem módních talentů a spoluautorem přílohy Vogue Talents. A další osobnosti módního světa z Anglie, Německa, Francie nebo Holandska…
  • Příchod fashion weeků v Praze každý rok poznám ne podle data (to si snad nikdy nejsem schopná zapamatovat, a pak jsem překvapená, že už začal), ale podle zvýšeného počtu dobře až výborně oblečených lidí v ulicích hlavního města. Jako by se lidé během tohoto jednoho týdne opravdu zamysleli nad tím, co si vezmou na sebe, dali si záležet jak se objevují ve společnosti, ale hlavně si dávají více záležet na každodenním oblékání do práce a do ulic. Vždy potkám mnohem více žen v podpatcích a mužů v lehce elegantním casual a stylovém oblečení. Škoda jen, že jim to nevydrží po celý rok.

   Adam Katz Sinding

Clam – Gallasův palác

Co mě stále udivuje

  • Stejně jako zaznamenávám zvýšenou úroveň oblékání obyčejných lidí, objevují se i bytosti (snad z jiného vesmíru), které se vyznačují crazy outfity, nesmyslnými ozdobami a přehnaným stylingem. Tyto postavičky se většinou objeví právě během probíhajícího týdne módy, jindy by se vyjít neodvážily. A to mi vnucuje myšlenku – opravdu tyto výtvory, které na sobě nosí, vypovídají něco o jejich postoji ke společnosti a o vlastní osobnosti člověka, a nebo se jen snaží na těch pár dnů zaujmout fotografy, šokovat obecenstvo a utrhnout si svých pár minut slávy…? Napište nám, co si vy myslíte o tomto fenoménu…
  • Další zvláštní aspekt při návštěvě přehlídek – existuje poměrně uzavřená komunita, která se točí kolem všech módních akcí – tzv. český módní rybníček:) Pokud se účastníte akce jako je pražský týden módy, můžete celkem lehce zaregistrovat, zda do této komunity patříte nebo ne. Je docela jedno, zda se deset let ve fashion vzděláváte, pohybujete i pracujete, pokud se nekamarádíte se správnými lidmi, tak nejste dost zajímaví nebo důležití.  Méně zkušeného návštěvníka může tato atmosféra lehce zaskočit a ovlivnit tak celkový zážitek z návštěv MBPFW.

Návštěvníci MBPFW

Celebrity
Součástí každého ročníku je i účast spousty celebrit a osobností. Stálými návštěvnicemi MBPFW jsou například Kateřina Kaira Hrachovcová, Ester Geislerová, Jitka Schneiderová, Vanda Janda, Ema Smetana, Aneta Vignerová nebo Zuzana Stránská. Skoro všechny z nich mají velký zájem o to nosit, nakupovat a propagovat tvorbu českých designérů, což je velmi ocenění hodné, protože právě to čeští designéři potřebují. Přehlídky se letos také neobešly bez již téměř tradiční dvojice Liběna Rochová a Ina-T. Blogerka si postupně vystavěla image fashion ikony a tak trochu maskota MBPFW a i letos se fotografové velmi zajímaly o její outfity. Já jsem ji zahlédla párkrát a přišlo mi, že oproti loňským ročníkům zvolila spíše jednoduší outfity, mě osobně ale její přeměna na fashion dámu velmi bavila. Přehlídky si nenechaly ujít ani političky (nebo manželky politiků), jako Adriana Krnáčová a Monika Babišová (bohužel předvedly nudné luxusní outfity). A samozřejmě většina šéfredaktorů, redaktorů a stylistů českých magazínů – Andrea Běhounková, Bára Nesvadbová, Lucie Janotová, Karolína Otevřelová, Františka Čížková, Filip Vaněk a nebo Honza Pokorný…

Liběna Rochová a Ina.T / Zuzana Stránská / Jan Pokorný a Jitka Schneiderová

Monika Marešová / Adam Mišík s přítelkyní / Kaira

Přehlídky
A jak to tedy letos vypadalo na samotných přehlídkách?
Letos jsme postrádali kolekce od těchto designérů: Lukáš Macháček, Kateřina Geislerová, Miro Sabo, Ateliér módní tvorby UMPRUM, Daniela Pešková, Petra Balvínová, Zoltán Tóth nebo české značky Pietro Filipi. Jak je vidět, tito tentokrát šetří nabírají síly na příští sezónu.

Zuzana Kubíčková neměla sice klasickou přehlídku, ale naproti tomu uváděla na český trh celou novou značku POP, ve které se zaměřila na kvalitní, cenově dostupné a nadčasové kousky pro šatník žen všech věkových kategorií. Značka POP by měla být sériově vyráběná (na rozdíl od klasické Zuzaniny tvorby, která se zaměřuje spíše na individuální zakázkovou tvorbu), díky čemuž je umožněna příznivější cena; klasické, nadčasové střihy zase slibují delší životnost oděvů. Já osobně jsem z tohoto počinu nadšená a doufám, že se bude nové značce dařit.

Prezentace nové značky Zuzany Kubíčkové Pop

Z přehlídek, které jsem měla možnost vidět:
S roční pauzou prezentoval novou kolekci Jakub Polanka. Jakub je mistr ženských siluet, a také stylisticky jeho kolekce vždy perfektně fungují. Pro podzimní kolekci čerpal inspiraci z tvarosloví 80. a 90. let, přetvářel denim, zimní kombinézy nebo netradiční materiály jako gobelín. Jeho kolekce byla kritiky přijímána kladně, objevila se i na webu italské Vogue. Mými oblíbenými kusy v kolekci byly objemné kabáty z prošívané tmavé látky a gogelínové bundy a sukýnky.

Denisa Nová, která uvedla na MBPFW novou kolekci po dvou letech, se inspirovala klíčovými kousky z šatníku její maminky. Na mole jsme mohli vidět zajímavě zpracované ručně pletené svetry, kožené svrchní bundy i lehké hedvábné šaty. Celá kolekce byla převážně v zemitých teplých barvách a velmi dobře navazovala podzimní atmosféru. Denisa opět předvedla svůj minimalistický přístup k oděvu, tolik typický pro její tvorbu.

Denisa Nová / Jakub Polanka

Nehera – mladá ale velmi silná slovenská značka se na našem fashion weeku prezentuje také již po několikáté a já si tuto přehlídku velmi užila. Kromě krásně zvolených materiálových kombinací (hrubá pletenina, prošívané šály, hedvábné šaty), které byly nápadité a zároveň nositelné, jsem ocenila také perfektně zpracované doplňky v podobě kožených tašek, psaníček, ledvinek, pásků a také bot. Nehera, která prezentuje kolekce i v Paříži a prodává oděvy do celého světa, je značkou s velkým potenciálem a její oblíbenost prudce stoupá.

kolekce značky Nehera

Blažek – kolekce pánských oděvů byla převážně v tlumených barvách s akcenty cihlové a světlé šedivé barvy. Blažek předvedl několik variant obleků, pleteniny, kabáty, košile, kalhoty a doplňky. Mě osobně velmi bavil hlavně styling outfitů celé kolekce, který byl promyšlený a zajímavý a ukazoval moderního městského muže s kouskem chlapáckého dřevorubce.

Adam Kost – mladý a talentovaný designér předvedl velmi příjemnou pánskou kolekci plnou čistých a jednoduchých střihů, průsvitností, vrstvení různých délek oděvů a hry s desény pruhů. Hlavní barvou byla černá, jako akcenty použil vínovou, bílou a tmavě zelenou.

Blažek / Adam Kost

Co dalšího stálo za to vidět:
Přehlídky Chatty, Zdeňky Imreczeové, Jana Černého, Michaela Kovačika, Moniky Drápalové nebo ODIVI.
Speciální pozastavení patří značce LaFormela – která měla dvě přehlídky. Jednu jako spolupráci s Footshopem a druhou čistě svoji. Na české scéně spíše nevídaná věc, nehledě na to, že se jim povedlo polohy obou kolekcí stylově odlišit (street casual mladistvá Laformela pro Footshop a rebelsko-extravagantní a zároveň luxusní LaFormela capsule), ale přitom si vždy zachovat vlastní rukopis. Bravo.

momentka z přehlídky Moniky Drápalové / Footshop x LaFormela

A co vy si myslíte o fashion weeku? Baví vás? Napište nám a podělte se s námi o svoje dojmy…

 

Zdroje: 1,3,  oficiální zdroj mbpfw foto:  2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28