• Lifestyle  • Využijte čas karantény co nejlépe a nejvýhodněji!

Využijte čas karantény co nejlépe a nejvýhodněji!

V této nemilé situaci je důležité si ujasnit priority, srovnat myšlenky a udělat si na sebe čas. Máme největší možnost pro seberozvoj a my vám přinášíme tipy na to, jak využít volného času na sto procent.

Knihy

Během práce a školy se vymlouváme, že na čtení nemáme čas. Jsme zahlceni dobou telefonů, a tak už se nám čtení možná i odcizilo. Co si dát takové menší předsevzetí, že každý den vezmeme do ruky knihu alespoň na půl hodiny? Uvidíte, že vás kniha nadchne a znova objevíte její kouzlo! K tomu by vám mohly inspirovat i naše typy.

Městská knihovna v Praze na svých stránkách zveřejnila přes 1800 knih, které si můžete volně stáhnout! Najdete v nich všechny možné žánry. Pro maturanty je zde nespočet knih, které se hodí do maturitní četby. Maminky zde najdou dětské knihy pro své děti. Pokud máte náladu na nějakou oddychovku, těch tam najdete hned několik! ZDE všechny knihy najdete.

Knihkupectví, stejně jako většina zavřených obchodů, potřebují vaši podporu. Pokud je to ve vašich silách, podpořte vaše oblíbené knihkupectví či nakladatelství a pořiďte si knihu přes e-shop. Většina z e-shopů má poštovné zdarma a výhodné ceny na mnoho knižních titulů.

Filmy a kina

Víte, že kina vysílají filmy stejně, jako dříve? Samozřejmě ne v takovém množství, ale přeci. Pokud jste ještě neslyšeli o Moje kino LIVE, rádi vám o něm povíme více. Jedná se o sdružení menších kin, jako je BIO OKO, Světozor, Aerofilms, Univerzální kino Scala. Na jejich stránkách si můžete zakoupit lístek za zvýhodněnou cenu a podpořit tak jejich chod. V určitou hodinu se spustí promítání a vy si užíváte film, jako byste byli v kině. Doporučujeme si něco dobrého uvařit a užít si chvilku pro sebe! Po určitých projekcích máte možnost se zúčastnit diskuze, která se k filmu váže. Například film V Síti uvedl režisér Vít Klusák. Více informací naleznete přímo na stránkách – ZDE.

Existuje několik stránek, na kterých najdete nejznámější a nejnovější české i zahraniční filmy. Jedním z nich je Aerovod. Film si můžete za minimální částku přehrát, a nebo koupit. Na stejném principu funguje i stránka dafilms. Pokud budete mít štěstí, můžete narazit i na filmy, které jsou po sdílení na vašem facebookovém profilu zdarma k přehrání. Inspirovat se můžete i na stránkách Českého lva, který nahrál všechny nejen letos nominované filmy.

YouTube kanály také nabízí filmy ke zhlédnutí. Volně je nahrávají na své účty, a tak můžete zdarma vidět některý z vašich oblíbených filmů. Naleznete zde české klasiky, ale i novější filmy. Jedním z takových kanálů je ČESKÁ FILMOVÁ KLASIKA. Na tomto účtě najdete opravdu spíše starší filmy, které se ovšem hodí například studentům filmu na maturitní zkoušku či státnice!

Další účet je FILMY ČESKY A ZADARMO. Tato stránka vždy v 17 hodin zveřejní známý filmový hit. Volně dostupný je na stránce po dobu 30 dní, poté zmizí. Už teď na stránce naleznete například Pelíšky, Fair Play nebo známé Samotáře.

Pokud jste fanoušky sportu a chybí vám živé přenosy vašeho oblíbeného sportu, facebooková stránka Olympic vysílá ze záznamu různé turnaje či závody z uplynulých let. Můžete si tak připomenout úspěchy vašich oblíbených sportovců a nasát atmosféru olympijských her.

Vzdělání a kurzy

Ideální čas na vzdělávání je tu. Na internetu naleznete nespočet kurzů a lekcí, na které se můžete online přihlásit.

Naším doporučením je mobilní aplikace DUOLINGO. Tato aplikace vám napomůžete s učením nového jazyka. Navolíte si, zda jste začátečník nebo už něco málo z jazyka umíte a ona vás dokonale provede lekcemi jazyka. Aplikace prověří vaši gramatiku, výslovnost i slovní zásobu. Neváhejte a stahujte. My už máme taky staženo!

Věděli jste, že Harvardská Univerzita má na svém youtube kanálu nahrané přednášky? Ty musíte vidět! Nejen, že se naučíte plno užitečných věcí a procvičíte si angličtinu, ale proniknete dovnitř této prestižní školy. Přednášky jsou na různá témata, jsou zajímavé a přístupné všem. Naleznete je ZDE.

Koncerty

Pokud máte Instagram, můžete využít i takzvaných živých přenosů vašich oblíbených interpretů. Hodně z nich takové přenosy dělají. Odpovídají při nich na vaše otázky, zpívají a snaží se předávat pozitivní energii. Takový koncert už předvedl například Shawn Mendes se svou přítelkyní Camilou Cabello nebo Elton John společně s Billie Eilisch a spousty zpěváky. Stačí sledovat internetový profil vašeho oblíbeného muzikanta a třeba se vám poštěstí a koncert si vyslechnete!

GoOut: Nic festival 2020

Umělci jsou v dost těžké situaci. Nemohou si vydělávat koncertováním, a tak se jejich finanční situace stále zhoršuje. GoOut vymyslelo skvělou možnost, jak můžete své oblíbené zpěváky či skupiny podpořit. Nic festival 2020 je, jak už podle názvu vidíte, festival, který se konat nebude. Koupíte si vstupenku/ lístek do vašeho oblíbeného klubu či divadla a podpoříte ho. Díky tomu, až bude po všem, budou divadla moct opět fungovat. Více informací a seznam míst naleznete ZDE.

Divadla

Spousta divadel, stejně jako kin, vysílá online. Některé zcela zdarma, některé za malou finanční částku, která jim pomůže.

Například divadla Studio Dva či Karlínské nabízí online přenosy přímo na jejich stránkách. K této činnosti se připojilo i Divadlo Spejbla a Hurvínka či Dejvické. Pokud se chcete dozvědět o akcích víc, stačí se podívat na jejich stránky, kde máte vše dopodrobna rozepsané.

Cvičební programy

Pokud jste už dlouho přemýšleli o tom, zda začít cvičit, máte tu nejlepší příležitost. Mnoho trenérů, fitek či dívek, které se zabývají zdravým životním stylem zveřejnili cvičební programy zcela zdarma na sociálních sítích. Přinášíme vám několik tipů na účty, na kterých tyto plány najdete.

Chloe Ting má na svých stránkách cvičební plány zcela zdarma celoročně, a tak se nemusíte bát, že po konci karantény vám videa zmizí. Má na výběr z několika druhů challengí podle náročnosti, časového vytížení a preferencí. Stačí si jen vybrat. Z vlastním zkušeností vám můžeme potvrdit, že cvičební videa jsou opravdu makačka a stoprocentně se u nich zapotíte! Cvičební plány najdete ZDE. Chloe má i svůj YouTube kanál, kde právě videa najdete. Pokud se vám nechce do challengí, stačí vyzkoušet jakýkoliv trénink na jejím účtu.

Na stránce cyberobics.com naleznete nespočet cvičebním videí, u kterých si také pořádně zamakáte. Výhodou této stránky je, že vám trenéři detailně ukáží, jak různý cviky provádět. Budete mít tedy jistotu, že cvik provádíte správně a nezničíte si klouby či svaly. Na stránkách se můžete zdarma zaregistrovat.

FitFab je česká stránka s cvičebními videi. Videa jsou rozdělena do kategorií podle náročnosti. Mají programy i pro těhotné ženy, tedy méně náročné. Na své si ale přijdou i sportovci, kteří tráví každý den v posilovně a smutní z její uzavření. Pro takové je tu program THE STRONGEST. Na stránkách naleznete přímo nahraná videa, nebo můžete přijít na některou z LIVE akcí. Samozřejmě nezapomeňte sledovat i Instagram FitFabu, abyste se o live akcích dozvěděli co nejdříve.

Jako další bychom chtěli zmínit několik influencerek, které žijí zdravým životním stylem a na svých Instagramech sdílí, ať už challenge, nebo cvičební plány. Z české scény mezi takové patří například Péťa Elblová, na Instagramu jako jmenujisepeta. Péťa každý den sdílí různé výzvy a motivuje tím své sledující. Do výzev se můžete zapojit i vy! Krom výzev má i svůj E-book plný receptů a cvičebních plánů. Ze zahraničí zmíníme Pamelu Reif, která natáčí cvičební videa na YouTube, ale také tvoří zdarma cvičební plány na svém Instagramu.

Umění, památky, muzea

Jste smutní, že vám karanténa překazila zahraniční dovolenou? Společnost Google pro vás zajistila streetview vašich oblíbených destinací. Stačí si na TĚCHTO stránkách najít destinaci, kterou máte nejraději a díky kameře se můžete podívat do hlubin památek. Chápeme, není to ono, ale i tak příjemná vychytávka, že?

Muzeum Louvre nabízí virtuální prohlídky! Pokud je tedy vaším snem se tam podívat, máte jedinečnou příležitost. Stačí kliknou ZDE a vybrat si prohlídku, která je vám nejbližší.

Pokud byste se chtěli podívat i do Sixtinské kaple, není problém. ZDE najdete odkaz.

Jestliže raději zůstanete v našich končinách, můžete navštívit i Vilu Tugendhat v Brně. Projděte ji do posledních detailů! ZDE

Doprava

V této situaci je nejlepší se vyhnout jakémukoliv kontaktu s lidmi, a tak několik firem přišlo se skvělým nápadem, nechat volně přístupné dopravní prostředky. Nemusíte tak jezdit městkou veřejnou dopravou a ještě uděláte něco pro své zdraví.

Rekola nabízí svá kola zcela zdarma pro své zákazníky. Edit: Tato akce byla rušena 2.4., nemáme informace, zda se bude prodlužovat.

Nextbike nabízí svá kola také zdarma. A to po celé republice! Pokud nemusíte jezdit MHD a máte možnost si kolo vypůjčit, doporučujeme!

Pokud jste zdravotník s platným zdravotnickým průkazem, firma BeRider vám zdarma nabízí k zapůjčení skůtr. Stačí se zaregistrovat na jejich stránkách a vyfotit ZP.

Podpora firem – pomáhejme si

Mnoho firem se dostalo do finanční tísně. Pokud je to ve vašich možnostech, můžete jim pomoct. Plno podniků rozváží jídlo, ať už po své vlastní ose, nebo přes Wolt, DameJidlo, Ubereats. Je jen na vás, jaký podnik podpoříte, ale věřte nám, že on vám to v době, až bude po krizi vrátí! Nehledě na to, že je fajn si objednat vaše oblíbené jídlo a užít si společný čas s vaší rodinou.

Pokud byste měli zájem podpořit například Fruitismo, které rozváží freshe a ovoce zdravotníkům, můžete si na jejich stránkách objednat bedničku plnou ovoce, zeleniny či freshe. Nakopnou vaši imunitu a vy podpoříte dobrou věc!

Zdroj fotografií: Pexels, archivní fotografie firem

Věříme, že pro vás byl článek inspirativní a teď už se doma nudit nebudete!