• Lifestyle  • Začal festival Das Filmfest – na co se můžete těšit?

Začal festival Das Filmfest – na co se můžete těšit?

Tréninky lyžařů v Alpách, emancipovaná Sisi, gangy na berlínském sídlišti nebo homosexualita v rakouské armádě. Již 17. ročník Festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest právě začal. Tradičně tuto přehlídku spolupořádají Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. Vedle renomovaných jmen jakými jsou Christian Petzold či Andreas Dresen se představí i výrazní debutanti. Těšit se můžete na témata historická i současná v širokém spektru žánrů od dramat přes komedie po dokumenty. Součástí budou jak premiéry i předpremiéry distribučních novinek, tak snímků, které se do kinodistribuce nedostanou. Samozřejmostí budou besedy s režiséry a režisérkami (Hans Steinbichler, Leon Schwitter), herců a hereček (Susanne Wolff, Cino Djavid, Marlene Hauser nebo Peter Hottinger) a dalších.

Festival se bude konat ve třech městech.

Od 19.října do 24.října v Praze, v kinech Lucerna a Atlas. Pro zahájení bylo vybráno německé drama Sisi a já, které reinterpretuje mýtus o císařovně Alžbětě Bavorské. Projekce bude v Lucerně a účastní se jí i představitelka Sisi, herečka Susanne Wolff.

Od 30. října do 5.listopadu v brněnském kině Art.

Od 1. listopadu do 9. listopadu pak v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea v Olomouci.

Vybrat si můžete skoro ze tří desítek filmů rozdělených do několika dramaturgických sekcí.

DAS FILMFEST SPEZIAL. Zde naleznete literární adaptace, historické velkofilmy, nezávislé filmy a snímky natočených podle skutečných událostí.

Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush (Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush)strhující i humorné drama režiséra Andrease Dresena bylo natočeno dle skutečných událostí a sleduje boj odvážné německé Turkyně bojující za propuštění jejího syna z věznice Guantánamu, což vyústí až v žalobu na amerického prezidenta.

Slunce a beton (Sonne und Beton) tento snímek v režii Davida Wnendta líčí příběh čtyř kamarádů z berlínského sídliště Gropiusstadt, kteří se čím dál tím více zaplétají do osidel místních gangů.

Eismayer – děj tohoto filmu od režiséra Davida Wagnera se odehrává v prostředí současné rakouské armády. Právě tady dojde k nečekanému vzplanutí obávaného nadporučíka k mladému rekrutovi, který se nijak netají svou homosexuální orientací.

Ohnivě červená obloha (Roter Himmel) – toto filmové drama o lásce, touze, pomíjivosti vás zavede na pobřeží Baltského moře. Režie Christian Petzold.

Liška (Der Fuchs) – film Adriana Goigingera se odehrává za druhé světové války. Mladému rakouskému vojákovi pomůže nalézt klíč k vlastní minulosti a vztahům s lidmi až teprve liščí mládě.

Bytná (Die Vermieterin) – satirický nízkorozpočtový film režiséra Sebastiana Brauneise ukazující současnou bytovou krizi v Rakousku.

Mermaids don’t cry odzbrojující tragikomedie režisérky Franzisky Pflaum o osudech vídeňské pokladní hledající lék na své trampoty v plaveckém bazénu a v převleku mořské panny.

Všichni mluví o počasí (Alle reden übers Wetter) matka, dcera a jejich intimní portrét, který rozděluje neschopnost vzájemné komunikace. Křehký snímek režisérky Anniky Pinske.

Franky Five Star – romantická komedie s prvky dramatu režisérky Birgit Möller o hledání sebe sama s vynikající Lenou Urzendowsky v hlavní roli.

Servus Pappa, See you in Hell tento snímek byl natočen na motivy skutečných událostí a poskytuje vhled do autoritářské sekty Otto Muehla. Režie Christopher Roth.

V sekci ZLATÁ LÉTA (DIE GOLDENEN JAHRE) spojuje hrdiny snímků touha najít odvahu plnit si své sny nebo se vymanit z dobových společenských konvencí.

Zlatá léta (Die goldenen Jahre) titulní snímek sekce režisérky Barbary Kulcsar, ve kterém s humorem líčí příběh čerstvých důchodců, kteří místo zaslouženého odpočinku začnou řešit dlouho odkládané manželské problémy.

Sisi a já (Sisi & Ich) režisérka Frauke Finsterwalder odkrývá ve fiktivním příběhu temné stránky rakouské císařovny Sissi. Za příběh o neopětované queer lásce režisérka obdržela Bavorskou cenu i nominaci na cenu publika na Berlinale.

Alma a Oskar (Alma & Oskar) nahlíží do milostného vztahu rakouského malíře s českými kořeny Oskara Kokoschky a femme fatale řady umělců první poloviny 20. století Almy Mahler. Režie Dieter Berner.

Orphea in Love režisér Axel Rainisch natočil moderní verzi mýtu o Orfeovi a Eurydice v kongeniálním propojení opery a filmu.

Všech dní konec (Aller Tage Abend) rozmarná artová pohádka o stáří Felixe Tissiho. Je inscenovaná jako živé obrazy připomíná filmy Švéda Roye Anderssona a nechává díky své surreálnosti vyniknout lidské potřebě sounáležitosti.

Dokumentární i hraná sekce ALPY, MÁ LÁSKA (ALPENLIEBE), kde hraje zásadní roli fascinující a nezkrotná příroda nejvyššího evropského pohoří, nabídne tyto snímky.

Úkryt (Réduit) minimalistický příběh, kterým režisér Leon Schwitter vypráví o složitém sbližování otce a syna, kteří se o prázdninách ocitnou ve švýcarských horách daleko od civilizace.

STAMS – Lyže, pot a slzy (STAMS)dokument Bernharda Braunsteina vám poskytne pohled do každodenního života elitního sportovního internátu, který budoucím sportovním hvězdám nenabízí nic než dřinu, pot a slzy.

ALPY (Alpenland) další dokument tentokrát režiséra Roberta Schabuse se zaměřuje na budoucnost pohoří ve středu Evropy.

Celý život (Ein ganzes Leben) – film natočený na motivy knihy přeložené do 40 jazyků. Podle jeho režiséra Hanse Steinbichlera podobenstvím o tom nejpodstatnějším v našem životě, lásce a spokojenosti. Vypráví příběh sirotka Andrease, který se po mnoha letech vrací do rodného alpského údolí.

Sekce DIE DOKU představí aktuální dokumentární tvorbu.

Elfriede Jelinek – Jazyk urvaný ze řetězu (Elfriede Jelinek – Die Sprache von der Leine lassen)snímek Claudie Müller je autentickým portrétem jedné z nejdiskutovanějších postav současné rakouské literatury, kontroverzní spisovatelky, feministky a nositelky Nobelovy ceny. Oceněn několika cenami.

Jedna z milionu (One in a Million) dokumentaristka Joya Thome přibližuje divákům život dvou dvou teenagerek, americké gymnastky a světoznámé youtuberky Whitney Bjerken a německé dívky Yary, jež je jednou z mnoha jejích fanynek.

Ruäch – Cesta po Evropě za kočovnými Jeniši (Ruäch – Eine Reise ins jenische Europa) dokumentaristé Andreas Müller a Simon Guy Fässler se vydávají po stopách dnešních Jenišů, marginalizovaného kočovného národa, který se historicky pohyboval ve Švýcarsku a s ním sousedících zemích.

Láska, západní marky a smrt (Liebe, D-Mark und Tod) film turecko-německého režiséra Cema Kaye, který  pomocí ukázek z koncertů, rozhovorů a skvělých archivních snímků dokumentuje tureckou hudbu v Německu.

Vienna Calling – tomuto zábavnému dokumentárnímu muzikálu Philippa Jedickeho rovněž dominuje hudba. Ukazuje neznámou tvář vídeňské kulturní scény za hranicí mainstreamu.

Pro rodiny s dětmi je určena sekce BIO JUNIOR.

Plura Kde je lama, tam je drama (Mein Lotta-Leben: Alles Tschaka mit Alpaka!) – dobrodružná komedie režisérky Martiny Plura, která servíruje osvěžující prázdninové dobrodružství nejlepších kamarádek Lotty a Cheyenne. Jejich první školní výlet neprobíhá zrovna podle plánu

Víkendoví rebelové (Wochenendrebellen) malý fotbalový fanatik Jason, který trpí poruchou autistického spektra a ve škole jsou s ním potíže. Uzavře tak se svým tátou nezvyklou dohodu – když spolu navštíví všechny fotbalové stadiony v Německu, bude se snažit ve škole co nejméně vyčnívat. Režie Marc Rothemund.

Od 20. října bude festival doprovázen projekcí krátkých experimentálních filmů pod názvem Pokusy o vzpomínky – filmy z Berlinale Forum Expanded ve vstupní hale Goethe-Institutu. Po dobu šesti týdnů se představí šest umělců. Díla společně spojuje touha o podoby a možnosti osobní a kolektivní paměti. Za pomoci nalezených záběrů ke zkoumání rodinné a světové historie, archivů, vytvářejí asociativní a spekulativní spojení mezi včerejškem a dneškem a zasahují do tradičních vzorců paměti.

A na jaké hosty se můžete těšit? Třeba na Birgit Möller (režisérka filmu Franky Five Star), Clemens Schick (představitel hlavní role filmu Servus Pappa, See you in Hell) nebo Marlene Hauser (představitelka hlavní role filmu Bytná).

Detailní program najdete na www.dasfilmfest.cz.

Also Bis bald!

Zdroje: 1,2,3,4,5,6,7