• Events  • Žárovky přináší světlo do budoucnosti a mladou energii 

Žárovky přináší světlo do budoucnosti a mladou energii 

Snad každý touží po nové energii a naději ve světlé zítřky. Obzvlášť v této době. I proto zahajuje pražský byznys hub Opero druhý cyklus popularizačních přednášek Žárovky, ve kterém vás mladí talentovaní absolventi prestižních univerzit, ale také podnikatelé či kreativci, zavedou do fascinujících odvětví světa inovací napříč obory.

Žárovky, projekt, který se zrodil v byznys hubu Opero, nejen rozsvěcují cestu do budoucnosti a na pro vás možná nepoznaná místa, ale přinášejí také hlas a tváře těch, kteří se aktivně podílejí na změně a tvoří inovativní řešení ve svých oborech. V každém díle Žárovek se představí tři mladí lidé do 35 let z různých oborů, kteří posluchače zasvětí do budoucnosti jejich odvětví a představí jim, jaké možnosti a výzvy mohou přinést. „Z každé akce Žárovek odcházím s dvojím pocitem: s mírnou ztrátou sebevědomí v porovnání s extrémně talentovanými lidmi na pódiu a zároveň s obrovsky povznášejícím pocitem z toho, jak skvělé lidi, kteří umí něco důležitého, u nás máme,“ říká Pavel Přikryl, spoluzakladatel Opera a jeden z iniciátorů projektu.

Nyní se cyklus popularizačních přednášek po letech vrací. První díl druhé série se uskuteční v Operu 31. ledna od 19 hodin. O svůj inspirující příběh o nadšení, které vedlo od workoholismu přes následnou ztrátu zápalu až k vytvoření projektu, který se zaměřuje na prevenci vyhoření, se podělí David Fiedler, spoluzakladatel Nevyhasni a digitálního studia Contentano. Do světa kosmických inovací vás přenese Viktor Hais, který se podělí o výzvy, úspěchy i fuckupy, kterým čelí např. s týmem CTU Space Research, jenž v roce 2023 představil největší studentskou raketu v Česku. O tom, jak se daří vědu z laboratoře a odborných textů dostat k běžným lidem, promluví vědecká redaktorka Pavla Hubálková, která si dříve myslela, že bude vědkyní. Je ve vědě opravdu málo žen, nebo se o nich jen nemluví? 

Akci moderuje Jan Lukačevič, kosmický inženýr, člen poradního sboru Generálního tajemníka NATO a popularizátor vědy. „Na Žárovkách se podílím už několik let a jsem rád, že po menší pauze získávají nový impuls. Je na čase pro všechny šikovné mladé lidi vytvořit prostor, kde mohou své myšlenky a znalosti nejen prezentovat, ale úspěšně propojovat s ostatními ku prospěchu nás všech. Věřím, že právě Žárovkám se to podaří,“ říká.

Velký podíl na pokračování projektu má i Alexandra Kala, podnikatelka a filantropka „Vnímám mnoho mladých lidí, kteří jsou podporováni v průběhu studií, ale s jejich koncem mizí obvykle i podpora – na úrovni institucí i rodin. Jako klíčovou úlohu Žárovek vidím vytvoření zázemí pro absolventy a jejich propojení nejen s podnikatelským prostředím, ale i propojení alumni komunit mezi sebou a jejich zapojování do veřejného života a veřejného diskurzu. Musíme si uvědomit, že to je generace, které budeme předávat naši zemi,“ říká Alexandra Kala ke své motivaci podpořit pokračování a rozvoj projektu.

Výtěžek ze vstupného poputuje na stipendium pro sociálně znevýhodněného studenta Letní akademie Discover. Připojte se k prezentacím a následné diskuzi a rozšiřte si své obzory.

Zdroj: Opero archiv