• Fashion News  • Zimní kolekce H&M CONSCIOUS EXCLUSIVE vytvořená z odpadu

Zimní kolekce H&M CONSCIOUS EXCLUSIVE vytvořená z odpadu

Každý kousek je vyroben z materiálu získaného z odpadu, a to udržitelným způsobem. Tato kolekce umožňuje ocenit potenciál odpadu a inspirovat se kreativitou, která vychází z nutnosti opětovného použití věcí. Inovativní látky a procesy, které přeměňují odpad z potravinářských plodin na přírodní vlákno, látky vyrobené z dřevařské buničiny získávané udržitelným způsobem, nebo využití jedinečného procesu výroby materiálu z již nepotřebného oděvu. To vše lze nalézt v kolekci v podobě opulentních večerních šatů ze žlutého či zeleného žakárového taftu, objemných šatů zdobených zelenými květy, výrazných topů, nebo obleků. Po několika letech se do kolekce Conscious Exclusive navrací pánská řada.

Dramatický objem, jemně strukturované tvary a okouzlující volány, to vše vytváří svůdnou kolekci pro nadcházející sváteční období. Mezi klíčové dámské kousky patří žluté šaty z recyklovaného polyesteru s květinovým potiskem, objemným volánem na hrudi a okolo ramen.

Dalším zajímavým kouskem jsou světle zelené minišaty s krátkým rukávem, které se vznášejí v objemném oblaku šifonových květů vyrobených z polyesteru či černé taftové recyklované polyesterové minišaty s tmavě zelenými vyšitými květinami, výraznými balónovými rukávy, hlubokým výstřihem do V a zúženým pasem. Nebo taky zelené koktejlové šaty z recyklovaného polyesteru s živůtkem a asymetrickým nabíraným ramenem.

Důraz je také kladen na univerzální kousky, které lze různě kombinovat, jako jsou černé krátce střižené sako a široké kalhoty. Oba kousky jsou vyrobené z materiálu Naia™ Renew. Dalším výrazným kouskem je volánový top s pestrobarevnou květinovou výšivkou z recyklovaného polyesteru.

Mezi klíčové pánské oděvy patří černý dvouřadý recyklovaný polyesterový smoking s odnímatelnou květinovou broží, žlutá květinová žakárová bunda vyrobená z recyklovaného polyesteru či černá košile a kalhoty vyrobené z Agraloop™ Hemp Biofibre™. Tento materiál je vyroben z odpadu z potravinářských plodin. Kolekce H&M Conscious Exclusive je k dispozici od 1. prosince exkluzivně online.

Doplňky

Odvážné a výrazné náhrdelníky a náušnice z recyklovaných kovů poskytují kontrast k poetickým kouskům z této kolekce. Ústředními motivy jsou můry, cvrčci a květiny. Doplňky ke kolekci jsou vyrobeny ve zlatém a stříbrném provedení, popřípadě jejich kombinací. Černé boty na vysokém podpatku jsou vyrobené z materiálu VEGEA ™, inovativní veganské kůže částečně vyrobené z vedlejších produktů vinařství. Součástí bot jsou odnímatelné ponožky, které na první pohled vypadají jako součást boty. Mohou být ozdobeny sponkami určenými přímo pro obuv. Klasický oblekový motýlek je vyroben z materiálu Naia™ Renew. Unisex kouskem jsou pak sluneční brýle užšího tvaru, které vypadají téměř futuristicky. Ty jsou vyrobeny z nejmodernějšího materiálu Made of Air, který je částečně vyrobený z odpadní biomasy.

Udržitelné materiály a procesy

V kolekcích Conscious Exclusive často debutují nové materiály získávané udržitelným způsobem, které se později využívají v dalších, větších kampaních. V kolekci CE AW20 byl využit materiál Agraloop™ Hemp Biofibre™, vítěz ceny Global Change Award 2018. Tento materiál je vytvořený přeměněním odpadu z potravinářských plodin, v tomto případě konopí s olejnatými semeny, na nové přírodní vlákno. Celulózové vlákno Naia™ Renew je další novinkou, která byla použita v této kolekci. Vyrábí se chemickým procesem z 60% dřevné buničiny a 40% recyklovaného odpadního plastu, který zahrnuje například kobercové vlákno a další plastové obaly.

Kolekce H&M Conscious Exclusive také využívá několik dalších udržitelných materiálů, včetně polyesteru closed-loop. Ten se vyrábí z oděvu, který byl vyhozen, dekonstruován a z jeho vláken byl vyroben nový materiál. Texloop™ je druh recyklované bavlny, která zpracovává postindustriální bavlněný odpad pro vytvoření nové látky. SpinDye®, i když nejde o látku, představuje čistou sledovatelnou metodu barvení, při které se počítá se sníženou spotřebou vody, CO2 a energiemi. Používá se k barvení části recyklovaného polyesteru z kolekce. Už dobře známé materiály Tencel a organická bavlna se v kolekci použily v kombinaci se všemi výše uvedenými udržitelnými materiály.

Zdroj fotografií: H&M

Marketing manager