12 konstruktivních návyků pro tělo i duši z období karantény
Karanténa, asi nejvíce diskutované téma za poslední dobu. Mnoho nám vzala, příjmy, pracovní příležitosti, podniky, svobodu dělat si co se nám zlíbí, ale mnohé nám i dala. Není možné na věci nahlížet pouze z jedné perspektivy. Karanténa nás naučila vážit si maličkostí, vytvořit si a aplikovat zajímavé návyky, které nám mají sloužit během pobytu doma i obecně.
Z 0 na 100 nebo lepé řečeno z 100 na 0. Taková byla transformace našich každodenních životů s příchodem karanténního opatření proti pandemii Covid-19. Naše to-do listy se najednou zmenšily o více než polovinu. Kalendář nepraskal ve švech, meetingy plánované na čtvrteční poledne v oblíbené restauraci byly zrušeny. Obchodní centra ze dne na den nebyla a komodit od mouky, rýže až po toaletní papír bylo jen omezené množství. Sociální sítě se na čas staly prostorem pro skupinovou PTSD terapii. Svět se zastavil a nám se naskytla příležitost jako nikdy před tím. Někteří ji využili pro kopání do toaletního papíru, jiní zdokonalili své smoothies a acai bowls, další objevili jógové pozice a at-home work-outy, o kterých dřív neměli ani páru, kreslili, plánovali a rozjímali nad svou minulostí i realitou. Našli se i tací, kteří upadli do hlubokých depresí, protože nevěděli co se sebou. Karanténa nám otevřela mnoho nových dveří v rámci osobního rozvoje, konstruktivní sebe-reflexe a objektivního zamyšlení. Někteří se tomu postavili čelem a vytřískali z toho to nejlepší, jiní vzdorovali. Lidé však ušli v obou případech obrovský kus cesty a mnoho z nás si vybudovalo nové smysluplné návyky, které jim nyní pomáhají v jejich každodenním životě.
Midfullness – Žiju teď a tady
Vipassanu, tedy koncept všímavosti hlásal ve svých učeních již samotný Buddha. Dnešní společnost se raději přiklání k termínu vědomého žití či prožívání. Pro někoho to bylo první týden, pro někoho konec prvního měsíce, nicméně každému přišel den, kdy nás fotky dokonalých snídaní, návodů na cvičení, výzvy s toaletním papírem či nekonečné skin care routiny přestaly bavit. Instagram jsme odložili a byli odkázáni pouze a jenom na svou realitu v daném okamžiku. Karanténa mnohé z nás vyzvala k aplikaci systému mindfullness jako nikdy před tím. Lidé si začali uvědomovat, že žijí v přítomném okamžiku. Začali vnímat své pocity během jídla, cvičení, četby, úklidu, her, učení, zkrátka svých aktivit. Začali přemýšlet o emocích, které jim jednotlivé aktivity navozují stejně tak jako nad důvodem proč. Karanténa lidstvo usměrnila a vrátila do prožívání současné chvíle. Níže přikládám jednoduchý mindfullness checklist, sami posuďte, zda jste alespoň pár zmíněných zvyků náhodou neupevnili právě v posledních 3 měsících.
Mindfullness Checklist:
- Tvorba vlastní ranní rutiny
- Mindfull body and mind scan / potvrzení, vyslovení a přijetí svého těla i myšlenek v daném okamžiku
- Ranní forma meditace
- Psaní deníku
- Afirmace
- Tvorba realisticky zvládnutelného to-do listu
- Formulace priorit na daný den
- Vizualizace cílů pro daný den (již hotových)
- Navození příznivého domácího / pracovního prostředí
- Myšlenkové mapy, brainstorming
Každý si jednotlivé nástroje mindfullness přetvoří k obrazu svému, jedná se však o metody, které do sebe postupem času zapadnou jako puzzle a přinesou vám intenzivnější prožitek přítomného momentu, kvalitnější vnímají pocitů, myšlenek i fyziologických pochodů svého těla.
2. GYST Days nebo GYST Long Term Period?
Každý z nás jsme čas od času v situaci, kdy toho máme nad hlavu a volný den na dodělání restů extra k víkendu potřebujeme jako sůl. Karanténa nám nabídla těchto dnů nespočet. Po prvních 10 dnech euforického nicnedělání jsme každý z nás začal cítit mírnou frustraci a potřebu si zkrátka: „Get our Shit Together.“ Těm, kteří se k tomu donutili, gratuluji. Úspěšně si tak zadělali na skvělý zvyk, tedy aplikace tzv. GYST Days, tedy dnů vyhrazených primárně na dodělávky restů a věcí, které odkládáme, plánování, úklid, extra studium či e-maily. Celá karanténa byla pro mnohé několikanásobný soubor právě těchto dní. Říká se, že nastolit nový zvyk vyžaduje kontinuitu a vytrvalost 21 dní. Pokud jste GYST days zařadili alespoň částečně a slouží vám do současnosti, karanténa v tomto případě splnila svůj účel.
3. Malé prosté radosti, stále radosti
Nastala situace, kdy lidské každodenní slasti podmíněné penězi byly najednou nedostupné. Naše tak oblíbené rituály jako je ranní káva z milované kavárny na Vinohradech, nákupy v lokálních slow-fashion concept storech či masových řetězcích, ranní návštěvy fitness center, saun či páteční výlety do kina zkrátka nebyly možné. Karanténa nás vyzvala k ocenění malých radostí a uvědomění, že za zábavu a rekreaci se nemusí vždy platit. Karanténa vybízela k uvědomění, že i když se obchody, kina, muzea, fitness a wellness centra zavřela, stále máme možnost se těšit z:
- procházky v parku / lese
- četby knih
- jízdy na kole
- jízdy na koni
- venkovních sportovních aktivit
- kreslení a malování
- krmení labutí či kachen
- poslechu podcastů a audioknih
- pečení, vaření, vymýšlení nových variant starých receptů
- práce na zahradě
- venčení domácích mazlíčků
4. Sebereflexe a sebeuvědomění
Karanténa nám dala možnost se zamyslet nad naší cestou, našimi cíli a vizemi. Nad tím, kde se v životě momentálně nacházíme, zda jsme s tím spokojeni či nikoliv. Dala nám mnoho prostoru k objektivní sebekritice a zamyšlení!
5. Větší obezřetnost zájmových skupin
Hra lobbyingu a masáž všech zájmových skupin, ať už potravinářského, fashion či lifestyle průmyslu je téma k zamyšlení. Politický lobbying je skutečnost, které, pokud se v oblasti nepohybujeme, nemáme tendenci věnovat mnoho pozornosti. Období karantény nás poučilo, jak moc je důležité nevěřit všemu, čím nás krmí média, utvářet si své vlastní názory a zachovat si stále svůj zdravý rozum.
6. Důkladná selekce přijímaného obsahu
Rčení „Jsme to, co jíme“ nikoho nepřekvapí. Nevztahuje se pouze na jídlo. Denně přijmeme nespočet informací z médií, sociálních sítí, blogů, knih, časopisů a podcastů, které mohou i nemusí přispívat našemu psychickému zdraví. Na základě tohoto obsahu si utváříme názory a priority. Formujeme si hodnoty a budujeme sami sebe. Buďte opatrní. Nekrmte svou psychiku přebytečnými informacemi, které vás zahltí a v tom horším případě uvedou do depresí či letargie. Vybírat si přijímaný obsah je stejně důležité jako vybírat si zdravé a čerstvé potraviny.
7. Budgeting
Období karantény se promítnulo do finanční situace všech. Podnikatelé museli zaujmout krizová opatření, pozavírat své podniky na dobu neurčitou, propustit zaměstnance, adaptovat nové finanční strategie a implementovat systém budgetingu. Mluvím o platformách především v restauratérském průmyslu a pohostinství, nicméně každý z nás by se měl sám zamyslet a přehodnotit své útraty, zvážit jejich „nezbytnost“ a sestavit je do hierarchického žebříčku důležitosti. Říká se, že nastává nová finanční tzv. post-covid éra a že svět businessu již nikdy nebude fungovat stejně jako před tím. Přežije ne ten nejsilnější, avšak ten, kdo se nejrychleji adaptuje.
8. Navození příjemného domácího prostředí
Domov by měl být mnohem více než místem, kam se chodíme najíst, vyspat či vyprat špinavé prádlo. Z domova má být cítit vaše personalizovaná energie, proto je důležité si ho zařídit tak, abychom se v něm primárně my cítili komfortně a s chutí se vraceli. Nemluvím zde o drahém vybavení a interiérových doplňcích za tisíce korun. Níže sdílím několik typů, jak si vykouzlit to opravdové „kouzlo domova,“ které vidíme v TV reklamách a lifestyle časopisech:
a. Volné plochy – Nechte pokoje dýchat, byli byste překvapeni jak velkou roli hrají volné prostory. Tím myslím volné poličky, stoly, skříňky i konferenční stolky. Pro lidské oko je mnohem příjemnější vidět uklizený a čistý prostor nežli místa přeplněna zbytečnými a kýčovými doplňky. Je mi jasné, že ne každý je minimalista. Určitě neříkám ne všem doplňkům, měly by být vybírány vkusně a s mírou. Prostor posléze působí větší, čistší, organizovanější a světlejší.
b. Svíčky – Pravděpodobně ta nejvíce cliché věc z celého seznamu. Svíčky kromě nádherné vůně podle vašeho výběru přináší úžasnou atmosféru a jakýsi klid na duši i mysli. Svíčky si můžete vybrat dle své vlastní libosti, barvu, vůni, tvar, dokonce i energie. Existují svíčky pro harmonii, koncentraci či např. rozvoj vlastní sexuality a orgasmické energie.
c. Rostliny – Divili byste se, jak molo stačí k navození příjemné atmosféry a pozitivní energie. Rostliny nejsou pouze líbivým estetickým doplňkem, přispívají ke klidu a harmonii v prostředí, kde byste se měli cítit komfortně, bezpečně a vyrovnaně.
9. Splynutí s rodinou a blízkými
V dnešním uspěchaném světě máme tendence místo opravdové konverzace raději „slide into people’DM na Instagramu,“ poslat email, zanechat zprávu, či zareagovat na Instagramové stories. Karanténa a jí podmíněný social distancing nám z podstaty věci nedovoloval scházet se s přáteli, kolegy ani rodinou, nicméně měli jsme jedinečnou možnost obnovit zvyk volání s lidmi, na kterých nám záleží, pomocí Facetimu, Zoom Meetingu i klasických telefonátů. Paradox je, že tato asociální etapa našich životů nám dala mnoho podnětů, k tomu držet se svými blízkými více než kdy před tím.
10. Peče o sebe
Lidé mají často spojenou péči o sebe samotné s marnivostí, ztrátovostí a vysokými náklady. Nemusí tomu tak být. Sebe péčí se v tomto případě rozumí kromě dodržování klasických zásad hygieny např. zdravé stravování. Lidé si v dnešní době škatulkují potraviny na „hodné“ a „zlé,“ na potraviny, po kterých přibíráme či hubneme. Fakt, že jídlo je zdravé či v souladu s naší dietou znamená, že o to méně bude chutnat. Není to pravda. Zdravé jídlo může být výborné a ano, po jídle je žádoucí se cítit dobře. Norma není se po jídle nadýmat či se cítit jako bychom nosili v žaludku kamení. Po zdravém a výživném pokrmu se má člověk cítit odpočatě, svěže a připraven na následující část dne. Péče o sebe zahrnuje samostudium a vnímání toho, jaké potraviny nám dělají dobře a jaké ne. Neméně důležitá je psychohygiena, tedy dostatek spánku, čerstvého vzduchu, přírody, meditace a sociální sítě s mírou. Zásadní je nadále ranní protahování, tedy probouzení našeho těla po fyzické stránce.
11. Rutina je základ
Každý úspěšný a vyrovnaný jedinec potvrdí, že ranní, večerní nebo obě rutiny jsou základem organizovaného a harmonického dne. Rutiny by měly být v první řadě realistické, zvladatelné a dlouhodobě udržitelné. Nikdo nemá čas na dvouhodinovou ranní bublinkovou koupel, následnou masáž a hydrataci celého těla společně s aplikací třech pleťových a vlasových masek v kombinaci s tréningem ve fitku. Ranní či večerní rutiny by měly být šité vám a vašim životům na míru a zda se budou týkat zkrášlovacích procedur, psaní deníku, afirmací či 20 minut jógy je čistě na vás.
12. Nebrat vše jako samozřejmost
Karanténa nám ukázala svět z jiného úhlu. Ilustrovala, že to zkrátka jde i jinak. Míváme ve zvyku brát mnoho věcí na lehkou váhu a jako samozřejmost. Přestáváme si vážit maličkostí a soustředíme se na to, co nemáme. Nevědomky si kultivujeme marnivost, povrchní smýšlení a zapomínáme na jednoduché radosti, které tu vždy byly, jsou a budou. Karanténa mnohé z nás naučila milovat procházky, přírodu, všímat si detailů jako krásně červených tulipánů, právě narozených kachních mláďat či roztomilých nutrií u Střeleckého ostrova. I když se svět pomalu ale jistě dostává zpět do normálu, je třeba si těchto skutečností vážit, naučit se z nich čerpat radost a energii.
Zdroj fotografií: Pinterest, Pexels