• Lifestyle  • Výzva letních dnů: Naučte se jeden světový jazyk navíc

Výzva letních dnů: Naučte se jeden světový jazyk navíc

Do you speak English? Sprechen si Deutsch? Parli Italiano? Tu parles Français? Du pratar Svenska? ξερεις να μιλας ελληνικα? Hable Español? Spreek je Nederlands? Taler du Dansk? ты говоришь на русском языке? Mówisz po Polsku? Tu vorbesti limba Romana? Hovoríte po Slovensky? Říká se, že kolik jazyků člověk umí, tolikrát je člověkem. Co takhle si dát malou výzvu na nadcházející letní dny? Naučte se jeden světový jazyk navíc, protože na to není nikdy pozdě. Jak na to?

Vyberte si jazyk

Na světě je spoustu jazyků a naučit se je dokonale všechny není v lidských možnostech. Prvním krokem je tedy vybrat si jazyk, ke kterému upřete svou pozornost.

Uvědomte si, proč to děláte

Tento krok souvisí s prvním krokem. Uvědomte si, proč se daný jazyk chcete naučit. Může to být podmínka pro přijetí na vysněnou školu nebo vstupenka do nového zaměstnání. Vaše velká láska je cizinec a vy ji chcete porozumět v rodném jazyce. Nebo se vám ten jazyk zkrátka líbí. Každý důvod se počítá a stane s vaším motivem, proč se jazyk naučit.

Učte se jako první ty fráze, které chcete používat

Pokud víte, že potřebuje primárně umět fráze např. z gastronomie, pak se je učte první a nezatěžujte si hlavu třeba větami z oboru fyziky. Zkrátka učte se jako první to, co z daného jazyka potřebujete. To ostatní pak přijde samo.

Vytvořte si kartičky

Vytvořte si skvělou učební pomůcku – kartičky, na které napište slovo v daném jazyce a přilepte si je na danou věc. Příklad: Dejte si na dveře lepík nápisem DOOR, vždy když budete odcházet z bytu, lepík uvidíte a budete vědět, že dveře se anglicky řeknou door.

Podívejte se na seriál, přečtěte si knihu

Výbornou pomůckou, jak se naučit cizí jazyk jsou filmy, seriály. Pusťte si svůj oblíbený v jazyce, který se chcete naučit. Můžete si k tomu dát české titulky nebo titulky přímo daného jazyka a věřte, že brzy už je nebudete potřebovat. Pokud raději sáhnete po knížce, sežeňte i knihu, která má z jedné strany originální text a z druhé strany český překlad – na ten se ale pokuste dívat jen pro kontrolu.

Nebojte se chyb

Hodně lidí se bojí v cizím jazyce mluvit. A proč? Bojí se chyb. V tomhle ohledu byste si měli vzít příklad z dětí. Ty se nebojí a mluví a mluví, klidně s chybami a to je základ. Překonejte strach a mluvte, pište i s chybami, ty se časem ztratí.

Kurz x soukromá hodina

Pokud se nechcete učit sami, zkuste si vybrat nějaký z kurzů nebo soukromých hodin. Kurzy vás mohou vyjít v součtu levněji a spolu se spolužáky si můžete pomáhat a motivovat se. Pokud byste však raději hodiny, na kterých budete sami a u kterých si můžete korigovat čas a místo zvolte lektora.

Najděte si parťáka

Pokud se rozhodnete pro samovýuku, zkuste si najít nějakou spřízněnou duši, která do toho půjde s vámi. Budete se motivovat a pomáhat si.

Využijte smysly: poslouchejte, pozorujte

Dejte na svoje smysly a použijte je. Pozorujte, jak rodilý mluvčí gestikulují, jak používají při mluvení rty, krk. Poslouchejte, jak vyslovují.

Stáhněte si aplikaci na učení

Každý z vás má určitě chytrý telefon, počítač, tablet. Stáhněte si do nich aplikace na učení jazyka. Budete plnit různé úkoly formou her a spojíte si slovo s vizuální stránkou.

Vyjeďte do dané země

Nejlepší způsob, jak se vybraný jazyk naučit je vyjet do dané země a mluvit, zkrátka nechat se hodit do vody a plavat. S ohledem na současnou situaci je tento krok komplikovaný, ale jednou to zase možné bude.

Zdroje: 1,2,3,4,