• Styling  • 5 kusů francouzského šatníku – první pomoc pro shopaholiky

5 kusů francouzského šatníku – první pomoc pro shopaholiky

Stává se vám, že lehce podléháte nákupní horečce a vaše nákupy jsou velmi impulzivní a zmatené? Nakupujete hodně oblečení, ale vlastně ho ani nestíháte nosit nebo na něj dokonce zapomenete a po roce ho ještě s původní visačkou nacházíte ve skříni? Rády byste do svého šatníku dostaly řád a více kvalitních kousků? Zkuste toto jaro začít s očistným programem! 5 kusů francouzského šatníku, který vám pomůže si utřídit vaše nákupy i šatník.

Jaro už brzy ovládne naše oblékání, o obchodech a jejich nabídce ani nemluvme. Do prodejen s oblečením se jarní kolekce začaly navážet hned po Vánocích, a stejně tak dlouho nás masírují jarními kampaněmi.

Jenže vy jste si pod vlivem všech těchto módních tlaků koupily už téměř vše, co trend udává, ale necítíte se spokojené. A další a další nákupy levného oblečení vám také vůbec nepomáhají se s tím vyrovnat. A nakonec stejně ráno nevíte, co si máte vzít na sebe, protože „nic nemáte“.

Co s tím?

No, existuje jedna „metoda“ (teda ono jich vlastně existuje hrozně moc, ale ve výsledku jde vždy o stejný princip), která vám pomůže s uspořádáním si šatníku, zaměřením na nadčasové oblečení a také zbavit se impulzivního nakupování a hromadění nesmyslného objemu oblečení.

Jak to funguje…
Základní pravidla jsou vcelku jednoduchá. Za jednu sezónu ( jaro/léto nebo podzim/zima) si můžete pořídit POUZE 5 kusů oblečení. Hmm, to není tak těžké, říkáte si? No zkuste si za 6 měsíců pořídit jen 5 kusů oblečení –  to totiž znamená méně než 1 za měsíc ( a celkem 10 kusů za rok). Ano, je to opravdu očistec. Ale, pokud vydržíte a nepolevíte, tak by se vám šatna pomalu (velmi pomalu –  počítejte s tím) měla začít proměňovat v základnu krásných, nadčasových a super kombinovatelných kusů oblečení. Bude to chtít trochu hledání a hlavně velkou sílu neslevit z vašich nároků, ale výsledek stojí za to.

Další pravidlo…
V tomto bodě se většinou rozchází různé varianty této metody, zároveň je zde pro vás prostor přizpůsobit si program na tělo. Někdo totiž do těchto 5 kusů za sezónu počítá i nákupy obuvi, doplňků nebo šperků a prádla. Nám se jako nejlepší řešení zdálo obuv a šperky počítat (s tím, že se soustředíte na nákup kvalitních bot a šperků z kvalitních ušlechtilých kovů, které obojí budou součástí nadčasového šatníku). Prádlo a basic oblečení do těchto nákupů nepočítáme.

Co je to basic?
Basic se nepočítá! Hurá, můžete si koupit i více oblečení. Basicové kousky jsou ty, které nosíte na dennodenní bázi, pořád dokola a dají se kombinovat se vším. Skvělý příklad jsou třeba obyčejné trika v základních barvách, legíny, tílka, základní halenky – to vše je basic. A ten se nepočítá…

Co jsou základní kusy…
Tedy ty, co se počítají. Každý si může zvolit svoje kusy, které chce v šatníku, ale zde uvádíme výčet těch, které jsou nejčastěji brány jako nadčasové: košile (bavlněná, popelínová i hedvábná), džíny, elegantní kalhoty, sako, šaty LBD, kožená bunda, trenčkot, bomber, svetr, rolák, mikina, sukně, overal, zimní kabát, lodičky, baleríny, bílé tenisky, kotníkové boty…

Jak začít?
Nejdřív si sedněte. Ano, bohužel se nezačíná nakupováním, ale přemýšlením. Musíte si totiž nejdříve sestavit svůj nákupní seznam na nadcházejících 6 měsíců. Dobře si prohlédněte svoje skříně a řekněte si, které kusy byste si chtěly koupit. Myslete u toho na váš životní rytmus a na to, co rády nosíte. A pak už se stačí jen tohoto seznamu držet (zuby nehty). Při vybírání vašich prvních kusů se zaměřte na to, aby kusy byly funkční pro váš šatník, aby byly v nadčasovém provedení a perfektně seděly.

Proč to vůbec máte dělat?
Protože zaprvé – po nějaké době pocítíte vysvobození ze zajetí fast fashion mašinérie a nesmyslného nakupování. Zadruhé – všechny ušetřené peníze můžete investovat do mnohem (mnohem, mnohem) kvalitnějších kusů, které vaši garderobu povýší na nový level kvality. A zatřetí – dobrý pocit, spokojenost s vlastní skříní, mít po ránu co na sebe, obdivné pochvaly známých – to vše vás čeká, pokud to zvládnete.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11