• Lifestyle  • Aplikace, se kterými nepřestanete cvičit

Aplikace, se kterými nepřestanete cvičit

Nejste při cvičení doma dostatečně motivovaní, omrzela vás videa na YouTube, potřebujete změnu? Nebo by se vám hodil digitální parťák, který vám rovnou i sestaví tréninkový plán? Omrkněte naše tipy na aplikace, díky kterým si na cvičení rádi najdete čas.

Už je to jako věčnost, co jsme nuceni cvičit doma. Někdo na to byl zvyklý vždycky, ostatní se museli adaptovat, někomu je to jedno a stále obhajuje první příčky v gaučingu. Asi nemusíme dlouze připomínat, že pravidelné cvičení přináší spoustu benefitů – vedle hubnutí a nabírání svalové hmoty snižuje riziko výskytu chronických onemocnění, zlepšuje náladu a duševní zdraví, zvyšuje kondici, má pozitivní vliv na činnost mozku, zpomaluje proces stárnutí, zvyšuje sebevědomí…

Na pohyb byste si měli najít vždy čas, ať už na procházku, běh nebo právě cvičení doma. Než se po hodinách strávených u práce či online výuky rozhodnete zapnout další díl Bridgertonových, nahoďte cvičební outfit a zapněte aplikaci. Pokud ještě žádnou nemáte nebo chcete vyzkoušet jinou, níže najdete několik tipů.

Fitify

Česká aplikace Fitify zaznamenala velký úspěch a propuknutí covidové pandemie ji jen posílilo. Původně studentský projekt Martina Mazance a Matouše Skály aktuálně nabízí už téměř 1000 cviků, které můžete dále kombinovat v závislosti na preferencích či dostupném vybavení. Jistě potěší domácí – české – sportovce. V aplikaci si stačí zvolit, zdali chcete zhubnout, zesílit či zůstat fit a software vám automaticky připraví tréninkový plán. Nechybí instruktážní videa, ze kterých jednoduše zjistíte, jak se konkrétní cvik provádí. Jednotlivými cviky vás provází audio kouč, jehož povely jsou v angličtině. V reakci na narůstající počet lidí cvičících doma navíc přidali funkci „Spokojený soused“, která nabízí takové cviky, kterými nebudete rušit sousedy na home office. Motivovaní budete formou „výšlapů“ na světové hory, jejichž vrcholku se přiblížíte s každým dokončeným tréninkem. Aplikace je v základní verzi zdarma, pro plnou verzi obohacenou o více cviků si můžete vybrat z několika tarifů. A protože je k cvičení důležitá i správná hudba, má Fitify vlastní playlisty na Spotify.

Down Dog

Down Dog je kompletní jógový program. Aplikace obsahuje různé pozice jógy, různé tréninkové rutiny, podporu offline a podporu šesti jazyků. Je to aplikace spíše pro začátečníky, ale i lidé z téměř všech úrovní dovedností tuto aplikaci využijí. Z velké části je aplikace zdarma, placená verze vyjde na několik desítek dolarů ročně s tím, že se cena neustále mění, protože mívají různé akce. Ale i bez předplatného se určitě obejdete. Tak šup nachystat jógamatku a protáhnout se.

Freeletics

Freeletics je skupina aplikací – k dispozici je v několika kategoriích – na cvičení, běh či nutriční aplikace. Je známá rychlými výsledky – dáte si s ní opravdu pořádně do těla. Cvičení je sestaveno převážně na bázi vysoce intenzivního intervalového tréninku (HIIT). Na začátku si zvolíte, čeho chcete při cvičení dosáhnout. Tréninkové plány jsou ale zpoplatněné (např. při 6měsíčním programu vás týden vyjde na 3,46 eur, tudíž tak 90 Kč). Zkušební verze nebo program zdarma nejsou k dispozici. Plus této aplikaci dáváme za vzhled a možnost si koupit tréninkový plán na míru i s výživovým plánem… a také za tréninkové sestavy pojmenované podle řeckých bohů. Pokud by se vám hned nechtělo za aplikaci platit, můžete omrknout aspoň jejich cvičební tutoriály na youtubovém kanálu Freeletics.

J&J Official 7 Minute Workout

Aplikace The Johnson & Johnson Official 7 Minute Workout je ideální na využití i během pracovního dne, kdy potřebujete aspoň na chvíli vstát od stolu a dopřát si trochu pohybu. Nabízí kruhový trénink, na který si čas prostě najdete, protože trvá jen 7 minut. Úroveň intenzity cviků záleží na vás a vaší fyzické výdrži. Středně intenzivní trénink zahrnuje cviky jako sedání na židli, vysoký běh na místě, tricepsové zdvihy pomocí židle a další známé pohyby. Můžete si také vytvořit vlastní trénink označením vašich oblíbených cviků. Aplikace je zdarma, kombinuje jednoduchost s přiměřeným množstvím informací a je vhodná pro širokou skupinu lidí.

Nike Training Club

Aplikaci od známé značky chceme spíše jen připomenout – kdyby náhodou. Nabízí spoustu funkcí a je zcela zdarma. Vývojáři si dali záležet na tom, abyste v jednotlivých cvicích, ať už z oblasti posilování, HIIT nebo jógy, nedělali chyby, proto zde najdete nespočet přehledně popsaných instrukcí.

Adidas Training by Runtastic

Další aplikace, kterou asi není potřeba dlouze představovat. Najdete v ní krátká cvičení pro posilování, hubnutí i udržování se v kondici, nechybí mnoho instruktážních videí. Software vám personalizuje plán podle vaší výkonnosti a parametrů, které do aplikace zadáte. Abyste získali prémiové funkce, aktivujte si měsíční, šestiměsíční nebo roční předplatné.

Jak u Runtastic, tak předchozí aplikace jsou k dispozici verze pro běhání (které jistě už všichni ve svých telefonech máte).

Nezapomeňte, že zmíněné aplikace lze spárovat s chytrými hodinkami či fitness náramky, a to jistě někomu cvičení zpříjemní.

Jak už jsme výše zmínili, velkou roli při cvičení hraje i hudba. Studie i praxe potvrzují, že rychlejší tempo hudby vede k lepším výkonům a také odvádí pozornost od únavy a namáhaných svalů. Spoustu tematických playlistů najdete samozřejmě třeba na Spotify, ale existuje i několik aplikací, které byly stvořené přímo proto, aby vám namixovaly hudbu vhodnou pro trénink, a to FIT Radio, RockMyRun a Spring. Najdete v nich skladby, které odpovídají vašemu tempu, nebo playlisty vhodné pro intenzivní trénink, běh či jógu.

Možná lehce podivný bonus na závěr: Chtěli byste momenty, kdy necvičíte mezi čtyřmi stěnami, ale jdete se proběhnout, posunout na jiný level? Běh můžete ozvláštnit herními a dramatickými prvky s aplikací Zombies, Run! Celkem příhodné k aktuální situaci a atmosféře, co říkáte?

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7