• Lifestyle  • Ceny Českého lva jsou rozdány. Vítězným snímkem je Šarlatán

Ceny Českého lva jsou rozdány. Vítězným snímkem je Šarlatán

Již 28. ročník udílení cen České filmové a televizní akademie za rok 2020 Český lev je za námi. Letos se, s ohledem na pandemickou situaci a nařízení, konal v naprosto jiném duchu než jindy, a to bez přítomnosti veřejnosti, pouze za účasti nominovaných umělců a předávajících. Slavnostní ceremoniál se konal v sobotu 6. března, stejně jako v loňském roce v prostorách pražského Rudolfina. Moderování se opět zhostil český herec Václav Kopta.

O hudební doprovod se letos originálně a pestře postarala kapela Hm… která je, řečeno v duchu aktuálního mediálního slovníku, úspěšně promořena filmařinou. Jedná se o skupinu čtyř univerzálních zpěváků a multiinstrumentalistů, kteří mají blízko nejen k hudbě, ale i k filmu a divadlu. Jejich písně jsou z velké většiny zhudebněné texty českých básníků (současných i klasických) a rovněž překlady z francouzské poezie. Samozřejmostí je i autorská tvorba.

Samotné předávání probíhalo za dodržení bezpečnostních podmínek. Všichni nominovaní i předávající byli otestování na COVID-19. Testy byly provedeny kloktacími soupravami od Nadace pro výzkum rakoviny Česká republika. Každý nominovaný pak stál v dostatečné vzdálenosti od dalšího nominovaného. Nekonal se raut ani hromadné příjezdy. Velmi milé byly momenty, jak byli jednotlivý nominovaní přiváženi k Rudolfinu v miniautíčku značky Fiat, s SPZ KOP TA. To vykouzlilo úsměv na rtech.

Zvlášť se musí ocenit, že byla během přímého přenosu vyzdvihovaná práce doktorů, sestřiček, psychiatrů, zkrátka všech zdravotníků, kteří teď vydávají maximum své síly, aby zachraňovali lidské životy. Každý z předávajících totiž ve svém profesním životě hrál někoho z oblasti medicíny či v medicíně přímo pracuje. Tímto gestem vzdal Český lev holt lidem pracujícím v této první linii.

Co se týká vítězů, tak o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmech hlasovalo celkem 190 akademiků. Nejvíce nominací získal film Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy s 15 nominacemi, za ním pak snímek Havel režiséra Slávka Horáka, který získal 14 nominací a snímek režisérky Agnieszky Holland Šarlatán rovněž se 14 nominacemi. Jelikož v letošním ročníku se nově otevřely další kategorie nejen filmovým, ale i televizním projektům, získaly díky tomu 7 nominací i minisérie Herec a Modelář režiséra Petra Zelenky. ČFTA také poprvé vyhlásila kategorie pro animovaný a krátký film. O sošku Českého lva v 19 statutárních kategoriích se tak v závěrečném hlasování ucházelo 27 titulů. Nejvíc nominací proměnili film Šarlatán a Krajina ve stínu.

Výsledky 28. ročníku cen Českého lva

Nejlepší herec ve vedlejší roli: Jiří Mádl (Modelář)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Petra Špalková (Krajina ve stínu)

Mimořádný počin v oblasti audiovize: v této kategorii vyhráli všichni tři nominovaní, tedy projekt Film naživo Televize naživo, muzeum NaFilm a internetový seriál #Martyisdead

Nejlepší kostýmy: Zuzana Bambušek Krejzková  (Krajina ve stínu)

Nejlepší scénografie: Martin Kurel-in memoriam (Marie Terezie II)

Nejlepší televizní film nebo miniserie: Herec

Nejlepší zvuk: Radim Hladík jr. (Šarlatán)

Nejlepší hudba: Jakub Kudláč (Krajina ve stínu)

Cena Magnesia za Nejlepší studentský film: Adam Martinec (Anatomie českého odpoledne)

Nejlepší střih: Jan Daňhel (Krajina ve stínu)

Nejlepší masky: Adriana Bartošová, René Stejskal (Havel)

Nejlepší televizní seriál: Zrádci (režie: Viktor Tauš, Matěj Chlupáček)

Nejlepší krátký film: Anatomie českého odpoledne  (Martin Adamec, Matěj Paclík)

Nejlepší animovaný film: Barevný sen (režie: Jan Balej)

Nejlepší kamera: Martin Štrba (Šarlatán)

Nejlepší scénář: Ivan Arsenjev (Krajina ve stínu)

Nejlepší herec v hlavní roli: Ivan Trojan (Šarlatán)

Nejlepší herečka v hlavní roli: Magdalena Borová (Krajina ve stínu)

Mimořádný přínos české kinematografii: Hynek Bočan

Nejlepší režie: Agnieszka Holland (Šarlatán)

Nejlepší dokumentární film: V Síti (Barbora Chalupová, Vít Klusák)

Nejlepší film: Šarlatán (producenti: Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson)

Doufejme, že příští rok, už se bude Český lev konat v obvyklé podobě a hlavně ve zdraví.

Zdroje: 1,2,3,4,5,6, Facebook Českého lva