• Lifestyle  • Cestování po Česku nemusí být nuda

Cestování po Česku nemusí být nuda

Máte volný víkend nebo jen jeden den a rádi byste se někam podívali? Vyjet za hranice se moc nevyplatí, většinu času strávíte v autě a v cíli toho nikdy nestihnete tolik, kolik jste si představovali. V tuzemsku ale také nemusíte zahálet.

Pokud se venkovní teploty drží kolem dvacítky, na koupání to moc není. Neplatí to snad jen v případě otužilých jedinců. Jestli ale máte alespoň trochu rádi historii a rádi vzpomínáte na školní hodiny dějepisu, doporučuji navštívit některé z českých hradů a zámků. Na Karlštejně, Hluboké nebo v Lednicko-Valtickém areálu už byli snad úplně všichni. Samozřejmě, že stále mají své kouzlo, to ale musíte obdivovat přes davy ostatních návštěvníků, což vždy nemusí být úplně příjemné. Vyplatí se proto vsadit na menší, ne tak turisticky provařené objekty, které ale přesto v mnoha případech nabízejí různý program a vyžití.

Rájec nad Svitavou

Zámek v obci nedaleko Brna založil šlechtic z rodu Salmů, tato rodina jej vlastnila až do zestátnění v roce 1945. Díky tomu se zachoval v nezměněné podobě jak zvenku, tak i uvnitř. V rytinovém sále lze například zhlédnout díla od světových velikánů jako Rubens, Braun a Raffael. Krom toho na zámku pěstují také nádherné kamélie a to více než čtyři sta druhů, které můžete obdivovat po celou sezónu v zámeckém zahradnictví.

Dobříš

Je vám červeno-žlutý zámek s rozlehlými francouzskými zahradami povědomý? Nejspíš si ho pamatujete z pohádky Princezna ze mlejna. Přesně tady museli kníže pán a žán uklízet na příkaz čarodějnice sto let. A v zrcadlovém sálu, který navštívíte, pokud si zvolíte hlavní prohlídkový okruh, se můžete v zámeckých pantoflích sklouznout přesně jako čarodějnice od začátku až na konec.

Uherčice

Prohlídka napůl zdemolované budovy poblíž rakouských hranic na vás zanechá možná větší dojem, než nablýskané komnaty. V Uherčicích sídlila v minulém století pohraniční stráž, která do podoby zámku vtiskla jen těžko smazatelnou stopu. Chátrající zámek má ale přesto své kouzlo. Můžete si vybrat ze dvou prohlídkových tras. První vede zachovalejšími sály se zbytky vybavení a ta druhá naopak ukazuje neúctu minulého režimu k historickému objektu.

Telč

Telčský zámek a přilehlé náměstí Zachariáše z Hradce je jednou ze dvanácti českých památek zapsaných na listu světového kulturního dědictví Unesco. I díky tomu je určitě známější a vyhledávanější než předchozí zámky. Pokud jste tam ještě nebyli, vyhraďte si na návštěvu celý den. Kromě několika prohlídkových okruhů na zámku vás čeká také zámecká zahrada a park. Nemluvě o renesančním náměstí, na kterém se právě koná tradiční festival Prázdniny v Telči, díky kterému má město nezaměnitelnou atmosféru, tu při návštěvě v jinou dobu už nezažijete.

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5