• Lifestyle  • Fantastická zvířata? Brumbálova tajemství jsou spíše mdlý guláš 

Fantastická zvířata? Brumbálova tajemství jsou spíše mdlý guláš 

Třetí díl kouzelnické série Fantastická zvířata zlepšuje chuť po předchozím filmovém zločinu, ale přesto křičí průměrem. Odhalí Brumbál svá tajemství, nebo diváka uvrhne do zmatku? 

Třetí díl (v budoucnu pětidílné) filmové série, která se odehrává několik desítek let před událostmi, jež známe z knih a filmů o Harrym Potterovi, vstoupil do kin. Filmový snímek Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství opět ukazuje, jak jeho tvůrci vařili z vody jen na základě inspirace lexikonem bájných magických tvorů, který napsala spisovatelka J. K. Rowlingová jako doplněk své čarodějnické ságy. První díl z roku 2016 byl skvělým krokem do neznáma a úvodem do rozšíření potterovského světa. Pokračování s názvem Grindelwaldovy zločiny (2018) zametlo naději na kvalitní a zajímavý příběh pod koberec. Zvládne třetí díl diváka okouzlit? 

Zápletka třetího dílu, jehož režie se opět ujal David Yates (který je součástí potterovského světa od Fénixova řádu), stojí na tom, že Gellert Grindelwald (Mads Mikkelsen) je náhle očištěn od všech svých zločinů, získá mnoho podporovatelů a rozhodne se kandidovat v blížících se volbách jako vůdce čarodějnické komunity. Hlavní hrdinové tomu musejí zabránit, protože jeho vítězství by mělo zničující důsledky pro kouzelnický i mudlovský svět. Albus Brumbál (Jude Law), svázaný krevním paktem z minulosti, je v boji jen králem, za kterého většinu tahů odehrají jeho pěšci. A že je to hra dost matoucí. Sice to má ve filmu svůj důvod, ale i tak není moc příjemným diváckým zážitkem, že často netušíte, co se na plátně děje, jaký úkol má která postava splnit či kam se jiná poděla.

Opět se setkáváme s magizoologem Mlokem Scamanderem (Eddie Redmayne), kterého Brumbál pověří vedením týmu ve složení Mlokova bratra Thesea (Callum Turner), asistentky Bunty (Victoria Yeates), odbornice na zaklínadla profesorky Lally Hick (Jessica Williams), Yusufa Kamy (William Nadylam), nevlastního bratra zemřelé Lety Lestrange, a mudlovského pekaře Jacoba (Dan Fogler).

Postavou, k níž je přitahovaná největší pozornost, je Grindelwald. Roli totiž po odchodu skandály stíhaného Johnnyho Deppa převzal Mads Mikkelsen a všichni byli zvědaví, jak si s Grindelwaldem poradí. Musím uznat, že se svým civilnějším vzezřením se do třetího dílu hodí o dost více než Depp, který působil jako výstřední psychopat. Přirozeně zapadá, dovede vyobrazit Gellertovu krutost i manipulativní talent, zároveň působí jako osobnost s protichůdnými pocity, ne jako jednorozměrný zloun. Mezi ním a Brumbálem funguje chemie, kterou si moc nedokážu představit u Grindelwalda jako Deppa. Myslíte si, že Grindelwaldův sestřih je čistě náhodný? Já ne, je zde až moc viditelná paralela na vzestup Hitlera a nacistů. To, že se děj chvíli odehrává i v Německu, je až moc okaté a za mě to filmu ubírá na kouzlu. Obecně u Brumbálových tajemství postrádám kouzelnou atmosféru, jakou známe z Harryho Pottera. Fantastická zvířata působí jako chudý příbuzný oblíbené série. Snaží se stavět na nostalgii – zavítáme do Bradavic, uvidíme zlatonku či komnatu nejvyšší potřeby, ale jednoduše to není ono. 

Kouzelné bytosti zde samozřejmě figurují, setkáváme se s ať už starými známými, jako jsou Větvík či Hrabák, tak novými, jako třeba mantichory, ale Mlok už nemá ve filmu takový prostor. Moc příležitostí prodat svou sympatickou a energickou hrdinku nedostala ani Lally. U Thesea zase nevíme, jak se vyrovnává se smrtí své snoubenky Lety. A opětovné setkání Jacoba s Queenie (Alison Sudol), která se na konci předchozího dílu přidala na „temnou“  stranu, je také poněkud bezemoční. Snad ani nemluvě o příběhové lince s Credencem (Ezra Miller), který má zabít Albuse Brumbála, ale zároveň (pasivně) řeší jejich příbuzenský vztah. Credence se celou dobu akorát tváří ztrápeně. Nedostatečně propracovaný příběh a prázdné dialogy zapříčiňují, že se divák nedokáže na postavy emočně upnout a budou mu tak trochu šumák. 

Jak už jsem zmínila, příběh, který nemá dostatečně pevný základ, působí ploše a roztahaně. Film působí opět spíše jako střípek z větší mozaiky a nefunguje moc dobře sám za sebe. Se svými nedostatky spadá do filmového průměru, ale rozhodně vytáhl sérii ze dna. Uspokojivě hodnotím akční scény – kouzelnické souboje jsou propracované a nechybí nové magické triky, přesto by jich mohlo být ve filmu možná více. Jen při posledním důležitém hůlkovém střetu mi v hlavě naskočil otazník. 

Jsem opravdu zvědavá na závěrečné střetnutí Albuse Brumbála s Gellertem Grindelwaldem, ve světě Harryho Pottera často zmiňovanou legendární bitvu, ale na to si ještě dlouho počkáme. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se tvůrci rozhodli místo dalších dvou plánovaných dílů připravit už jen jeden. Doufám, že v pokračování si opět více zahraje Tina, která měla v Brumbálových tajemstvích pouhé cameo z důvodu toho, že herečka Katherine Waterston během natáčení vážně onemocněla. 

Zdroj: Warner Bros.