• Lifestyle  • Filmy v kině a online ve stejný čas? Přichází HBO Max

Filmy v kině a online ve stejný čas? Přichází HBO Max

Nová streamovací platforma HBO Max s sebou přinese průlom v letitém modelu distribuce filmů. V USA díky ní HBO uvede některé filmy ve stejnou dobu, jako vstoupí do kin. Prvním takto dostupným velkofilmem bude očekávaný snímek Wonder Woman 1984.

Pokračování komiksového hitu Wonder Woman s podtitulem 1984 bylo jako vícero filmů odloženo, ale nakonec se jeho premiéry fanoušci dočkají ještě letos. Do kin se ve vybraných zemích dostane 25. prosince (do českých kin by ho měla uvést společnost Vertical Entertainment 14. ledna). Přelomové na tom ale je to, že ve stejný moment se film objeví na streamovací platformě HBO Max, kterou v květnu uvedla na americký trh společnost AT&T. V Evropě, a tudíž i u nás, by měla být spuštěna v druhé polovině roku 2021.

Okamžitý vstup komiksového velkofilmu na streamovací službu bylo původně nouzovým řešením v době, kdy je velké množství kin pozavíraných a prodej lístků klesl na minimum, ale nedávno studio Warner Bros. oznámilo, že na síť přesouvá celý svůj distribuční plán pro rok 2021. Tyto filmy sice půjdou do kin, američtí předplatitelé služby HBO Max si je ale zároveň ve stejný den budou moci pustit doma. Na jejich domovské obrazovky tak zamíří i trháky jako Duna, Matrix 4 nebo Godzilla vs. Kong. Dále třeba videoherní adaptace Mortal Kombat či dětský film Tom a Jerry.

„Žijeme v bezprecedentní době, která si žádá kreativní řešení. Nikdo nechce vidět filmy zpátky na velkém plátně tolik jako my. Víme, že nový obsah je pro kina klíčový, ale musíme také myslet na to, že většina kin v America bude v roce 2021 promítat za omezené kapacity,“ uvedla v prohlášení jedna z vedoucích skupiny Warner Media Ann Sarnoff.

Tento způsob zacházení s novými filmy má samozřejmě i své kritiky. Jedním z nich je Adam Aron, šéf největšího světového provozovatele kin AMC. Krok studia odsoudil i známý režisér Christopher Nolan, který s Warner Bros. úzce spolupracuje. „V roce 2021 vydávají filmy jedněch z nejlepších filmařů a herců na světě, kteří na těchto projektech pracovali celé roky a mají k nim citové pouto. Jsou to filmy, které patří do kin. Mají být dostupné nejširšímu možnému publiku. A nyní je využívají na zastínění ztrát v rámci lákadel pro svou streamovací platformu, a to bez jakékoliv konzultace,“ vyjádřil svůj postoj režisér. Nolan naposledy letos uvedl celovečerní sci-fi thriller Tenet, který byl tento rok jediným velkorozpočtovým filmem, který se v době pandemie dostal do kin a mohl přilákat více diváků.

Pokud se nyní studia jako Warner Bros. začnou zaměřovat ne na dosažení co nejvyšších tržeb v kinech, ale na získání předplatitelů svých streamovacích služeb, může to mít dopad i na platy herců. S Warner Bros. spolupracují například Denzel Washington, Margot Robbie, Will Smith, Keanu Reeves, Hugh Jackman nebo Angelina Jolie. Představitelka hlavní role ve Wonder Woman Gal Godot a stejně tak režisérka tohoto snímku Patty Jenkinsová získají částku přes 10 milionů dolarů, která jim má vykompenzovat ušlá procenta z tržeb.

Čím se HBO Max liší od HBO GO? Nabízí větší nabídku titulů, ultra HD kvalitu obrazu nebo prostorový zvuk. Ocení ho tak i náročnější uživatelé. Služba HBO Max nabídne podobně jako jeho konkurenti Netflix nebo v Česku nedostupné Hulu personalizaci, která bude založena na uživatelových datech. „Uživatel se bude moci přesvědčit o tom, jak dobře kombinujeme lidský faktor ve spolupráci s dostupnými daty,“ uvedl Casey Bloys, hlavní ředitel obsahu v HBO a HBO Max.

Zdroj: Vertical Entertaiment, HBO, WarnerMedia