• Lifestyle  • Konec léta v kině – jaké filmy si nenechat ujít

Konec léta v kině – jaké filmy si nenechat ujít

Chtěli byste zase zajít do kina, ale nevíte na co? Nebo se zpátky do kinosálu ještě moc neženete? Doufáme, že naše filmové tipy vás před plátno opět usadí.

Tenet

Christopher Nolan (Počátek, Temný rytíř, Dunkerk) je zpět, aby změnil tok času. Mistr trháků, které vám zavaří mozkové závity, přichází s novým filmem v době, kdy kina něco takového potřebují. My věříme, že Tenet dostane diváky zpátky do sálů, jedná se totiž o jednu z největších filmových událostí tohoto roku. Nejspíš budete při sledování tohoto snímku místy zmatení, budete se snažit si v hlavě stavět dějovou skládačku, do které vám možná bude napoprvé nějaký ten dílek chybět, ale co chybět nebude je vizuální a akční podívaná.

Hlavní hrdina (John David Washington) se ve světě mezinárodní špionáže vydává na extrémně komplikovanou misi, ve které pro časoprostor neplatí pravidla, tak jak je známe. Společně s Robertem Pattinsonem (na kterého je zde určitě zdravější pohled než ve Stmívání) se dostává do konfliktu s obchodníkem se zbraněmi (Kenneth Branagh), v čemž mu pomáhá i v manželství trpící obchodníkova žena Kat (Elizabeth Debicki).

Tenet je obdivuhodným časovým mišmašem – nejpozoruhodnější jsou pasáže, v nichž běží čas zároveň popředu i pozadu v rámci jednoho záběru. Nechybí ani časové paradoxy. Film doporučujeme, ale s varováním – pokud půjdete do kina s tím, že si chcete odpočinout po náročném dni v práci, budete odcházet ještě unavenější (a rozhodně to nebude jen stopáží 150 minut).

(do českých kin uvádí Vertical Entertainment)

Palm Springs

Nejlepší komedie tohoto léta, hit letošního filmového festivalu Sundance – s takovými označeními je spojován film Palm Springs, který je příběhem dvou lidí, kteří se setkají na svatbě, kde se zaseknou v časové smyčce. Prožívají tak pořád dokola jeden a ten samý den. Poté co jsme všichni prošli karanténou, během které šlo jen stěží odlišit jeden den od druhého, je tento snímek i přes svůj nerealistický námět až překvapivě relevantní.

Originalita a humor vynesly filmu vedle pozitivních kritik a takřka okamžitého kultovního statusu také nečekaně velký komerční úspěch. Po premiéře na festivalu v Sundance se film prodal za nejvyšší částku v historii festivalu, aby následně stanovil nové rekordy americké platformy HULU ve sledovanosti a zájmu na sociálních sítích.

Bezstarostný pohodář Nyles (Andy Samberg – komik, člen tria The Lonely Island, po boku Seleny Gomez a Adama Sandlera si zahrál ve filmu Hotel Transylvánie) se na opulentní kalifornské svatbě kouše nudou. Stejně jako nevázaná a mírně cynická sestra nevěsty Sarah (Cristin Milioti – můžete ji znát z filmu Vlk z Wall Street či seriálů Black Mirror a Fargo). Když spolu uvíznou v časové smyčce a prožívají ten samý svatební den znovu a znovu, hledají způsoby, jak se zabavit, nebo alespoň nezbláznit. Ať udělají cokoliv, ráno neponesou žádné následky, a tak postupně ztrácejí veškeré zábrany…

Tvůrci filmu staví příběh na dobře známém a často užívaném motivu, jímž je právě časová smyčka. Naštěstí se ale nespokojili s její tradiční a nejobvyklejší podobou a tento vděčný koncept dokázali alespoň trochu ozvláštnit a posunout trochu novým směrem. Většinou se obětí smyčky totiž stane pouze jedna postava (např. Na Hromnice o den více), kdežto zde v ní uvíznou oba hlavní hrdinové.

Tato chytrá i ztřeštěná letní romantická komedie vás rozesměje nahlas a zároveň vám připomene, že i když zdánlivě na ničem nezáleží, stojí za to zachovat si aspoň trochu lidskosti a lásky. Určitě je to typ snímku, který v kinech v poslední době chyběl.

(do českých kin uvádí Aerofilms)

Scoob!

Kdo by neznal nerozlučnou dvojici Scoobyho a Shaggyho a jejich přátele Freda, Velmu a Daphne, se kterými tvoří partu Záhady s. r. o. Nyní je můžete vidět v kinech v prvním celovečerním animovaném filmu. Scoob! je filmovým snímkem ideálním pro celou rodinu – ti nejmenší se pobaví a vy můžete i zavzpomínat.

Film nám v úvodu ukáže samotný vznik přátelství Scoobyho a Shaggyho, ke kterým se později přidají jejich kamarádi a kolegové detektivové. Po stovkách vyřešených případů teď musí Scooby a jeho parta přijít na kloub nejprekérnější záhadě všech dob. Zločin totiž nikdy nespí a svět má brzy zakusit zlobu přízračného bájného psa Kerbera. Začíná napínavý závod s časem. Psapokalypsa je na spadnutí a prima parta brzy zjišťuje, že pravým klíčem k záhadě může být právě Scooby.

(do českých kin uvádí Vertical Entertainment)

Zdroje: 1, 2, 3