• Lifestyle  • I VE “SKLADU” SE DÁ BYDLET STYLOVĚ!

I VE “SKLADU” SE DÁ BYDLET STYLOVĚ!

Tento bývalý sklad kaviáru z roku 1884 na Newyorském Manhattanu byl architektonickým ateliérem, ANDREW FRANZ Architects, přeměněn na obdivuhodný loft, jež poskytuje veškerý potřebný komfort pro současné bydlení.

Většina konstrukčních prvků původní budovy zůstala zachována a to včetně nosných trámů a dveří se staletou patinou, jež tak dodávají interiérům stavby industriální nádech. Zrekonstruována byla také původní dělená okna a většina cihlových zdí byla ponechána neomítnuta. Všechny prostory jsou propojeny v jeden dynamický a funkční celek, jehož zóny jsou jen symbolicky odděleny polopříčkami či schodišti. Aby byl umožněn co možná největší přístup denního světla do interiérů loftu vytvořili architekti v jeho poslední úrovni prosklené atrium, ze kterého je pak přímý přístup na střešní terasu s výhledem na Hudsonský záliv. Většina světla sem tak proniká střechou, čímž bylo zachováno soukromí majitelů, tolik potřebné v srdci pulzujícího velkoměsta.

Spodní úrověň stavby je vyhrazena společenské zóně, zahrnující obývací pokoj, jídelnu a kuchyni. Již na první pohled zcela uchvátí všechny příchozí citlivě zrekonstruovaný trámový strop, připomínající dlouhou historii stavby. Kromě kuchyňské linky, jež byla vybrána v efektní kombinaci zlatého dubu a corianu, je téměř veškeré zařízení tohoto patra posbíráno po brooklynských nábytkových bazarech. Jídelnu zdobí nádherný kulatý stůl z šedesátých let, doplněný železnými židlemi, jež kdysi byly součástí zařízení jednoho bistra. Ihned pod schody se nachází jasně červená skříň, jež dodává jinak poměrně fádnímu barevnému spektru na zajímavosti. Zajímavě vypadají rovněž kulatá světla v obývací části.

Po masivním dřevěném schodišti se dostaneme do prvního patra, kde se nachází dvě ložnice, koupelna a šatna. Rovněž zde můžeme obdivovat designové skvosty ze šedesátých let, ať již se jedná o několik subtilních křesílek, mosazné svítidlo ve tvaru disku v hlavní ložnici, či umyvadlovou skříňku a lesklé černé dlaždice v koupelně. Z této úrovně je přímý přístup do výše zmiňovaného atria a také na střešní terasu s posezením a množstvím zeleně, jež působí spíše jako venkovské patio, než jako zahrada uprostřed New Yorku.

Poděkování a zdroj fotografií: ANDREW FRANZ