• Styling  • Inspirujte se šatníky úspěšných

Inspirujte se šatníky úspěšných

 „Šaty dělají člověka“ – tato selská rada má v sobě více pravdy, než bychom očekávali, a mnoha ženám toto prosté pořekadlo pomohlo, aby se staly ještě úspěšnějšími.

Vědci Adam Hajo a Adam D. Galinsky potvrdili platnost tohoto pořekadla v úspěšném sociologickém experimentu. Třem skupinám lidí bylo dán úkol, který vyžadoval dlouhotrvající a intenzivní soustředění. Dvě z těchto tří skupin dostaly bílé pláště – jedné skupině bylo řečeno, že jsou to doktorské pláště a druhé zase že tyto pláště používají umělci. Poslední skupina vůbec žádné pláště nedostala. Po pokusu vědci zjistili, že skupina lidí, která věřila, že na sobě mají pláště doktorů, se soustředila lépe než dvě ostatní skupiny. Jinými slovy, šaty změnily, jak moc se člověk dokázal koncentrovat.

Ve světě byznysu však soustředění není všechno a klíčové jsou i vlastnosti jako sebejistota a dobrá komunikace. Oblečení a módní doplňky vám v tomto můžou pomoci hned dvakrát – můžete ovlivnit, jak se sama cítíte, ale i to co si o vás myslí ostatní. Lisa Stariha, která napomáhá lidem najít tu správnou cestu k úspěchu, léta studovala, jak oblečení mění sebejistotu jedince. Jejím mottem je, že k úspěšnému dni je potřeba dobře se ráno připravit, vstát brzo, a hlavně se správně obléct. I když Stariha často pracuje z domu, a může si tedy oblékat, co chce, říká: „K tomu, abyste se cítila krásná, sebejistá a silná, je potřeba převléci se z domácího oblečení do šatů.“ Profesorka Karen J. Pine z Anglie zase poukazuje na to, jak nám prospívají asociace, které si s oblečením nebo i doplňky spojujeme: „Když si na sebe oblékneme nějaký specifický kus oblečení, nemůžeme si pomoci, ale přebereme některé jeho charakteristiky, i když si toho nejsme vědomy.“ Profesorka Pine například poukazuje na to, jak se lidem změní držení těla – jsou více narovnaní a vypadají tak vice sebevědomě – pokud na sobě mají formální oblečení.

Druhým aspektem toho, jak nás naše oblečení vede k úspěchu, je to, jak ovlivňuje lidi kolem nás. Bezpočet sociálních výzkumů ukázalo, že to, jak vypadáme, ovlivňuje, co si o nás lidé myslí – jak moc jsme úspěšní, důvěryhodní a inteligentní. Tyto výzkumy také shromáždily sedm základních rad k tomu, abychom vypadali úspěšně: 1. neukazujte příliš mnoho kůže, 2. nechoďte ve špinavém oblečení, 3. nechoďte v pomačkaném oblečení, 4. ujistěte se, že vám oblečení dobře sedí, 5. ujistěte se, že máte správný make-up a doplňky, 6. vždycky si zjistěte, jaký je dress-code a 7. nikdy nenoste kraťasy. Budete-li se řídit těmito jednoduchými pokyny, určitě uspějete.

Nejlepším způsobem je ale inspirovat se ženami, které již ve světě uspěly. Jednou z žen, která se skrze modeling – a tedy módu a správné oblékání – dostala až do televize a později se stala i úspěšnou hráčkou pokeru, je Liv Boeree. Tato světově proslulá žena je známa mimo jiné nošením nádherných tmavých přilínavých šatu s jednoduchými, ale vhodnými doplňky. Další, i když nečekanou, inspirací je anglická královna. Zajímavé je, že královna nemůže mít stejné oblečení na veřejnosti dvakrát, protože je to faux pas pro její rodinu. Můžeme se tedy inspirovat nesčetnými kostýmky se sukněmi a ohromnou sbírkou barevně sladěných klobouků královny Alžběty II.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7