• Beauty  • Jak pečovat o vysušené a popraskané rty, které trpí v chladnějším počasí

Jak pečovat o vysušené a popraskané rty, které trpí v chladnějším počasí

Suché a popraskané rty jsou nedílnou součástí zimního období, avšak na vině může být poněkud více faktorů. Výrazný vliv má také změna počasí, se kterým se v posledních dnech obzvláště potýkáme. Rty patří mezi nejcitlivější části lidského těla, což znamená, že si zaslouží důraznou péči. Jak ovšem o své rty správě pečovat a jak především předejít nepříjemnému popraskání? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Pravidelný pitný režim

Vůbec hlavním důvodem vysoušení rtů je dehydratace. Pokud tedy trpíte popraskanými rty, zkuste nejdříve zvýšit svůj denní příjem tekutin. Doporučované množství je individuální, ovšem udává se kolem 2,5 litrů tekutin při běžné zátěži. Za vhodné tekutiny lze především považovat čistou vodu, bylinné čaje a pro zpestření taktéž i zeleninové či ovocné šťávy.

Kvalitní balzámy

Podstatné je, že není balzám jako balzám. Velice důležité je nešáhnout po prvním balzámu, na který narazíte v drogérii, ale nejdříve si pečlivě prostudovat jeho samotné složení. Vůbec nejlepší jsou ty, které obsahují přírodní ingredience, kterým vaším rtům dodají potřebnou dávku ochrany.

vlevo Kiehl’s Lip Balm #1 15 ml (240 Kč), vpravo La Mer The Lip Balm 9 g (2 040 Kč)

Doplňte potřebné vitamíny

Na rty nepůsobí pouze dostatečný příjem tekutin, ale také nesmírně důležité vitamíny, které jsou obecně velmi přínosné pro naše zdraví. Doplňte tedy především vitamín B, zinek a železo. Obzvláště nedostatek železa může způsobovat únavu, vyčerpání, bolest hlavy a v souvislosti se rty může způsobit jejich popraskání. Do svého jídelníčku tedy zařaďte dostatečné množství čerstvé zeleniny, masa, ořechů, ale i například luštěnin.

Peeling či maska na rty

Pomocí peelingu se krásně a jednoduše zbavíte suchých šupinek a odumřelé kůže na svých rtech. V dnešní době lze peeling na rty poměrně jednoduše sehnat i v drogérii, ovšem co si ho takhle zkusit vyrobit doma? Internet je plný domácích receptů, kdy většinou nebudete potřebovat ani více jak pět ingrediencí.

vlevo The Body Shop Peeling na rty 2,5 g (269 Kč), vpravo Age Protect + UV Velvet Perfecting Rose Sugar Lip Scrub 100 ml (1 690 Kč)

Zbavte se zlozvyků

I malé změny dokážou s vašimi rty doslova zázraky. Takové nadměrné olizování rtů anebo dokonce samotné kousání do nich, představují zlozvyky, které děláme takřka nevědomky a nesmírně přitom působí na naše rty. Rozhodně se tedy nevyplatí rty olizovat s domněním, že budou hydratovanější, je tomu totiž přesně naopak.  

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6